MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzielnica strachu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 7:56
Aktualizacja: Wtorek, 15 kwietnia 2008, 8:10
Autor: Angela
Spalony samochód przy ulicy Chełmońskiego.
Fot. Archiwum
Podpalony samochód, poprzecinane opony, zrzucona na dach auta cegłówka oraz skradzione kołpaki, to tylko niektóre z przejawów wandalizmu i złodziejstwa w okolicach Wzgórza Kościuszki. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów. Zdaniem policji nie ma powodów do niepokoju, choć zagrożenie przestępczością jest.

Artur Morawski, pobliski mieszkaniec, na własnej skórze przekonał się, co mogą zrobić okoliczni przestępcy. – W ubiegłym roku przecięto mi w aucie wszystkie cztery opony. W nocy z pierwszego na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia mojemu ojczymowi podpalono samochód. Z auta został wrak. Później zrzucili na dach auta mojej mamy cegłówkę. Ostatnio odkręcono mi z kół kołpaki i porysowano mój pojazd – wymienia jeleniogórzanin.

Za każdym razem sprawę kierował na policję, jednak bez jakiegokolwiek skutku. – Zgłoszenia zazwyczaj są umarzane a wyrostki czują się bezkarni – ubolewa pan Artur. Bywa, że szajka młodych bandziorów staje na drodze i nie chce przepuścić jadących samochodów. Dzieje się to głównie w pobliżu kamienic przed parkiem na Wzgórzu Kościuszki.
– Kiedyś stanęli na drodze również samym policjantom, którzy jechali nieoznakowanym autem. Wtedy tych, co zdążyli wyłapać, wzięli na dołek. Jak widać nic to nie dało. Niemal co weekend coś niepokojącego tutaj się dzieje – opowiada nasz rozmówca.

Jak twierdzi policja, takie zachowanie nie było tu rzadkością, kiedy działał klub „Lochy” przy ul. Chełmońskiego. – Teraz jest tam o wiele spokojniej – przekonuje nadkom. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Przez cały marzec mieliśmy tylko dwa zgłoszenia z tego rejonu. Była to kradzież samochodu i wyrwanie kobiecie torebki. Nic nie wiadomo nam o żadnej szajce czy odbywających się tam chuligańskich wybrykach – usłyszeliśmy od E. Bagrowskiej.

Policjanci przekonują, że wiele konfliktów wynika z nieporozumień sąsiedzkich. Artur Morawski jest w stanie wskazać palcem, gdzie mieszkają wandale. Niewiele to da, bo nikt ich nie złapał na gorącym uczynku.

Aktów wandalizmu jest znacznie więcej. Rozkradziono deski z ławek, które kilka miesięcy temu zostały zamontowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Od dawna straszy rozbita tablica informacyjna Ligi Obrony Kraju. Niełatwe życie mają pracownicy Muzeum Karkonoskiego, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku. – Ukradli nam kołpaki ze służbowego samochodu. Trzeba sprzątać butelki, które wrzucane są na naszą posesję, albo pod ogrodzenie – mówi Stanisław Firszt, dyrektor MK. Narzeka też na ludzi załatwiających się na chodniku. Na szczęście muzeum ma ochronę, której boją się wandale. – Ale mieszkańcy okolicy mają ciężkie życie – potwierdza dyrektor Firszt.

Wandalom i złodziejom na pewno ułatwia życie brak oświetlenia parku. Wieczorem strach tu chodzić. Latarnie były, ale już dawno temu zostały zniszczone przez samych chuliganów. – Z całą pewnością nie mamy tam do czynienia z rejonem zagrożonym przestępczością. Gromadzimy dowody w sprawie zniszczenia mienia pana Morawskieg, postaramy się objąć tą okolice szczególną uwagą – powiedziała Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Nabór wniosków na wymianę pieców

