MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Dzikie wysypisko szpeci Park Norweski

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 lutego 2016, 8:14
Aktualizacja: Wtorek, 1 marca 2016, 7:36
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Cz. Narkiewicz
Zostaliśmy poinformowani przez naszego Czytelnika o dzikim wysypisku śmieci, zlokalizowanym nieopodal obelisku z tablicą upamiętniającą spotkanie w roku 1847 trzech poetów: Wincentego Pola, Kornela Ujejskiego z Janem Purkyne.

Choć sterta butelek, plastikowych worków, starych sprzętów i wielu innych rzeczy nie leży w samym parku, a na terenie przylegającym do niego, to jednak jest widoczna ze ścieżki spacerowej, łączącej Park Zdrojowy z Parkiem Norweskim. Codziennie przechodzi tą drogą wielu mieszkańców i kuracjuszy, a masa odpadów na pewno nie uchodzi ich uwadze.

- Po zimie zinwentaryzowanych mamy kilkadziesiąt dzikich wysypisk śmieci na terenach miejskich. Wysypiska te znajdują się na terenach zarówno zamieszkałych, jak i niezagospodarowanych. Sterty śmieci z terenów będących własnością komunalną są sukcesywnie usuwane przez służby MPGK – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. - Zajmiemy się tą sprawą. Sprawdzimy, czy grunt ten należy do miasta i gdy okaże się, że tak, MPGK oczyści teren – dodaje.

Jeśli śmieci składowane są na terenie prywatnym, straż miejska poucza właściciela posesji o konieczności usunięcia odpadów, a jeśli to nie poskutkuje – karze go mandatem. Często wiąże się to z przeciągającymi się w czasie formalnościami.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej co miesiąc, zgodnie z ustalonym harmonogramem, który znajdziemy na tronie internetowej, organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Ponadto MPGK prowadzi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie możemy oddać stare sprzęty RTV, AGD, komputery, meble itd. Niestety, wciąż jeszcze wiele bezmyślnych osób woli gromadzone przez lata niepotrzebne rzeczy, zepsute urządzenia i śmieci z gospodarstwa domowego zapakować do samochodu i pod osłoną nocy wywieźć do lasu czy na skraj parku.

Uzdrowisko Cieplice to „zielone płuca” Jeleniej Góry, a dwa parki miejskie i teren wokół nich powinny być wizytówką miejsca, do którego przyjeżdżają podreperować swoje zdrowie kuracjusze z Polski i nie tylko. Miasto powinno przykładać szczególną uwagę do czystości miejsc, które są chętnie i licznie odwiedzane. Przede wszystkim jednak należałoby zmienić mentalność ludzi, którzy widocznie nie utożsamiają się ze swoim miastem i nie zależy im na tym, by naokoło było ładnie i przyjemnie.

Inwentaryzacją miejsc nielegalnego składowania odpadów zajmuje się m.in. straż miejsca, którą powinniśmy informować o zalegających śmieciach. Pamiętajmy, że to od nas, mieszkańców, w dużej mierze zależy to, jak nasze miasto postrzegają przyjeżdżający kuracjusze czy turyści.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce święto kolorów

