MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień Edukacji Narodowej z wyróżnieniami

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 15 października 2016, 9:16
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2016, 13:56
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Piątek (14.10) był dniem, w którym nauczyciele w całej Polsce świętowali. Nie inaczej było w Jeleniej Górze – była to kolejna okazja do wyróżnień nie tylko dla osób edukujących społeczeństwo, ale i pracowników oświaty. Uroczysta gala odbyła się w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Mimo wielu obaw i sprzeciwów środowisk oświatowych, dotyczących planowanej reformy oraz postulatów dotyczących finansowania oświaty, tego dnia w sali widowiskowej JCK zebrali się ludzie powiązani z różnymi środowiskami. Wszyscy zgodnie życzyli nauczycielom oraz pracownikom szkół i przedszkoli pomyślności oraz... większej liczby dzieci, aby niż demograficzny nie był czynnikiem niepokojącym środowisko edukacyjne.

- Nauczyciel to ważna praca, którą nie zawsze doceniamy na co dzień – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Wyniki egzaminacyjne są powyżej średniej wojewódzkiej, co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej – stwierdził włodarz miasta, który przygotowując się do wystąpienia zastanawiał się jak uspokoić atmosferę wokół reformy. - Mam problem, sam jestem pełen obaw. Poważnie trzeba porozmawiać o finansowaniu oświaty, bo dochodzimy do stanu, że prawie 50 proc. kosztów oświaty finansują samorządy, a przypominam, że umowa między państwem a samorządem to było 10 proc. samorządu, 90 proc. państwo – wyznał Marcin Zawiła apelując, aby ze środków centralnych finansować koszty osobowe, a samorząd chętnie weźmie na siebie utrzymanie budynków, nowoczesne pracownie czy zajęcia dodatkowe.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała stwierdził, że nie sądzi, aby to była rewolucja. - Jak zawsze, będziemy się starali wykorzystać wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia w zmianach w oświacie i liczę na to, że przy dobrej współpracy z dyrektorami, nauczycielami i pedagogami jeleniogórskich placówek uda się to zrobić jak najlepiej – powiedział Paweł Domagała.

Podczas uroczystej gali w tym trudnym okresie mnóstwo uśmiechu na twarzy dały pracownikom oświaty przedszkolaki, które swoim występem na scenie urzekły wszystkich zgromadzonych. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń państwowych oraz resortowych. Około 20 nauczycieli otrzymało medale Komisji Edukacji Narodowej, podobna liczba osób dostała odznaczenia za wieloletnią służbę. Były też nagrody finansowe Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji oraz ok. 20 nagród prezydenta miasta dla nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, jak i pracowników niepedagogicznych. - Nasi nauczyciele są przesympatyczni, pracowici, otwarci na nowe wyzwania, ale przede wszystkim przyjaźni uczniom – stwierdził Paweł Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na Kilińskiego bezpieczniej

Uczniowie szkolą się w Bautzen  

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~pracownik przedszkola 15-10-2016 14:03
Panie Naczelniku powiedział Pan- Nasi nauczyciele są przesympatyczni, pracowici, otwarci na nowe wyzwania, ale przede wszystkim przyjaźni uczniom, ale nic nie zrobią bez pozostałej kadry mizernie zarabiającej, mało nagradzanej i docenianej, Co zrobią nauczyciele gdy my wraz z innymi będziemy strajkować , wtedy zobaczy Pan i wszyscy w Mieście jak poradzą sobie nauczyciele, którzy są wiecznie zmęczeni / głodne dzieci, brudo w placówce itd/ rodzice wtedy Wam pokażą niezbędną pracę pracowników niepedagogicznych.
~MS 15-10-2016 15:16
Gratulacje za ciężką pracę dla Wszystkich pracowników oświaty, której jak słychać będzie jeszcze więcej za te same niski wynagrodzenie. Dlaczego nikt się nawet nie zająknie na temat kosztów adaptacji poszczególnych placówek do nowych warunków i kto ma to wszystko robić np. dzwiganie nowych ławek, adaptacja toalet itp. elementy niezbędne dla małych i większych uczniów. Tylko kadra pedagogiczna ma problemy finansowe, a o innych szarakach przełożeni jakoś nie pamiętają? Jelenia 1500 Góra.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 15-10-2016 22:13
Na ul.Bankowej przy JCK też widziałam psi katoś nasrakał psem w miejscu publicznym i nie zabrał tego . No i gdzie była Straż Mieska?! Ptam się ja no pytam się !!!!
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 15-10-2016 22:15
Na ul.Bankowej przy JCK też widziałam psi kał ktoś nasrakał psem w miejscu publicznym i nie zabrał tego . No i gdzie była Straż Mieska?! Pytam się ja no pytam się !!!!
~Bolek 16-10-2016 8:20
Niestety nie wszyscy nauczyciele w kraju zostali odpowiednio docenieni, np. Pani Starosta Powiatu Jeleniogórskiego nie znalazła czasu, aby spotkać się z pracownikami powiatowej oświaty, co było dobrym zwyczajem poprzedniego Starosty. To tym bardziej przykre, że sama zawodowo wywodzi się z tej branży.
~ 16-10-2016 18:18
Dlaczego w szkołach nie ma takiego bankietu w Dniu Edukacji?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

GIS Day w szkole

Nauczyciele dzieciom

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
867
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%