Komentarze (64) Dodaj komentarz

~kierowca 14-04-2008 8:15
Moze nasza policja i straz miejska wkoncu zapracuja na swoja pensje , a oficer prasowy nie nie opowiada brdur je tam jest spokojnie !!!!!
~... 14-04-2008 8:25
~k.l 14-04-2008 9:10
dziwie sie troche ,ze to robią tylko jednej rodzinie,moze jakie porachunki?
~Fido 14-04-2008 9:33
Mieszkam tu tyle lati uważa, że to spokojna dzielnica. Dziwne, że wszystko to się przytrafia jednej osobie.
~ 14-04-2008 9:47
A mnie już ponad miesiąc temu wybito szybę w samochodzie. Sprawcę sam ustaliłem. Zawiadomiłem policję- sprawca się przyznał. I Policja nic nie robi. Odmówiono mi pobrania z mojego samochodu śladów krwi chuligana. Policja przekonuje mnie ponadto ,że nawet jeśli dostanę jakiekolwiek odszkodowanie, to będzie to najwyżej koszt samej szyby , bez kosztów wstawienia jej do pojazdu. Policjantka , która ze mną rozmawiała, pouczyła mnie ponadto, że będę musiał przed sądem jeszcze udowodnić, że gość wybił mi tą szybę umyślnie !!!!Takiej informacji udzielono mi na komisariacie w Cieplicach. O trybie 24- godzinnym mogę zapomnieć. W efekcie już drugi miesiąc jeżdżę z płytą pilśniową wstawioną w miejsce szyby , bo nie stać mnie na wydatek ponad 700 zł. I wszystko dzieje się w majestacie prawa. I zapewne i tym razem ktoś napisze, że ebee przesadza. Być może jestem nienormalny, ale kicham na takie prawo. Dlatego też białej gorączki dostaję kiedy czytam wywody Pani rzecznik na temat sukcesów naszej Policji. Mnie policja nie chce pomóc. Sprawcę sam ustakiłem, sprawca się przyznał. Co jeszcze mogę zrobić ? Niestety nic, bo jak sam wymierzę sprawiedliwość, to na mnie paragraf szybko się znajdzie, bo mam pracę dom, będzie co zabrać na poczet kary. Dlatego szczerze współczuję PANU ARTUROWI. Nestety nic Pan nie zrobi , nikt Panu nie pomoże- napewno nie w tym mieście . Zresztą i w tym artykule Pani Bargowska pisze, że nie wiadomo o szajce ... nie ma zgłoszeń.....z całą pewnością nie mamy tam do czynienia z rejonem zagrożonym przestę pczością...... Nic dodać , nic ująć. Jeleniogórskiej Policji życzę dobrego samopoczucia i pozdrawiam: EBEE
~Sratatata 14-04-2008 10:03
No stanęliby mi smyki na drodze, to policja nawet by ich nie uratowała. Raz na zawsze skończyłyby się ich wygłupy.
ortanol 14-04-2008 10:26
Gdzie są słynne programy prewencyjne policji? Dzielnicowy szybko opracować program, rzecznik ogłosi szumnie w mediach i wszystko będzie w porząsiu- przynajmniej medialnie i statystycznie. Normalnie zostanie po staremu, czyli nic się nie zrobi.
~_rymcycymcy___ 14-04-2008 11:10
Ebee ...jeśli jeździsz z płytą pilśniową zamiast szyby, to mam nadzieję, że zrobiłeś chociaż jakąś dziurkę do obserwacji drogi ;)
~Cywil 14-04-2008 11:21
Skoro Policja nie wie, co ma zrobić to podpowiadam: zamknąć klub "Lochy" a przedtem wziąć się do roboty policyjnej i wyłapać łobuzów. Nieudolność Policji jest podejrzana. Nie chce się wam panowie i miłe panie?
~wierny ogrodnik 14-04-2008 11:32
