MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Dzień Otwarty w ŚDS

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 grudnia 2018, 13:15
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 7:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
O tym jak ważne jest organizowanie dni otwartych w różnego rodzaju placówkach, przekonało się wiele osób. Niezwykle cenną jest natomiast inicjatywa Środowiskowego Domu Samopomocy Caritasu Diecezji Legnickiej, bowiem w dalszym ciągu osoby dotknięte kryzysem psychicznym są często wykluczane z życia społecznego, a wcale tak nie powinno być.
Otwieramy nasz dom, aby każdy mógł zobaczyć nasz ośrodek. Dzięki temu coraz więcej osób wie o istnieniu takiego domu w naszym mieście. Ludzie, którzy mają problemy psychiczne (szczególnie grupa depresyjna), boją się przyjść do ośrodka, bo będzie piętnowana - powiedział Rafał Biesiada - pedagog, wychowawca w ŚDS, który podkreśla, że kryzys psychiczny może dotknąć osobę w każdym wieku, o różnym wykształceniu i pozycji społecznej.
Być może ktoś ma w rodzinie schizofrenika, osobę z dwubiegunówką - tych zaburzeń jest bardzo dużo, a jesteśmy jedynym ośrodkiem dziennym, który wspomaga osoby z kryzysem psychicznym - dodał R. Biesiada.

W ŚDS jest miejsce dla 30 osób i aktualnie wszystkie są zajęte, ale jest trwała rotacja, więc można zgłaszać się poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i czekać na swoją kolej.

W ramach dnia otwartego można było ozdobić pierniki, przygotować kartkę świąteczną czy ozdobić własne mydełko i zapakować na prezent. Ponadto można było zwiedzić salę muzykoterapuetyczną oraz pokój "chillout'u". Do dyspozycji byli też wychowawcy i psycholog, a na zakończenie podopieczni ośrodka z grupy teatralnej wystawi sztukę pt. "Ludzkie" w trzech aktach.

Puentą spektaklu jest to, że normy kulturowe, w których żyjemy są mocno umowne. Tak naprawdę nie wiadomo, co jest normalne, a co nie i musimy się szanować jako ludzie, a nie ze względu na wygląd czy zachowanie, bo być może zachowanie spowodowane jest chorobą - podkreślił Rafał Biesiada.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
18%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Mobilizacja przed II turą

Mina na Zabobrzu

Przebudowa drogi nr 2273D

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

PSZOK tylko bez zaległości

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
13
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%