MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Dzień białej laski na wodzie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 25 sierpnia 2016, 8:00
Autor: SIW
Fot. Archiwum Organizatora
Jeleniogórskie Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku organizuje 30 września spływ pontonowy po rzece Bóbr odcinku Wleń–Marczów Zapisy od 1 września.

- W czwartym kwartale każdego roku uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. To święto integrujące osoby z wadą wzroku, które ma uświadomiać społeczeństwu problemy osób dotkniętych chorobami oczu, a także przełamywać stereotypy i bariery mentalne w postrzeganiu i traktowaniu osób niepełnosprawnych - mówi wiceprezes SIW Mirosława Jośko.

- Od dwóch lat staramy się odejść od tradycyjnych spotkań przy „reprezentacyjnym stole” stole na rzecz aktywności ruchowej i rekreacji na łonie natury. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wycieczkę „Szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów” z zakończeniem przy ognisku w Western City. W tym roku przygotowaliśmy nową ofertę. 30 września organizujemy spływ pontonowy po rzece Bóbr, czyli aktywny wypoczynek i relaks w plenerze - w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru na odcinku Wleń-Marczów - niezwykle malowniczym i łagodnym nurcie Bobru. Finałem będzie wodniacki biwak przy ognisku - informuje.

W spływie wezmą udział 24 osoby, głównie członkowie SIW oraz zaproszeni członkowie Jeleniogórskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Uczestnikom spływu towarzyszyć będą asystenci-opiekunowie, a nad bezpieczeństwem czuwać będzie ratownik medyczny i przewodnik spływu.

Zapisy w siedzibie SIW (ul. Osiedle Robotnicze 47 A) od 1 września, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Szczegółowe zasady uczestnictwa w integracyjnym spływie pontonowym precyzuje regulamin, z którym można zapoznać się w biurze KSON-u oraz na stronie internetowej www.kson.pl.

Zadanie pn. „Płyńmy razem-spływ integracyjny dla osób ze schorzeniami wzroku” jest dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Parada już po raz 20.  

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

Poświęcili kapliczkę

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~zią 25-08-2016 9:12
Gdzie te białe laski, bo na zdjęciach ich nie widzę?
~FranciszekTworki 25-08-2016 11:40
biale laski to chyba przywiezieciem z jakies Szkocji bo tam laski raczej biale chodza
~niewidomy 25-08-2016 14:52
Wody tak mało w Bobrze ,że Szanowny Pan Rudi Sz. będzie stał z konewką i polewał ( olewał) swoich podopiecznych aby...
~info : 25-08-2016 16:26
dla dowcipnisiów i tych, co ciekawi skąd biała laska "Wielka Brytania, Bristol, rok 1921. James Biggs, młody, utalentowany fotograf pracujący dla lokalnych gazet, ulega wypadkowi, w którym traci wzrok. Kiedy od nowa poznaje świat, spotyka niewidomego weterana wojennego, który udziela mu rady: bądź samodzielny i jak najczęściej wychodź z domu. James stosuje się do zalecenia. Na coraz dłuższe spacery udaje się ze swoją elegancką laseczką.Dość szybko Biggs dochodzi do wniosku, że laska dżentelmena, której używał jeszcze przed wypadkiem, nie zapewnia mu bezpieczeństwa. Czasem stanowi ona zagrożenie dla innych osób. Okazuje się bowiem, że jest prawie niewidoczna - zwłaszcza podczas mglistej, dżdżystej pogody. James wpada więc na pomysł pomalowania ją białą farbą, aby zwracała uwagę innych cd
~ 25-08-2016 16:28
aby zwracała uwagę innych na siebie i swojego właściciela. Eksperyment przyniósł tak dobre efekty, że młody fotograf polecał ten sposób poruszania się – z białą laską – wszystkim osobom niewidomym, które poznał. Ale jego wynalazek stał się popularny w Wielkiej Brytanii dopiero 10 lat później. Wtedy to Klub Rotariański z Westham podarował białe laski wszystkim osobom niewidomym mieszkającym w tej miejscowości. Media nagłośniły tę sprawę w całym Zjednoczonym Królestwie. Zajął się nią nawet Królewski Narodowy Instytut dla Niewidomych, odpowiadając na sugestię radia BBC, że białe laski powinni otrzymać wszyscy niewidomi obywatele Wielkiej Brytanii. Akcja „rozprowadzania” białych lasek rozpoczęła się tam w 1932 r. cd
~ 25-08-2016 16:30
Z czasem biała laska stała się popularna na całym świecie. W latach 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstał ruch popularyzujących problemy osób z uszkodzonym wzrokiem. Dzięki jego działaniom Kongres przyjął uchwałę proklamującą 15 października Dniem Bezpiecznej Białej Laski (White Cane Safety Day). Po raz pierwszy był on obchodzony w 1964 r. Pięć lat później w Colombo na Cejlonie Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych (obecnie Światowa Unia Niewidomych) przyjęła, że 15 października będzie Międzynarodowym Dniem Białej Laski – świętem osób niewidomych na całym świecie. Dzień ten ma przypominać o potrzebach osób z dysfunkcjami narządu wzroku, o tym, że chcą i mogą oni realizować swoje plany i marzenia, a także w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.(...)"
~do niewidomego 25-08-2016 20:59
czytam te wasze komentarz i rzygać mi się chce! Ludzie kto wam tak serca połamał.
~dfd 25-08-2016 23:58
zapewne ten, wspomniany w komentarzu ...
~do dfd 26-08-2016 7:57
potwierdzam kontakt może odbijać się czkawką a nawet zgagą przez dłuuuuuugie lata

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Doczekają się ronda

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Wyróżnienie dla samorządowców

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%