Zgłoś się Pan do kancelarii odszkodowawczej, mi pomogli w podobnej sprawie, kiedy wandale wybili mi szybę w lokalu, ale pech chciał, że sąsiad miał monitoring i wszystkich udało się ustalić. Co ci da, że bandytów skażą choćby i w trybie 24h, skoro z wyroku, jaki dostaną pewnie i tak nic Ci nie dadzą. Grzywna jest dla Skarbu Państwa, a nie dla Ciebie, a odszkodowaniami policja i sądy grodzkie, czy karne się nie zajmują, a co za tym idzie nawet się na tym nie znają - skoro gadają Ci, że nie dostaniesz nic za wstawienie szyby, albo że gość mógł Ci ją wybić nieumyślnie... Fachowcy się znaleźli od siedmiu boleści!
~ 14-04-2008 11:34
Pani Bagrowskiej już podziękujemy. A Policja to widzi tylko pijanych rowerzystów i nigdy nic nie wiedzą, dosłownie cicho-ciemni. Zobaczyć w nocy patrol na ulicy graniczy z cudem... Popieram EBEE, tak jest jak piszesz.
~do Sratatata 14-04-2008 12:11
heheeh to wpadaj do nas na dzielnice jak taki kozak jestes adres juz znasz:):):):)
~ 14-04-2008 13:12
co do tych samochodow to nic sie nie dzieje bez powodu
~Monia i Okoń 14-04-2008 13:29
czego sie bac na tej dzielnicy.? mieszkamy niedaleko i jest to ''spokojna dzielnica'' i ''bardzo kulturalni ludzie'' a Pan Artur zapewne ma jakies porachunki z dzielnica skoro tylko on jest poszkodowany.! i dobrze mu tak.! zeby byc spokojnym o swoje zdrowie przechodzac przez dzielnice trzeba najpierw ja poznac.! Pozdro Chelmonskiego SQad ;]
~123 14-04-2008 13:32
najlepiej to postawić na każdym rogu jakiegoś stróża prawa i niech pilnują dobytku biednych mieszkańców, a z tą szybą w aucie ebee to się ciesz że dowodu jeszcze nie zabrali i nie pisz że cię nie stać na wymianę
~123 14-04-2008 13:35
ty kozak to gdzie jest ta dzielnica to wpadniemy
~los vatos locos 14-04-2008 14:08
~los vatos locos 14-04-2008 14:16
<i> regulamin złamany </i>
~Mateusz 14-04-2008 14:21
"co do tych samochodow to nic sie nie dzieje bez powodu" - może czasami tak ale 99% przypadków to wandalizm z zimną krwią... policja/straz miejska - sorry ale to są jaja.... nauczyli się zakładać blokady na koła i wlepiać mandaty za picie piwka w parku (no kto nie lubi usiąść w słonku i napic się kulturnie piwka?). i opróćz tego nic więcej nie robą... szczególnie straż miejska. leje na to gęstym i ciepłym moczem. kamery - takie meisjca powinny być monitorowane. patrz Anglia: kamery na każdym rogu....kamera życia Ci nie uratuje ale zidentyfikować przestepce łatwiej a i reakcja policji dużo szybsza. tyle w temacie ode mnie...
~ 14-04-2008 14:22
to sie wyprowac do parku zbudujemy ci ziemianke i miejsce na auto tez duzy park jest miejsca durzo pozdro dla tej dzielni holandiia
~ 14-04-2008 14:25
ty w piotym opisie zobacz czy ci klawiatura sie zbila zes sie rospedzil z tym komentarzem na kartce se popisz wiecej los vatos locos dla ciebie tez znajdziemy miejsce w PARKU OBOK SASIADA LOS VATOS LOCOS
~ 14-04-2008 14:27
JAK SE POSCIELISZ TAK NA TEJ DZIELNI SIE WYSPISZ HEHE
~ 14-04-2008 14:36
~los vatos 14-04-2008 14:42
~los vatos holandiiia 14-04-2008 14:46
to parkuj gdzie indziej a nie na radzie daj wykrecic spokojnie
~ZIOM 14-04-2008 14:50
JA SE ZASLUZYLEM TO NA LAWECIE JECHALO MOJE AUTO Z KARPACZA ALE WPOZO ZNIM JEZDZI DALEJ I SZYBY MA WSZYSTKIE I KUPIEC SZCZESLIWY JEST ZNIEGO NOWY
~HOLANDIA POZDRO 14-04-2008 14:56
GRANICA POLICYJNA OBOWIAZUJE NA TEJ DZIELNI
~Polak - niestety 14-04-2008 15:00
