MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień otwarty w Domu Hauptmanna

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 5 sierpnia 2012, 9:02
Aktualizacja: 9:10
Autor: tau
Fot. Jakub Thauer
Przez cały wczorajszy dzień (4 sierpnia) willę Łąkowy Kamień w Jagniątkowie, gdzie mieszkał Gerhart Hauptmann, można było zwiedzać za darmo. Do dyspozycji był przewodnik. Na gości czekało wiele atrakcji. Imprezę zorganizowało, mieszczące się w willi, Muzem Miejskie "Dom Gerharta Hauptmana” w setną rocznicę przyznania Hauptmannowi literackiej Nagrody Nobla.

W programie był m.in. wernisaż wystawy "Gerhart Hauptmann i śląscy nobliści". - Ekspozycja została przygotowana z okazji setnej rocznicy przyznania Hauptmannowi literackiej Nagrody Nobla. Zorganizowało ją nasze muzeum przy współpracy z wieloma innymi instytucjami w całej Polsce - mówił Tomasz Cel, pracownik naukowy muzeum.

Pół godziny później odbyła się prelekcja wraz z prezentacją multimedialną „Śląscy nobliści a nauka światowa”. Był też koncert karkonoskiego, folkowego zespółu Szyszak, a imprezę zakończył spektakl operowy „Muzyczny Ogród Liczyrzepy”.

Gerhart (Gerhard) Johann Robert Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 w Bad Salzbrunn, zm. 6 czerwca 1946 w Agnieszkowie) – niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912. Ojciec Hauptmanna był zarządcą hotelu "Zur Preussischen Krone" ("Pod pruską koroną", obecnie: "Korona Piastowska") w Szczawnie-Zdroju, dzięki czemu syn już w latach młodości miał okazję poznać najróżniejsze typy ludzkie, które później pojawiały się w jego naturalistycznej twórczości. Jego brat Carl Hauptmann był także znanym niemieckim pisarzem.
Po krótkich, przerwanych studiach w zakresie rzeźbiarstwa, Hauptmann zwrócił się ku literaturze. W latach młodości odbył liczne podróże, min. do Hiszpanii, Szwajcarii iWłoch. W 1885 poślubił Marię Thienemann, córkę zamożnego kupca i osiadł w Berlinie. Małżeństwo to ustabilizowało jego sytuację finansową, pozwalając na swobodną pracę literacką.
W 1891 wraz z żoną przeniósł się do Szklarskiej Poręby, małżeństwo to jednak rozpadło się, a w 1907 Hauptmann ożenił się ponownie. Od 1901 mieszkał na zmianę w Agnetendorf (obecnie: Jagniątków, dzielnica Jeleniej Góry; w dawnym domu Hauptmanna znajduje się Muzeum Miejskie), Berlinie oraz na wyspie Hiddensee we wsi Kloster, gdzie został pochowany. (Źródło: Wikipedia)

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcersko i patriotycznie

Zamknięty szlak przez Kocioł Łomniczki

Promowali się w stolicy

Komentarze (1) Dodaj komentarz

rymcycymka 5-08-2012 10:01
Fajnie ! .. obecnie,to kazdy moze podziwiac dom Nobisty ! ..ale wczesniej, to - "G.Hauptmann pries Hitlers Welgene" - tyg."Spiegel"- 25/76

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

GIS Day w szkole

Stoi kolej na Kopę

O rozpadających się górach

Będzie kręcone!

Kolizja trzech aut w Radomierzu

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
880
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%