MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Dzieła nieodporne na wandali

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 października 2009, 7:31
Aktualizacja: Sobota, 10 października 2009, 8:00
Autor: TEJO
Fot. rylit
Kolejne dzieło Kamila Kuskowskiego dokonoało żywota: chuligani zniszczyli instalację w Parku Norweskim. Zostanie rozebrana wkrótce.

To obiekt przestrzenny ustawiony przez Biuro Wystaw Artystycznych w ramach cyklu Słownik Sytuacji III. Kamil Kuskowski na początku września zamontował w Jeleniej Górze dwie ramy z kadrem mające zwrócić uwagę na piękno krajobrazu miasta i jego okolic. Jedna przetrwała zaledwie trzy dni. Na placu Ratuszowym skopało ją trzech wandali. Świadków zdarzenia nie było, a policja – która dojechała na miejsce zdarzenia – zobaczyła tylko cienie uciekających trzech sprawców.

O ponad miesiąc dłużej wytrzymała instalacja w Parku Norweskim, która „kadrowała” z jednej strony panoramę Karkonoszy, z drugiej – cieplickie wały. Niestety, dzieło cieszyło normalnych turystów, kuracjuszy i mieszkańców tylko do wczoraj. Zniszczyli je nieznani sprawcy. – Wcześniej obiekt cieszył się zainteresowaniem. Chętnie się przy nim fotografowano – mówiła Janina Hobgarska, dyrektorka BWA. Niestety, to już historia.

Być może zniszczenie wpisane jest w przesłanie obiektów sztuki przestrzennej. Zwłaszcza w naszym mieście, gdzie garstka wandali, której wyłapać nie sposób, dokucza większości normalnych ludzi.

Na zdjęciu – archiwalne ujęcie instalacji, którą zniszczono.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bobry na Zabobrzu