Polska jest niewątpliwie państwem bezprawia i jeszcze długo, długo nic się tu nie zmieni. I przeciętnemu obywatelowi nie radzę się wp.... w nie swoje sprawy. Ja tam po godz. 18-ej nigdzie nie chodzę, a jak muszę to przemieszczam się taxówką. Raz mój kuzyn wyłapał pod własnym blokiem jak wyszedł z psem na spacerek o 21-ej, i to tak, że chodził z połamana szczaką kilka miesięcy. Zgłosił i owszem na policję, bo wiedział kto ale dwa dni później szybciutko wycofał zeznania i jeszcze dziękował i przepraszał, bo inaczej miałby cieplutko..........
~do 123 14-04-2008 15:38
juz wiesz gdzie jest ta dzielnica przeciez pisze jak byk ! chyba ze ty czytac nie umiesz:)
~Sratatata 14-04-2008 17:03
~XXX 14-04-2008 17:49
~b 14-04-2008 17:51
Sądze że większość ostatnich komentarzy dodali niechlubni mieszkańcy tej marginalnej dzielnicy. Sądze też, ze z chęci przestraszenia reszty praworządnych mieszkańców, aby odwieść ich od normalnego spaceru po parku, ale bójcie się patrole policji w tym miejscu zostały wzmożone w tym tygodniu może to przemówi marginesowi społecznemu do rozsądku.
~XXX 14-04-2008 17:54
Jak policji pprzeszkadza to ze stoimy sobie bod wlasnym blokiem to dlaczego miasto nie zorganizuje tak zwanych miejscowek dla takich jak MY!! Przed blokiem stoisz ZLE do Baru idziesz wracasz napity/ta ZLE w domu imprezka ZLE do do Jasnej anielki Po co zyjemy na tym Swiecie cholernym!!! A policjianci jak mieli nasze lata byli nie lepsi???? Nie wieze ze co niedziele ktorys z nich chodzil do kosciola nie palil nie pil itd! Nie bede sie rozpisywac bo to i tak nie ma najmniejzego sensu ale i tak dalej bedziem robic to co do tej pory bo inaczej bedzie nudno!!! NARA!!!!
piipi 14-04-2008 18:15
...do - [~post z godz.9:47]...Sasiad chcial Twoje auto na ...CABRIO przerobic.~Taki sasiad ..to skarb,bo zawsze pomoze.
~xxx 14-04-2008 18:18
normalna dzielnica jak każda inna młodzi trochę poszaleją ale bez przesady kiedyś to tam były klimaty skarbówa,księżyc te klimaty
~hollanddiia 14-04-2008 18:35
~owad 14-04-2008 18:40
pozdro dla wszystkich znajomych z tej dzielni
~ja;] 14-04-2008 19:01
policja jak zwykle wie najlepiej i ni nalezy tego podważać-znając ich jeszcze mandaty sie posypią:p moze zacznijcie robic cos pozytecznego co pomoże ludziom zamiast kręcić sie po mieście i wstawiac blokady za zlłe parkowanie;]
~hehehe 14-04-2008 19:17
Cała dzielnica Chełmońskiego pozdrawia komentujacych!!!!A jak komus nie pasuje to proste nie odwiedzaj naszych rejonów:)::) a do LOS VATOS LOCOS(HOLANDIA)wracaj szybko bo jest co opowiadac i tzrymaj sie tam pOZDRAWIAMY!!!!
~do b 14-04-2008 19:27
sam jestes margines społeczny dziadku!!!!!
~hahaha 2 14-04-2008 19:38
Poza tym to zaden Artur Morawski......hehehe my wiem kto to
~t.y.b!!!!!!!!! 14-04-2008 19:55
wzgorze żądzi a kto ma co do tego to przyjmojemy zaproszenia wiec niecwaniaczcie za tymi monitorkami!!!!!! hehehe!!!!!!!!! los watos haha
~Locke 14-04-2008 22:02
Jak nie zostaliście wychowani, przez rodziców i szkołę, to nie wychowie was i policja, jakakolwiek by była.
~Pryszcz 14-04-2008 22:09
Chełmońskiego Rządzi i tak ma byc
~_rymcycymcy___ 14-04-2008 22:22
Joooł ...jooł ,.. ja też ze Wzgórza ...Skarbówka nasza ...jezdeśmy odważni i dzielni na tej dzielni ...jooł ...a jak podskoczycie, to znowu połamiemy ławeczki ...jołł !!! A jak LOS VATOS wróci z krainy legalnego haszu, to też przypalimy, bo ma ziomal fajnego spida poo tym zielu ...joołł ;)