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Obserwer 29-02-2016 8:20
A co ze śmietniskiem koło budynku w Cieplicach przy moście do PMP idąc w stronę Politechniki za Rzeką jest śmietnisko aż w oczy kuje . Już ze dwa lata temu było to na Jelonce opisane chodzę tam co jakiś czas i NIC się nie zmienia w tej kwestii.
~Turysta 29-02-2016 8:23
Przecież można ustalić właściciela tych śmieci i ukarać solidnie , nie wierze ze nie znajdzie się w tym wysypisku nic co naprowadzi na ślad . Trzeba tylko poszukać . Pozdrawiam
~K 29-02-2016 8:47
Monitoring z Parku powinien zarejestrować moment wywalania tych syfów, przywieźli to busem są ślady....... straż miejska zamiast ganiać z blokadami to na drzewa w nocy i łapać......wysypisko się powiększa....
~zaboberek 29-02-2016 8:53
" a jeśli to nie poskutkuje – KARA go mandatem."??????
~ 29-02-2016 9:17
Kara bo jelonka.com to Karkonoska Agencja Rozwiniętych a...lfabetów
~rencista 29-02-2016 9:50
wszystko to swiadczy o naszych dzialaczach i osobach odpowiedzialnych za porzadek, ktorzy nie chca opuscic cie[plych stolkow i wyjsc w teren.podjecie jakiejkolwiek decyzji wymaga wiele czasu i opinii bieglych.
~polska dzicz 29-02-2016 10:29
oj tam oj tam,ktoś po prostu wyrzucił opał,którego większość ciepliczan używa do ogrzewania.
~klee 29-02-2016 11:31
nad czym się tu zastanawiacie przecież takich miejsc jest setki w naszej kotlinie. To jest tragedia i nie ma na to siły. Niestety śmieci nas zasypia. A śmieciarzy sie nie zmieni. Ladują syf na swoje piękne autka i wiozą to wszystko do pobliskiego lasu lub rowu albo rzeki i jest ok. Kto im co zrobi. Są ważniejsze tematy którymi się ludzi karmi.Tfui..
~K_asia1 29-02-2016 11:40
A mnie irytuje fakt przerzucania odpowiedzialności na właścicieli prywatnych gruntów, którym ktoś podrzucił śmieci. To draństwo.
~cebulandia 29-02-2016 12:24
Co za podły i zakłamany naród.Wiekszości przeszkadza jak ktoś quadem czy crossem przejedzie się po lesie a sami k..wy tonami palą i wyrzucają śmieci do lasu.
~winny UM Jelenia Góra. 29-02-2016 12:46
Jak wiemy, w Polsce niedawno uchwalono "ustawę śmieciową". Aby uzasadnić wzrost opłat za wywóz nieczystości, wmawiano Polakom, że skończą się dzikie wysypiska. Po prostu każdy miał płacić i nie musiałby pozbywać się śmieci nielegalnie. No i co??? A no gówno. Jak było tak jest. Mój sąsiad jak nie płacił tak nie płaci. Śmieci wyrzuca gdzie popadnie i wcale się z tym nie kryje. Jak zakapowałem do UM, to facet, który tam pracuje i jest za to odpowiedzialny, poinformował mnie, że nie są władni aby to załatwić. Po co się będzie angażował jak mu za to nie płacą. Proponował abym napisał donos i dał swoje namiary, to może coś wskóra. Wywnioskowałem, że urzędasom nie zależy na tym. Niech sobie dalej zaśmiecają co się tylko da.
~elizka 29-02-2016 15:23
Podzielam stanowisko przedmówcy. Dlaczego UM nie egzekwuje ustalonej ustawy śmieciowej?Wystarczy sprawdzić czy mieszlańcy maja podpisane deklaracje o wywozie śmieci. Bo jeśli co 3 mieszkaniec nie ma takiej umowy to śmieci wywozi swoją wypasioną "gablotą" gdzie sie da. Oczywiscie smieje się w twarz tym , którzy płacą. Dlaczego inne miasta sobie z tym jakoś radzą? A Straż Miejska nie może sprawdzać i w porę interweniować? Powodzenia.
~triko 29-02-2016 15:27
A ja stawiam, że te śmieci to import z sąsiedniej gminy!!!
~Ala 29-02-2016 17:15
A co winien taki właściciel terenu że mu takie śmieci ktoś w nocy podrzucił? Jak to sprzątnie to mu nowe podrzucą. Ludzie są okropni, tyle kontenerów stoi to by się mógł pofatygować i pomału pozbyć się tych śmieci.
~taa jasne 29-02-2016 17:28
czekajcie do wakacji zobaczycie co będzie się działo na wałach
Agnieszka Popczyk Pawlikowska 29-02-2016 19:28
ludzie narzekają na imigrantów a sami nie szanują własnej ziemi
~ 29-02-2016 19:32
Generalnie Polacy to fleje i brudasy, nie wiedzą, do czego śmietnik służy i wszystko rzucają gdzie popadnie. Pełną butelkę wnoszą na wysoką górę, ale znieść lekkiej pustej już nie potrafią. Zawsze wychodzi z założenia, że od sprzątania są inni, więc jemu wolno syfić. Nigdy nie nauczymy się porządku, skoro nie umiemy go utrzymać wokół siebie
~Pi 29-02-2016 19:46
Za śmieci płacimy podatek śmieciowy niezależnie od ich ilości. Wg ustawy śmieci są własnością gminy. Dlaczego idioci wyrzucają śmieci do parku to ciężko zrozumieć. p.s. nawet jak nie płaci podatku to przecież może wyrzucić do tak zwane gniazda...
Beata Gutowska 29-02-2016 19:59
Jak tak można !!!!!
~daniel ochrona środowiska 29-02-2016 21:35
ustawa śmieciowa jedno ... ale nasza ochrona środowiska nic nie robi maja wszystko w d... może im by sie kontrola przydała , powietrze syf , śmietniska wszędzie, to w Siedlęcinie prywatne to jakieś jaja bedziemy pisać do Warszawy w tej sprawie mieszkańcy Siedlęcina , PIS Panią dyrektor oś wyleczy !
~T&T 1-03-2016 6:19
O, altankę posprzątali na pobliskiej działce. odpowiedz kto, jest w tej kupce wystarczy poszukać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Płukali złoto w Złotoryi

Nurkowe Demo Days

Wyróżnienie dla samorządowców

To będzie wzruszający maraton!

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
587
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%