MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Dziesięć lat w kolejce

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Tyle czasu starsi ludzie muszą czekać na wszczepienie endoprotezy w szpitalu wojewódzkim.

Na oddziale ortopedii największej lecznicy w mieście i okolicy na liście oczekujących jest już 25 nazwisk osób wpisanych na zabieg na tak odległy termin: rok 2016.

Ta data brzmi bardzo futurystycznie dla starszych pacjentów, którzy najczęściej, w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów, aby ułatwić poruszanie się, decydują się na zabieg wszczepienia protezy stawu, czyli endoprotezy.

Jak tłumaczy Krzysztof Czerkasow, ordynator oddziału ortopedii, szpital ma środki na dokonanie tylko pięciu zabiegów tego typu miesięcznie. Na więcej nie pozwala brak pieniędzy (ograniczone kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia) oraz specyfika jeleniogórskiej ortopedii.
– Bardzo dużo środków pochłania inne leczenie ortopedyczne pacjentów. Jelenia Góra położona jest w atrakcyjnym turystycznie regionie. Co za tym idzie, przybywa tu wielu gości, którzy – zwłaszcza zimą – ulegają różnym kontuzjom i urazom wymagającym natychmiastowego leczenia w szpitalu – wyjaśnia dyrekcja placówki.

Teoretycznie szpital jest w stanie dokonać nawet 15 zabiegów wszczepienia endoprotez miesięcznie. Praktycznie jest to niemożliwe. Lecznica, jako że ma charakter placówki publicznej, nie może przy tym świadczyć usług komercyjnych. O przyspieszeniu terminu operacji nie ma, więc, mowy.

– Od lat cierpiałem na zapalenie stawów kolanowych, ostatnio chodziłem z ledwością o kulach. Kiedy dowiedziałem się, że mogę mieć zabieg w Jeleniej Górze dopiero za 10 lat, zacząłem się starać załatwiać go gdzie indziej. Udało się we Wrocławiu, za częściową odpłatnością – mówi pan Henryk, który obecnie przebywa na rehabilitacji.

