MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzikie kąpieliska czyste, ale z glonami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 2 sierpnia 2009, 8:50
Aktualizacja: 8:51
Autor: Angela
Fot. TEJO
W minionym tygodniu jeleniogórski sanepid wykonał badania stanu czystości wody na jeleniogórskich tzw. dzikich kąpieliskach. Nie wykryto szkodliwych bakterii, ale dyrektor sanepidu ostrzega: stan wody może się pogorszyć z dnia na dzień, poza tym w wodach zaczęły kwitnąć glony, które mogą być niebezpieczne dla naszego organizmu.

Jak mówi Ewa Czyżewska, dyrektor jeleniogórskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, badania wody na tzw. dzikich kąpieliskach m.in. na balatonie w Staniszowie czy na żwirowni w Wojanowie nie wyszły źle, co oznacza, że nie ma w niej nadmiernej ilości niebezpiecznych bakterii. Ta sytuacja może się jednak szybko zmienić. Dodatkowo pojawiło się w niej inne zagrożenie.

– Nie ma tu zarządcy, który na co dzień pilnowałby czystości tej wody. Są to kąpieliska nie sprawdzane i nie sprzątane. Jest to woda stojąca, która nie ma wymiany, nie dopływa do niej bowiem żadna rzeka. Poza tym przy wysokich temperaturach na wodzie zaczynają pojawić się zakwity glonów, które mają właściwości alergizujące i wydzielają toksyny, które mogą uszkodzić układ nerwowy – mówi Ewa Czyżewska.

Przypadkowe napicie się wody może wywołać zatrucie pokarmowe i inne poważne schorzenia. Dlatego jeśli decydujemy się do wejście do tej wody, i po wyjściu z niej zauważymy na ciele jakieś zmiany, bądź pojawią się wymioty, bóle głowy, gorączka czy biegunka, natychmiast powinniśmy się skontaktować z lekarzem.

Za dwa tygodnie badania tzw. dzikich kąpielisk zostaną powtórzone. Jak długo woda pozostanie jednak czysta zależy od samych użytkowników i ich higieny. Przypominamy też, że na wszystkich tzw. dzikich kąpieliskach obowiązuje zakaz kąpieli. Przestrzeganie tego przepisu sprawdzają strażnicy miejscy, którzy każdego mieszkańca przyłapanego na pływaniu w zakazanych akwenach mogą ukarać mandatem karnym w wysokości do 250 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nauczyciele dzieciom

