MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień Wszystkich Świętych już za kilka dni – policja rozpoczyna działania

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 26 października 2012, 11:03
Aktualizacja: 11:12
Autor: Angela
Od dzisiaj (26.10) więcej patroli policji na drogach, a Dniu Wszystkich Świętych (1 listopada) zmiany organizacji ruchu w rejonie jeleniogórskich cmentarzy – to działania, które zostaną podjęte w związku z policyjną akcją Znicz 2012. Potrwają one do drugiego listopada br.

Wzmożone działania policyjne pod kryptonimem „Znicz 2012” będą prowadzone na głównych ulicach Jeleniej Góry oraz na wszystkich drogach dojazdowych do cmentarzy na terenie całego powiatu jeleniogórskiego. W rejonie cmentarzy i dróg dojazdowych policja zapewni zwiększoną ilości patroli mundurowych i ruchu drogowego. Bezpieczeństwa będą pilnowali też policjanci ubrani po cywilnemu. Przed większymi cmentarzami wystawione zostaną całodobowe posterunki.

Przy nowym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej parkingi mają wystarczającą ilość miejsc parkingowych, dlatego tu policjantów może być znacznie mniej niż w innych miejscach lub w ogóle.

Od 31. października zmiany organizacji ruchu pojawią się jak co roku przy starym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej, gdzie wytyczone i zabezpieczone zostaną następujące miejsca do parkowania:

- prawa strona jezdni ulicy Skowronków w kierunku ulicy Mickiewicza ( Skowronków – ruch jednokierunkowy).

- przy prawych krawędziach części dwujezdniowej ulicy Mickiewicza plac przy ulicy Sudeckiej naprzeciwko bramy głównej cmentarza z wydzieloną częścią dla pojazdów osób niepełnosprawnych (patrole nadzorujące ten odcinek nie mogą dopuścić do parkowania pojazdów na zielonym pasie pobocza i rozdzielającym).

- plac przy Zakładzie Zieleni Miejskiej ulica Mickiewicza,

- prawa strona jezdni ulicy Głowackiego.

- lewa strona jezdni od ul. Mickiewicza zostanie oznakowana znakami długość-36 do ul. Wyspiańskiego

- ul. Staffa – wjazd tylko i wyłącznie od ul. Sudeckiej, w wyniku czego możliwe będzie parkowanie pojazdów po obu stronach jezdni

- cała długość ul. Sudeckiej – zakaz zatrzymywania się i postoju

Przy cmentarzu przy ulicy Jagiellońskiej kierowcy zaparkują m.in. na: placu przy Dworcu PKP ulica Dworcowa, placu przy byłym szpitalu nr 2 oraz przy ulicy Mieszka I, przy prawej krawędzi jezdni ulicy Marcinkowskiego w kierunku ulicy Dworcowej w tzw. Choinkę,
ulicy Dworcowej przy jej lewej krawędzi w kierunku ulicy Sobieszowskiej, ulicy Jagiellońskiej – po prawej stronie jezdni w kierunku ulicy Lubańskiej. Warto pamiętać, że ul. Jagiellońska będzie częściowo zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku wzdłuż cmentarza.

- Dzień „Wszystkich Świętych” jest dniem szczególnym dla każdego człowieka, skłania do zadumy. Zamyślenie, zadumę, pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a te osoby stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o: zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy i wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zwracanie uwagi na oznakowanie dróg i ulic (wystąpią przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku), parkowanie tylko w miejscach do tego wyznaczony w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów, nie pozostawianie w samochodach rzeczy wartościowych, podczas pobytu na cmentarzu trzymanie przy sobie torebek czy saszetek – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i pilnowanie swoich rzeczy w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy, gdzie mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Z reguły kieszonkowcy atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie.

Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta krótka chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży.
- Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo - zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób – apeluje podinsp. Edyta Bagrowska.

Policja przypomina również o zabezpieczeniu domów i mieszkań przed wyjazdem na groby.
- Wskazanym jest zadbać o różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne, np. alarmy, domofony. Najlepszym zabezpieczeniem jednak będzie nasz sąsiad, który zwróci uwagę na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poszukiwania Wiesława Kamudy odwołane (aktualizacja)