Niestety, nie wszystkich starszych pacjentów stać na takie rozwiązanie…

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Ewa 27-01-2007 12:28
No tak...nie ma to jak NFZ...porażka totalna... Zero opieki dla osób tego potrzebujących...
~wściekły 27-01-2007 12:35
Czy tylko ortopadia w naszym szpitalu ma problemy finansowe. Moja matka na operację oka czeka już trzy lata, a jeszcze zostało półtora roku do terminu rejestracji! Przez taki okres czasu stary człowiek może umrzeć i szpital ma z ,,głowy".A może to tylko zwalanie na kasę chorych? Wszyscy lub prawie wszyscy borykamy się z problemami finansowymi i nie mamy na kogo - zwalić- ! Czy szpital nie jest w lepszej od nas sytuacji? (ma na kogo zwalać problem). A może wreszcie jakaś odpowiedzialność ze strony szpitala za terminy?
~CochaS 27-01-2007 12:37
Cytuję słowa Pana Krzysztofa Czerkasowa ordynatora oddziału ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze: "Jak tłumaczy Krzysztof Czerkasow, ordynator oddziału ortopedii, szpital ma środki na dokonanie tylko pięciu zabiegów tego typu miesięcznie." Po prostu szkoda słów na polski NFZ. Miał on poprawić polską służbę zdrowia, a tymczasem pogarsza ją. Zlikwidować NFZ!!!
~do wściekły :) 27-01-2007 13:32
jak problem z oczami to polecam Klinikę Okulistyki w Katowicach. Moja Babcia zadzwoniła, zarejestrowała się i po ok. 2 tygodniach była już po skomplikowanej operacji. Poszukaj w necie jak to się dokładnie nazywa, bo teraz nie pamiętam nazwy. Ale Babcia i rodzinka była w szoku, normalnie jak w innym państwie, prawie nie widziała na oko, a po operacji wszystko! Już chyba jest z rok po i wszystko jest ok, profesjonalną robotę robie. Aaa i też czekała chyba 4 lata u nas później do Wrocka i przez przypadek sie dowiedziała o Katowicach. Więc polecam gorąco. I przepraszam za błędy ort i styl. ale się spieszę, Ahoi!:)
~paul 27-01-2007 13:32
Moja mama (lat 49) była wczoraj u lekarza i również dostała termin wszczepienia endoprotezy - 2016. Chodzi o proteze kolana. W tej chwili mama musi poruszac sie o kulach bo ból nie pozwala jej na normalne poruszanie sie. I co teraz? 10 lat męki? to jest chore.... a dodatkowo ZUS co rok wzywa ją na badania bo nie chcą przedłużyć jej renty.. liczą na to że nagle wyzdrowieje.. gdzie tu kompetencje...
~seeeee 27-01-2007 14:03
SKANDAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~agnieszka 27-01-2007 17:16
Pamiętam jak w ubiegłym roku NFZ ukarał ortpedię i dyrekcję sziptala, bo zrobiono więcej endoprotez! Potem jeszcze czepiali się, że są robione płatne zabiegi dla tych, którzy chcą wykupić zabieg bez udziału NFZ. A NFZ pies ogrodnika, sami nie wezmą, a inni niech cierpią.
~ciepliczanin 2 27-01-2007 18:33
Mimo 43 lat życia nigdy nie byłem na żadnych "saksach". Mam stałą, pewną, dobrze płatną pracę. Z moich składek zdrowotnych i na ZUS z pewnością wyposażono kilka gabinetów urzędasów z NFZ I ZUS. Nigdy nie myślałem, że do tego dojdzie, ale mam dość! "Zwinę" rodzinę i SPIEPRZAM z tego chorego kraju!
~ahorn 27-01-2007 18:45
A dlaczego szpital nie może robić takich zabiegów odpłatnie? Mamy przecież wolny rynek!
~gemba 27-01-2007 19:08
Brak słów. Pora umierać.
~tom 27-01-2007 22:27
Pan Czerkasow jeszcze mógłby się kultury nauczyć w stosunku do pacjentów
~Do Gemba 27-01-2007 22:49
Pamiętaj o tym że aby umrzec z godnością i nie w męczarniach to trzeba mieć pieniądze:) nawet znaki ze smiechu sie kładą to co oni tam w szpitalu wyprawiają z nami.
~pacjent 27-01-2007 23:03
NFZ (oddział Wrocław) pilnuje żeby mogli zarobić koledzy z Wrocławia a nie jakś tam prowincja.. (parę lat temu przyjeżdżali do nas na operację z Wrocławia - obecne limty i zakazy ukrucą ten niecny proceder)
~ania 28-01-2007 9:53
A mnie najbardziej "śmieszą" (w cudzysłowiu, bo jednocześnie wkurzają do żywego) wypowiedzi ministra Religi, któy twierdzi, że jak zapłącę dodatkowe 10 zł mies to będzie suuuper. Obecnie zdzierają mi z pensji kilkanaście razy więcej a jak przychodzi co do czego to i tak prywatnie (pod lub nad stołem) płacic trzeba. A magiczne 10 zł sprawę rozwiąże.
~do kochaś 28-01-2007 16:51
Dobrze tłumaczysz z polskiego na nasze.Ty znasz się też na NFZ.Lepszego j...bola trudno sobie wyobrazić,hehehehe
~JACEK 28-01-2007 18:30
Poprostu trzeba mieć znajomości w Szpitalu albo w NFZ, lub mieć duż kasy wtedy nie ma problemu. Niestety niemam nic z w/w rzeczy, jak większość społeczeństwa.
~m13 29-01-2007 10:19
nfz jest beznadziejny a to dar sld i ministra lapinskiego prosze pamietac ale tez prosze pamietac ze skladki ktore placimy sa bardzo male w stosunku do ceny endoprotezy na jedna tka drozsza musi caly rok skladac sie cala kamienica by wstawic ja jednemu mieszkancowi a potrzecie wroclaw wysysa wszystko takze pieniadze na szpitale /tak dzial sejmik wojewodzki tez/ a kiedys jakos nie bronilismy wlasnego wojewodztwa chyba tylko posel matusiak o to walczyl a to przeciez ta strata to poczatek konca naszej jelonki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

O sporcie w KPSW  

Bez znaków akcyzy

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1007
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%