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~mieszczuch11 2-08-2009 9:59
A co z tymi którzy pływają \"po\" zakazanych akwenach ???Np. na pontonie czy materacu???
~plywak 2-08-2009 10:21
hehe dobre!! a jaki straznik miejski nie umie plywac to jak wreczy mandat??
~valdi 2-08-2009 10:25
zaraz karać mandatami ? a gdzie ludzie biedniejsi mogą popływać ??? może by tak miasto zorganizowało tanie kompielisko ???
Cień 2-08-2009 11:21
Niech strażnicy ukarzą tych z ratusza odpowiedzialnych za baseny w naszym mieście. Jeden basen na całe miasto i to z zimną wodą. WSTYD I HAŃBA!
~ja 2-08-2009 11:30
horror, ja nie chciałabym nawet kija włożyć do takiej wody. takie kompieliska to rozrywka dla plebsu
~ed 2-08-2009 11:34
a czy zakres dziaania straży miejsiej nie ogranicza się przypadkiem do terenu miasta, żwirownia w wojanowie to już chyba leży poza jego granicami, a więc interwencja SM na jej terenie to przekroczenie kompetencji.
~anka79 2-08-2009 11:44
kara? W Jeleniej Górze jest tylko jeden basen i to niezbyt duży wię gdzie sie chłodzić w upalne dni nie dość że nic w naszym mieście się nie dzieje to do tego nie ma gdzie spokojnie popływać? Może władze miasta pomyślały by coś o rozwoju STOLICY KARKONOSZY!!
~hjhjhjh 2-08-2009 12:43
W Jeleniej nic nie ma . Powinni zmienić nazwę miejscowości na Jelenia Dziura. Tutaj nic się nie dzieje. Totalna nudaaaaaaa. Inwestują w jakieś niepotrzebne sklepy , chociaż ludzie i tak nie mają kasy.Niech w końcu pomyślą nad czymś przez co Jelenia Góra mogła by zyskać , nawet wybudowac jakieś Zoo , Aqua Park , zorganizować kąpieliska itp.
~Mariusz z JG 2-08-2009 13:59
Witam wszystkich, może władze naszego miasta stac na różnego rodzaje baseny ? chciałbym zeby jak najszybciej otworzono aqupark na naszym trenie z cennami dla rodzi z dziećmi,w dobrych cenach tego zycze wszystkim.
~APEL!!!! 2-08-2009 13:59
APELUJE do władz miasta Jeleniej Góry!!!! Mieszkancy rządają natychmiastowych kroków w celu budowy kąpieliska z prawdziwego zdarzenia , na miare XXI wieku!!!! Hanba!!!!, kto jechał dzisiaj rano Sudecką to widział jaka kolejka była na basen!!!Jeszcze raz hanba !! zeby takie duze miasto jak JG nie miało basenu, ludzie sie cisną jeden na drugim albo pływają na niebezpiecznych akwenach typu balaton!!! Zróbcie cos!!!!!!!
Cień 2-08-2009 15:27
Zapraszam SM na żwirownie, tam jest pół miasta, zarobićie DUUUUŻO kasy, tylko zabierzcie ze sobą kąpielówki. :-))))
~nowicjusz 2-08-2009 17:10
kochani jeszcze pare lat i w miejscu selwiskozy powstana bielany a tam gdzie byla gencjana aqua park pozdrawiam
~ 2-08-2009 17:13
byłam dziś na basenie 50 min czekania w kolejce jedna kasa .,kobieta w ciąży prosiła ,żeby ja wpuścić bez kolejki ale pani kierownik nie zezwoliła na to i zaczęła ironizować o wzywaniu pogotowia. dzikie tłumy zimna woda .Tęsknię za rakownicą
~RS 2-08-2009 19:10
W Wojanowie to SM moze.... co najwyżej sie wykąpać. To teren gminy Mysłakowice... A, że parwie 100 tys. miasto ma jeden basen to oczywiście granda.
~ 2-08-2009 20:27
a ja polecam basen w hotelu Las,lub aquapark we Wrocławiu,albo w Libercu! JEST SUPER!
Raisa 2-08-2009 20:27
Nie ma tu zarządcy, który na co dzień pilnowałby czystości tej wody. Są to kąpieliska NIESPRAWDZANE i NIESPRZĄTANE. - Jakie? ;) Piszemy Łącznie Z NIE ;) Co Do Dzikich Kąpielisk... Jeden Basen Na Całe Miasto To Chyba Mało... Do Tego Ogrom Młodzieży I Nie Zawsze Spędzanie Czasu Na Basenie Jest Przyjemne... Nie Dziwie Się, Że Ludzie Często Jeżdżą Na Dzikie Kąpieliska... By Odpocząć, A Nie Płacić Za Wstęp Na Basen Gdzie Nie Da Się Odprężyć... Proszę O Więcej Kąpielisk ^-^
~Spity Gonzales 2-08-2009 20:28
Ja to mam w mordę szczęście. Kąpałem się na basenie w Cieplicach , Sobieszowie , Sosnówce ,na Rakownicy , na hodowlanych stawach podgórzyńskich w rzece i wielu innych miejscach. Teraz tylko pozostało to szambo przy ulicy Sudeckiej. Współczuję młodym.
~wie39 2-08-2009 20:48
najlepiej pozamykać wszystkie kompieliska i udostępnić je zomowcom,milicjantom,ubowcom i innym którym się uczciwie pracować nie chce a poszli na łatwy chleb.Zrobić policyjne państo-zakazać wszystkiego.W tym kraju jednak potrzeba jakiegoś przewrotu...
~ 2-08-2009 21:00
Raisa, w tekście jest dobrze. "Nie sprawdzane" piszemy rozłącznie, bo "sprawdzane" to imiesłów czasownikowy bierny, a nie przymiotnik. [.]
~nokia 2-08-2009 21:10
POLECAM wyjazd do Aquaparku w Libercu :) - Babylon :) taniutko , sauny , masaże wszystko za jedną piątą tej ceny co wołają w Polkowicach :) myslicie ze ten nasz jeleniogórski aquapark widmo co to ma powstać w cieplicach bedzie za 10zł od osoby ? zapomnijcie.
teessi 2-08-2009 21:28
