MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzień dawcy szpiku w jeleniogórskich szkołach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 listopada 2015, 18:05
Aktualizacja: Wtorek, 10 listopada 2015, 7:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od dzisiaj (9.11) w jeleniogórskich szkołach średnich odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W poszczególnych placówkach pełnoletni uczniowie w prosty sposób mogą zrobić pierwszy krok, by uratować komuś życie.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 od godz. 9.00 do 15,00 zgłaszali się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele oraz rodzice. Przy braku przeciwskazań (szczegóły na stronie dkms.pl) osoby chcące zarejestrować się miały za zadanie wypełnienie prostego formularza oraz pobrania patyczkiem wymazu z języka.

- Nic mnie to nie kosztuje, nie boli, na niczym nie stracę, za to mogę komuś pomóc – uratować życie – powiedział Jakub Nyc, 18-letni uczeń „Żeroma”, który często angażuje się w podobne akcje jako wolontariusz. - Przekonuję znajomych i rodzinę, nasze grono potencjalnych dawców stale się powiększa – dodał.

Dorota Kloza, nauczycielka wychowania fizycznego w ZSO nr 1 od sześciu lat koordynuje akcję dawcy szpiku, w tym od czterech lat działania obejmują wszystkie szkoły średnie w Jeleniej Górze. Tylko przed rokiem zarejestrowało się 300 osób i - jak mówi organizatorka - jest nadzieja, że w tym roku padnie kolejny rekord. - Można to robić w każdych warunkach, nie potrzeba pielęgniarki, nie trzeba specjalnego miejsca. Można to zrobić nawet w szkole na korytarzu – podkreślała Dorota Kloza opisując proces pobrania wymazu śliny z języka.

Uczniowie dzięki prelekcjom dowiadują się jak wygląda proces rejestracji i ewentualnego dawstwa szpiku, następnie bardzo często przekazują informacje znajomym i rodzinie, którzy też decydują się na pomoc ludziom w potrzebie. - I to jest piękne – mówi Dorota Kloza. – Bardzo niewiele potrzeba, żeby dać komuś szansę na życie – dodała.

Z dotychczasowych szkolnych dni dawcy szpiku dwie osoby stały się rzeczywistymi dawcami szpiku, a więc uratowały ludzkie życie – trzy lata temu chłopak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Śniedeckiego, a dwa lata temu dziewczyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

W poniedziałek akcje były prowadzone w Żeromie, Handlówce i Mechaniku, w kolejnych dniach będą się odbywać w pozostałych szkołach średnich.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Hit Toyoty! Wielki powrót Camry po 15 latach!  

Ekologiczna autobomba

Rajd zdewastował las?

Protest fizjoterapeutów

Stowarzyszenie Niedosłyszących „Lira” zaprasza

Nadchodzą burze, może też mocno padać

Tłumy na spotkaniu z mistrzem satyry

Uciążliwe pogorzelisko

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
854
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
3%