Policja: podsumowanie długiego weekendu

Procesja na Zabobrzu

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 26-10-2012 12:51
To jest Dzien Zmarlych, a nie tylko "swietych". Czy tym mniej swietym (np. wujkowi-alkoholikowi itp.) nie zapalicie na grobie swieczki w tym dniu? A swiety to on na pewno nie jest.
~szofer 26-10-2012 13:27
Czy nasza policja ma już takie CUŚ że wskazuje poprzez szybę o wskazującym na spożycie ?
rymcycymcy 26-10-2012 13:28
Policja od lat nie wymyśłiła nowego kryptonimu akcji ...tylko w kółko znicz i znicz ! :) ...jak moja stara o wynoszeniu śmieci ! Koledzy w czapkach w kształcie ronda ! A przecież na grobie nie tylko znicze !...może teraz coś nowego ...chryzantema 2012 ! :) ...albo gipsowe anioły 2012 ...albo jakieś krzaki i badyle 2012 ! :)
~roman 26-10-2012 17:03
dzień wolny. Cały dzień przy telewizji z piwkiem i jakąś pizzą albo kebabem. A ludzie niech się gnieżdżą w autobusach i łażą po cmentarzach.
~ 26-10-2012 17:15
DOLNOŚLĄZAK. Wszyscy Święci są wzorem dla niektórych chrześcijan. Zaczytywałem się i poznałem w żywoty świętych. W ich postępowaniu nie znalazłem niczego złego. Samo dobro. Nie rozumiem, dlaczego policja wszczyna działanie. Przecież świeci nie czynią zła.
~ 26-10-2012 17:58
W zeszłym roku byłem w ten dzień w Czechach :) Luz totalny, w tym roku wybywam w góry aby nie uczestniczyć w kulcie zwłok!
rymcycymka 26-10-2012 18:26
..do - /~rymcycymcy/ .. akcja nieboszczyk ! .. bedzie bardziej "ludzka"
~... 26-10-2012 19:21
Gdyby to był inny kraj, już dzisiaj pięknie bym pomnik przygotowała a tak dopiero pierwszego udekoruję nagrobek. Pamiętam o złodziejach i dorobkiewiczach, którzy 31. sprzedają, potem wieczorem kradną i następnego ranka znów sprzedają. W zeszłym roku tak "załatwiono" gro osób.
Nika 26-10-2012 20:23
do 19:21 : a tak swoją drogą to będziesz później przychodzić każdego dnia i sprawdzac czy cos nie ukradli? to tylko gest, zapalic znicz i postawić kwiatka, nie musi być super duzy i super drogi (takie to na pewno ukradną) Bawią mnie ludzie którzy kupują jak najdroższe i jak najlepsze- LUDZIE, CMENTARZ TO NIE REWIA MODY.
~lkjjk 26-10-2012 20:35
Ja wszystko kleje do grobu a jak cos zginie dzwonie na 997 i policja szuka moich zniczy. Wszystkim radze tak samo. Pamietaj ze zlodziejem moze okazac sie ktos z twojej rodziny kto sprzatnol twoje wypalone znicze i suche kwiaty.
rymcycymka 26-10-2012 20:47
..do - /~lkjjk / ..nadszedl czas ! ..abys uwierzyl w Duchy ! .. ktore uwazaja cmentarz za miejsce wiecznego spoczynku,a nie Rewie Mody ! .. i nadmiernosc kwiatow ..oddaja dla biednych
~ 26-10-2012 20:57
do rymcycymka - duchy to na pewno będą na Hexenplatz i Zamku Wieczornym :)
rymcycymcy 26-10-2012 21:48
18:26 | rymcycymka | ...to hasło jakieś ...sztywniackie ! :)
rymcycymka 26-10-2012 23:45
..do - /~rymcycymcy / .. nie pchaj swojego noska ..w tajniki policji ! .. i bądz jak nieboszczyk .. "który nie jest zbyt ciekawy" ,a to już wiem od "Zielonej Gęśi"
rymcycymka 26-10-2012 23:52
..do - /~20:57 / .. nie pisz tego głośno ! ..gdyż do Ducha może się dobrac .. egzorcysta !~WIADOMO ..*ksiądz
~szofer 27-10-2012 8:31
Dzisiaj rano pojawily się opancerzone auta po opadach śniegu ,z przodu tylko wizjer.
~grabiegrabie 27-10-2012 10:29
Niestety, nie dla każdego to dotrze, o czym przekonać się można czytając chociażby komentarze niektórych użytkowników....... Komentarze te pokazują dobitnie, że pewna część Polaków jest pozbawiona cech człowieczeństwa uznawanych dotąd za podstawowe dla naszej kultury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zatrzymany za papierosy i spirytus bez akcyzy

Ukradł samochód i pojechał… po pijanemu

Czerwona rzeka w Miłkowie

Boże Ciało 2019

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1368
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%