Spity Gonzalez, kiedy zdążyłeś? ;-) To musiały być bardzo odległe czasy.
piipi 2-08-2009 21:44
.. jest mi SMUTNO,ze nasz Boberek brzydko pachnie ! Moja babcie tam dziadek uczyl plywac !
~do Cień 2-08-2009 21:47
hi, jakiez to dziwne ze mamy ta podobne zdania na tak rozne tematy,ciekawe czy wiesz kto pisze?,podpowiedz- mielismy male spiecie!(jakis czas temu), jak smakowalo jedzonko wczoraj ?pozdrawiam
~Rudebwoy 2-08-2009 22:40
tak tak... polecaj basen w libercu ;] ale nie zapominaj, że to kryty basen, a nie ma to jak kąpiel 2w1 (kąpiel słoneczna połączona z kąpielą wodną)
~gosc niedzielny 2-08-2009 23:11
...na Sudeckiej było dzisiaj sporo osób, ale w samych basenach - poza brodzikiem, tłoku raczej nie było specjalnego. Jedyne co trochę mnie irytowało, to jedna kasa i jedna bileterka... to trochę mało jeśli ze 100 osób stoi w kolejce do wejścia. Najważniejsze jednak było to, że woda na basenie była mokra i słoneczko dopisało. Dziś tylko masochiści nie pływali...
~ja 2-08-2009 23:31
nic
~płotka 2-08-2009 23:45
Chyba Jeleniogórzanie przeczytali powyższą informację, bo na Balatonie było dzisiaj mnóstwo ludzi. I po co ta reklama? Kaczki z młodymi nie mogą spokojnie popływać.
~Kuba Rozpruwacz 3-08-2009 0:03
a panem mieszkającym w ruderze po żwirowni w pobliżu żwirowni koło drogi do stacji pkp wojanów jadąc od pałacu w wojanowie powinna zainteresować się skarbówka ponieważ ten pan pobiera opłaty za parkowanie na jego terenie nie płacąc podatku jego teren opasany jest taśmą na wjazdach są łańcuchy z tabliczką teren prywatny i jest bardzo nie kulturalny
~pływaczek 3-08-2009 0:48
basen przy Sudeckiej...Przecież tam nie da się pływać,w takim tłoku to można się co najwyżej "przekąpać"! Od "zawsze" pływam w żwirowni Wojanów i w Balatonie w Sosnówce. I żyję! Żyją tam również i rybki - to może nie jest tak źle? ZA miastem Jelenia Góra! Jasne, że nie mozna do pływania w takich akwenach zachęcać, skoro nie ma tam żadnego zabezpieczenia. Ale zaraz - zabraniać? Że brzegi zaśmiecone? A nie przyszło Władzom do głowy, że mozna by tam postawić parę kontenerów na śmiecie? I je opróżniać, ha, ha! Gdyby komuś naprawdę zależało na zdrowiu mieszkanców naszej pięknej skądinąd Jeleniej - wyszedłby naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom jej mieszkańców. Trzeba było widzieć, jakie tłumy oblegały dziś te nieformalne kąpieliska! Chyba mozna się domyślić, dlaczego...Większość ma rację, niestety!
~vi_king 3-08-2009 8:51
Jakby strażnicy miejscy wczoraj wypisali każdemu na żwirowni w Wojanowie po 250 zł to uzbierało by się chyba na wybudowanie południowej obwodnicy miasta.
~Jano 3-08-2009 9:14
No to juz jest bezczelnosc zeby karac za kapanie sie na zwirowni czy balatonie a gdzie ci wszyscy ,ludzie maja sie kapac jak w tym padole jest tylko jeden basen i tam przychodzi w najcieplejsze dni 4000 osob,przeciez tam to dopiero jest szambo,gnojowisko .wladze miasta nic nie robia w tym celu zeby to niasto zaczelo zyc ,ale co sie dziwic jesli nasz prezydent jest z palatformy obywatelskiej , a jak ta partia rzadzi to widac golym okiem,p.Obrebalski nadaje sie do rzadzenia miastem ,jak wol do karety no ale ktos wybiera ludzi nieudacznych i do tego nieporadnych , a tak na marginesie to sto razy wole sie kapac na zwirowni i zaden policjant , czy straznik miejski nic mi nie zrobi bo nawet do woby nie wejda nieudacznicy
Groszkowa 3-08-2009 14:16
Szkoda,że tak późno zaczęli sprawdzać zamast na początku czerwca kiedy wszyscy już pływają. Do tego czasu już pełno osób mogło się zarazić "czymś"
~ 3-08-2009 14:47
ciekawe gdzie mam moczyc tylek jak na zwirowni i balatonie nie mozna. siedzenie na basenie z wulgarnymi gowniarzami nie jest relaksem tylko niepotrzebnym stresem.
~ 3-08-2009 16:35
do Rudebwoy-własnie tak jest w Aquaparku we Wrocławiu-2w1! SUUPEERRRRR!!!
Cień 3-08-2009 23:43
Do postu 02-08-2009 21:47. Hm, nie wiem co napisać- pewnie to przez zmęczenie po całodniowym prowadzeniu auta, właśnie przed chwilą wróciłem do domu. Jeżeli chodzi o spięcie, to podejrzewam, że udzieliłaś mi wykładu na temat kultury i podejrzewam, że jesteś tą która pochowała swojego czworonożnego przyjaciela na zabytkowym cmentarzu. Co do wyżerki, to nie skorzystałem, praca, ale w niedzielę skorzystałem ze żwirowni. Pozdrawiam!
teessi 6-08-2009 18:12
Ciekawe, kto taki chowa czworonogi na cmentarzu dla ludzi...
~Lamya 21-05-2011 19:17
yyy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Dzieci gościły u pograniczników

Jeleniogórski punkt krwiodawsta już działa

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Otwarta Papiernia o mowie nienawiści

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%