MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Dziesiąta rocznica jeleniogórskiej degradacji

Wiadomości: REGION
Wtorek, 2 grudnia 2008, 9:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Mija dziesięć lat od przeprowadzenia przez rząd Jerzego Buzka.reformy administracyjnej kraju Czy nowy podział sprawdził się?

Można napisać, że jest to dziesięć lat województwa dolnośląskiego. Można też ująć to przewrotnie: mija dziesięciolecie bez województwa jeleniogórskiego, które po reformie administracyjnej Gierka w 1975 roku na mapie istniało do końca 1998 roku.

Faktem jest, że rozdrobnienie administracyjne Polski sprzed 33 lat miało podłoże polityczne, a nie regionalno-ekonomiczne. Gierek chciał rozdrobnić aparat partyjny sekretarzy, bo bał się silnej opozycji lokalnych kacyków tylko z 16 województw. Z 49 łatwiej sobie poradził… To jednak już historia, bo reforma rządów Suchockiej dokończona przez administrację Buzka położyła kres tamtemu podziałowi.

Nie ulega wątpliwości, że nasze miasto na reformie sprzed lat 10 straciło. Nie tylko status stolicy województwa, lecz także wiele możliwości rozwoju. Zmiana dotknęła też wielu obywateli, którzy – aby załatwić pewne sprawy – nie mogą już tego zrobić na miejscu, tylko muszą dojeżdżać do wrocławskiego molocha.

A może wcale tak nie jest? Może właśnie Jelenia Góra bez rozbudowanej biurokracji i sztucznego tworu, jakim było województwo jeleniogórskie, z tej zmiany odczuła tylko korzyści? Jak Państwo oceniają skuteczność reformy po 10 latach?