~niunia - słoneczko kochane 14-04-2008 22:34
Boziu co za slamsiarnia jak te marginesy z Lwóweckiej.Prymitywy się mnożą monożą niestety... a normalni ludzie cierpią
~DO EBBE 14-04-2008 23:22
w pełni Cię popieram! , a pani policjantka z Cieplic jak widać jest bardzo kumata-szkoda,że nie powiedziała Ci jeszcze żebyś nagrał gościa bo to byłby dopiero dowod
~do t.y.b!!!!!!!!! 14-04-2008 23:23
PAL WROTY!Nie wieś dziecko,kto króluje nieopodal was!!!hehehe!!!
~~Emeryt 14-04-2008 23:43
Proponuję 900-lecie miasta tam zorganizować z hasłem stulecia: "Tu warto żyć". Niezłe jaja.
~mt 15-04-2008 0:16
wiocha w mieście i tyle
piipi 15-04-2008 0:18
..do - [~rymcycymcy..] ~OJej..Ty tez !.?...~Zal.pl
~XxXxXx WK Los vatos locos 15-04-2008 8:55
chelmonskiego ruleezzzzzz i nie ma bata:D artur morawski nie no smiech na saliii hahahahahhahahahahahha chyba...
~xXx 15-04-2008 9:01
co? my margines spoleczny!! o nie co to nie! co stoimy na drodze to jedzie ten "Pan ArtuR" i chce nas przejechac! to co mamy zrobic! raz juz byla policja i co i nic co mamy zrobic jak on sie bawi w kubice! wielki driver hahaha my nic nie robimy a c doławek to nie my tylko okoliczni wandale ktorzy chadzaja do parku nie opodal naszej dzielnicy!pzdr holandia i WK
~Kazy 15-04-2008 10:57
~do do t.y.b!!!!!!! 15-04-2008 12:22
tak królujesz napewno leszczu na tej swojej wiosce(nie wieś tylko wiesz sie pisze chłopczyku)jak taki cwaniak jestes to wpadaj zobaczymy co sie bedzie wtedy palic..... -.-
~do niunia-słoneczko kochane 15-04-2008 15:35
Lwówecka taka sama ulica jak i inne a Ty jak szukasz marginesu to popatrz w lustro
~XxxXxxXxXxX 16-04-2008 20:41
ha ha ha smiech na sali.. panie Arturze ** nie moge.... ;O
~XxxX 17-04-2008 21:02
a czY to normalne ganiać z pałkami po parku ? bo sie przejdzie przez teren który co prawda nie jest tylko ich... Normalne tj ?? Bo mi sie wydaje ze nie Panie Arturze *** hehe.. Zal....
~XxxxXx 18-04-2008 8:32
Budzik budzik do zabawy dzieci budzi !!! ha ha ha ha ha :D
~KMPJG 19-04-2008 1:41
Dziękujemy za tak liczne i wyczerpujące wypowiedzi bardzo będą przydatne w dalszym poszukiwaniu sprawców rozbojów w okolicach ul.Chełmońskiego
~jacyna 20-04-2008 15:47
Pani Edyto, jeśli jest pani taka pewna, że nic się tam nie dzieje to proszę wieczorkiem przejśc się na spacer (i koniecznie zabrać broń służbową)
~czesio 5-05-2008 18:35
spida to on moze i ma ale rozumu za grosz- rymcycymcy.Używki sa dla ludzi ,ale madrych.Ta wasza odwaga jest w grupie tylko. Jest takie powiedzonko nie wiem czy znasz? Stado lwów,któremu przewodzi baran jest słabsze od stada baranów któremu przewodzi LEW,:-D
~Hary 5-05-2008 23:22
Ja i moi przyjaciele Smith i Weson zrobilibysmy tam porzadek....jak by co to pisac ze sa chetni
~ 13-05-2008 15:52
Normalnie istny Bejrut i nie mam pytań chamstwo i prostota w jednym a tymi cegluwkami to niech sie po łbach leja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Książka o jeleniogórskich autobusach

Stop marginalizacji średnich miast

Poświst na "góralu"

Wypadek przy sądzie

Po Koronę Gór Polskich

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
703
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%