MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Dzika przyroda w Pawilonie Norweskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 czerwca 2010, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: Gabi
Fot. Gabi
W Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach można podziwiać pokonkursową wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody” („Wildlife Photographer of the Year 2009”). Znalazły się na niej najlepsze fotograficzne przedstawienia natury na świecie.

Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 1964 roku przez BBC Wildlife i Muzeum Historii naturalnej w Londynie. Jest to już ósme spotkanie polskich miłośników natury z fotograficznym arcydziełami. W roku 2009 do konkursu zostało zgłoszonych ponad 43 tyś. fotografii, nadesłanych przez ponad 3,7 tyś. fotografików z 94 krajów.

Laury w tym konkursie zdobywają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nie trzeba mieć najlepszego sprzętu i podróżować po całym świecie, aby zrobić zdjęcie na konkurs. Wszystkie fotografie ukazują wspaniałość otaczającej nas rzeczywistości.

Na wystawie pokonkursowej można obejrzeć 80 najlepszych prac. Jak co roku przyznawana jest tytuł Najlepszy Fotograf Dzikiej Przyrody, za najlepsze zdjęcie w kategorii dorośli i młodzież. W tej edycji wycofano zdjęcie Jose Luisa Rodrigueza „Wilk z bajki”, ponieważ pojawiły się insynuacje, że sfotografowany wilk nie był dzikim zwierzęciem. Najlepsze zdjęcie konkursu wyróżnione jest zawsze złotą ramą: to praca młodego fotografa Fergusa Gilla pt.: „Zderzenie trznadli”. Wśród najlepszych prac znalazły się trzy fotografie polskich autorów.

Prace pogrupowano w następujących kategoriach: 1) Nagroda im. G.Durella; 2) 15-17 lat- trzecie miejsce zajął Jacek Kwiatkowski, który sfotografował wiewiórkę z orzechem; 3) 11-14 lat; 4) do 10 lat; 5) Twórcze wizje Natury; 6) Natura w Czerni i Bieli; 7) Dzika przyroda miast i parków; 8) W zachwycie nad roślinami; 9) Portrety zwierząt; 10) Podwodny świat; 11) Zachowania zwierząt: pozostałe zwierzęta; 12) Zachowania zwierząt: Ssaki; 13) Zachowania zwierząt: Ptaki; 14) Zwierzęta w swoim środowisku; 15) Nagroda jednej Ziemi. Na wyróżnienie zasługują takie zdjęcia jak: „Etiopski król gór” J. McDonald, „ Szaleństwo przeprawy” G. du Toit, „Bajkowy towarzysz” D. Gilardini, „Wabik lamparta amurskiego” A. Harringtona.

Zwiedzający przywitani przez dyrektora Muzeum Przyrodniczego Stanisława Firszta, podziwiali piękno zaklęte w zdjęciach i żywo o nich dyskutowali. Warto się pospieszyć i odwiedzić Muzeum Przyrodnicze. Wystawa czynna jest tylko do 27 czerwca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Weekend w Małej Japonii z Radiem Eska Summer City  

Dachowanie w Radomierzu

Skok w Blok 2020 – teraz to już historia  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~:) 8-06-2010 14:15
Wspaniałe zdjęcia, wystawa naprawdę warta uwagi :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Wczoraj kino, dzisiaj kabaret

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

W Lubaniu kręcą film!

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1051
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
6%