Ogłoszenia

Czytaj również

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Bez widoków w Radomierzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~_ojdiridirachciach___ 2-12-2008 10:29
Moim zdaniem najzabawniejszym spośród lansowanych wówczas pomysłów było utworzenie województwa karkonoskiego ze stolicą w Wałbrzychu. Jelenia Góra byłaby wówczas ważnym ośrodkiem blisko stolicy województwa ;)
~DRG 2-12-2008 10:48
to będzie za pewne burzliwa dyskusja wiec zapraszam na www.forumjg.pl pozdrawiamy zespół FORUMJG Twórz z nami, zapraszamy
~mpaweł 2-12-2008 12:37
Po co nam ta stolica? Na prowincji żyje się lepiej. Jak widać inwestorom(zakłady pracy przymusowej), prowincja służy-dosłownie.
~T.K. 2-12-2008 13:39
Ja oceniam dobrze to, że nasze miasto nie tworzy już tego sztucznego tworu, jakim było województwo, utrwalające tylko małomiasteczkową zaściankowość i cwaniactwo. To jednak, że Jelenia Góra stoi teraz w miejscu i się nie rozwija nie jest moim zdaniem wina utraty statusu województwa. Po prostu nieudolność władzy i rządzących... I to wcale nie jest populistyczne pustosłowie, a konkret, który najlepiej widać na tle innych tego typu miast. Myślę, że najlepszym przykładem, może tu być Nowy Sącz. Miasto porównywalne pod względem położenia (może za wyjątkiem potencjału turystycznego, który Jelenia Góra ma o niebo większy), odległość do Krakowa wynosi ok. 110 km, a liczba mieszkańców niemal identyczna (choć gęstość zaludnienia u nas jest mniejsza). I co? Nie trzeba być specjalistą, wystarczy Wikipedia, aby gołym okiem dostrzec, że Nowy Sącz jest lepiej zarządzany, ma większe perspektywy i zamiast ubolewać nad utratą statusu pseudowojewództwa, wykorzystuje to co tkwi w jego naturze, położeniu, mieszkańcach, a nie w biurokratycznych papierowych zarządzeń... T.K.
~tutejszy 2-12-2008 13:48
Co zyskała Jelenia Góra, oprócz rozbudowanej administracji, wywalenia władz miasta z ratusza, wywalenia wielu mieszkanców z ich mieszkań (np. Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida), radykalnego zwiększenia kolejki do mieszkan spółdzielczych (z 3-4 lat na kilkanaście lat czekania), cofnięcia przydziału mieszkan w blokach na Kopernika zwykłym mieszkancom a przydzielenie ich nowym "grubym rybom" ( stąd nazwa tych bloków akwarium). Aby było to "miasto wojewódzkie" zabrano wtedy tożsamość Sobieszowowi, Cieplicom, zlikwidowano wioski Goduszyn, Maciejowa. Więc o jakich plusach bycia województwem można mówić!!!!
~co cuż 2-12-2008 13:57
Pieniądze (niewielkie zresztą) rozdziela Warszawa, a stolica dolnego śląska ostatni przyznany grosz pompuje w swoje miasto więc jelenia jak i wiele innych "miasteczek" ma....nie ma nic.....
Adu352 2-12-2008 14:13
Od czsu kiedy JG parzestała być stolicą coraz więcej ludzi się z niej wyprowadza. W 1998 było ponad 93 tys. mieszkańców, a teraz jest ledwo 85 800 mieszkańców.
~kofstein 2-12-2008 15:16
według mnie Jelenia straciła na tym m.in. ze szpitala zostało zabrane większość sprzętu
~BW 2-12-2008 15:34
do tych co narzekają!!! i twierdzą, że Jelenia Góra straciła na tym, że nie jest już województwem. Niestety wina leży tylko i wyłącznie po stronie naszych loklanych rządzących. To od nich zależy czy miasto przyciąga nowe inwestycje, dzięki którym tworzone są nowe miejsca pracy. Nie od Wrocławia zależy czy nasze miasto jest czyste, budynki są odnowione, mamy gdzie chodzić do porządnego kina, mamy markowe sklepy, mamy chodziaż jedną galerię handlową, restauracje. Nie mamy Aquaparku, a jako uzdrowisko powinniśmy mieć już wieki temu. Turyści przyjeżdżają do nas "po drodzę" do Karpacza i Szklarskiej. Jeszcze przed wejściem Polski do UE Miasto miało możliwość korzystania z dotacji do inwestycji infrastrukturalnych z szerokiej gamy funduszy europejskich. Owszem, decyzja o tym, czy dany projekt otrzymał dotację, podejmował Urząd Marszałkowski lub Wojewódzki i dotacji nie otrzymuję tylko Wrocław. Jeśli projekt jest dobrze przygotowany pod względem merytorycznym,prawnym i finansowym to otrzymuję dotacje. Reasumując, dla mnie nie ma znaczenia czy JG jest miastem wojewódzkim czy powiatowym. Ważne jest by mieć odważne i zdolne do działań władze. i tyle na ten temat.
~BW 2-12-2008 15:37
do Adu352: to że jest nas coraz mniej jest tylko potwierdzeniem tego o czym pisałem wcześniej, a nie wynikiem braku statusu województwa. Brak inwestycji => brak nowych miejsc pracy> = brak perspektyw => emigracja
~wyborca I 2-12-2008 18:04
mieszkańcy !!nie narzekać, na wybory chodzić i wybierać Panów z "jajami"i Panie z wysokim stopniem inteligecji. Tylko wtedy będzie dobrze i do przodu.
~jeż 2-12-2008 18:16
Cały Dolny Śląsk buduje swoją stolicę tj. Wrocław. A i tak na zapleczu pięknie odnowionego i oświetlonego centrum ,we Wrocku są slamsy jakich w Jeleniej G. trudno znależć!!
~_ojdiridirachciach___ 2-12-2008 18:18
Nieprawda BW ...jest nas coraz mniej, bo za mało się rozmnażamy ! :)
~Sabath 2-12-2008 22:38
Jelonka nie jest taka zła
~Brunner 2-12-2008 23:59
Ja bardzo lubię to miasto: na narty blisko, nad morze bałtyckie czy śródziemne ta sama odległośc, piękna okolica, Super!!
~Brunner 3-12-2008 0:04
Ja bardzo lubię to miasto: na narty blisko, nad morze bałtyckie czy śródziemne ta sama odległośc, piękna okolica, Super!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa rozbudowa SOSW

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1363
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%