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~mieszkanka 9-10-2009 8:04
nie mieści mi się w głowie głupota tych wandali. Winię za to również ich rodziców, bo to oni nie nauczyli ich szacunku dla pracy inncyh. Ganię też policję i straż miejską - żeby się do nich dodzwonić czeka się 20min. a kolejne 30 żeby łaskawie wysłali patrol...
~Max 9-10-2009 8:11
Wiem że niszczenie dzieł sztuki to zwykły prymitywizm ale nie oszukujmy się, to nie było żadne dzieło.Oprócz tego że zajmowało miejsce i przeszkadzało w podziwianiu naprawdę pięknego krajobrazu ,swym poziomem było dalekie od sztuki.Nie dajmy się omotać nie każdy kawałek regipsu jest tworem artystycznym.
~miastBEZperspektyw 9-10-2009 8:16
Drodzy Strażnicy Miejscy - oto kolejne świadectwo Waszej nieudolności, bezradności i marnowania publicznych pieniędzy na utrzymywanie takich służb jak Wasza.
~wie39 9-10-2009 8:52
rozwiązać straż miejską-nieudolni.nic nie robią lub maja nieudolnych przełożonych.Strata pieniędzy podatników na tą formację!
~telik 9-10-2009 9:10
niestety nasze społeczeństwo jest takie że przy każdym tego typu obiekcjie musi być zamontowana kamera i opis co przedstawia dany element bo jak widać po wpisach nie wszyscy rozumieją sztukę
~BuBu 9-10-2009 9:41
Ewidentnie to jest a raczej była sztuka, sztuka kiczu. Może jakiś pan z ekipy budowlanej ujrzawszy "arcydzieło" pomyślał że to reklama firmy wykonującej gładzie i starał się uchronić klientów przed partaczami. A może owy artysta to nie artysta tylko pracownik dopiero przyuczający się do fachu.
~Tomy M. 9-10-2009 9:44
Straż Miejska nie wychyla nawet nosa ze swoich wypasionych samochodów, zamiast pieszo patrolować ulice potrafią jeździć po skwerze w Sobieszowie na rogu Kamiennogórskiej i Sądowej. LUDZIE TAM NAWET NAJWIĘKSZY k...n NIGDY SAMOCHODEM NIE WJECHAŁ!!! A oni wjechali ... żona zdążyła im nawet kilka pięknych fotek strzelić.
~ 9-10-2009 10:33
hahahahah wiedziałem
~ 9-10-2009 10:44
Czuję, że w najbliższych wyborach szansę ma wygrać osoba, która rozwiąże SM. Żeby było ciekawiej, kilka miast w PL zlikwidowało te służby i jakoś żyją...
~zuo 9-10-2009 10:50
Przetrwają tylko "dzieła" z betonu...
~_Łowca byków 9-10-2009 11:05
Popieram "~Max", nawet nie raczyli wykończyć (pomalować) tej instalacji i tylko instalacji, bo dziełem raczej trudno to nazwać. Te regipsy same uległyby degradacji lada moment, bo jak widać są to zwykłe płyty pokryte na złaczach masą szpachlową - po prostu kicz i tyle. To, że zostały zniszczone przez typów to inny wątek. Oczywiście nie pochwalam takich czynów.
~ja1 9-10-2009 11:32
jak niebyło świadków jak było ja sam na własne oczy widziałem ja dwóch a nie trzech wandali rozwalało te okono żeby sie popisać przed dziewczynami ! gdyby policja była bardziej zorganizowana to by ich złapali ! ale cusz ;/
~bo ja nie rozumiem czegoś... 9-10-2009 11:47
Wina SM? Wina Policji? jeszcze tu nie padło, pewnie wkrótce padnie. Może nasza wina? Czy rozwiązaniem jest postawienie strażnika/policjanta przy każdej rzeczy która może zostać zniszczona? Ilu ich miało by być? Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Pomijając sm i policjantów z ogniw prewencji. Oni chodzą w mundurach. Widać ich z daleka. Przecież w Policji jest coś takiego jak wydział kryminalny, dochodzeniowy, śledczy. Wierzyć mi się również nie chcę, że te wydziały policji gdyby poświęciły trochę czasu rozpracowały by to środowisko wandali. Trochę czasu i chęci. Co parę dni czytam na Jelonce o wandalach. Może oni też czytają i chcąc mieć swoje 5 minut rozwalają kawałek regipsu.... takie zawody.Co do oceny sm. Fakt. Jeszcze w mieście ich widać pieszo. Natomiast Cieplice i Sobieszów dawno nie widziałem pieszego patrolu tak sm jak i niestety policji.
~Ciepliczak 9-10-2009 12:11
Należy wstrzymać pobory strazy miejskiej jezeli nie zlapali chuliganow , a za pieniadze pozyskane ze strazy pokryć szkody.Wówczas nauczą sie skutecznie pracować a nie udawać kosztowne zajęcia w posadzie strazakow miejskich.Podobnie powinno postapić sie z policja . Dotyczczas to jest karygodna mistyfikacja i pozorowanie pracy na rzecz ladu i porządku. Rozwiazanie slużb strazy miejskiej to chyba najrozsądniejsze wyjście , ktore tez spowoduje przychód znacznych pieniędzy na rzecz miasta z tytulu oszczedności w nieuzasadnionym wydawaniu forsy na te etaty w strazy miejskiej.
rymcycymcy 9-10-2009 12:15
Nie dajmy się zwariować :) To "dzieło" i tak rozpaćkało by się przy pierwszym większym deszczu. Pomijając zamysł autora i wartość tego okienka ...zrobione byle jak, chałtura obliczona na szybkie zniszczenie :)
~Gosc 9-10-2009 12:22
Jednak jeszcze nie wszyscy menele wyjechali na Wyspy. Kwestia czasu...
~Arek 9-10-2009 12:29
W takich miejscach trzeba zastawiać pułapki. Np. ukryty monitoring. Na pewno szybko wpadną w nie bezmózgi, a jak poczują na skórze surowe sankcje i przestaną być bezkarni to może się coś zmieni...
~Aru 9-10-2009 12:48
Zamiast stawianiem "dzieł sztuki" nasze kochane władze mogły by postawić jakieś boiska lub darmowe zajęcia z Aikido lub Capo czy też darmowa siłownia. Wandali by nie było mieli by inne zajęcia. Taka prawda robi się wszytko w Jeleniej pod tych starych kuracjuszy którzy gó*** wnoszą do tego miasta a młodych mieszkańców się olewa.
~JakiśTam 9-10-2009 12:58
Do ~Ciepliczak. Bardzo ciekawa są twoje dewagacje, według nich należałoby także wstrzymać wynagrodzenie Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ nie wie ona dokładnie (dzień, godzina, miejsce) gdzie wybuchnie kolejny pożar. Dodatkowo można pójść jeszcze dalej wstrzymać pensje dla lekarzy, jeżeli nie mają 100% skuteczności w leczeniu pacjentów albo dla pracowników instytutu meteorologicznego, jeżeli temperatura w danym dniu odbiega od ich przewidywań. Tyle żartem a serio to niestety moim skromnym zdaniem, jakie chowanie w domu takie później zachowanie na ulicy. PS. a jeszcze jedno jakby rozwiązali straż miejską to o czym byś pisał ;)
~d 9-10-2009 13:23
mamy to na co zasługujemy, ci wandale nie biorą się znikąd
~Ciepliczanin 9-10-2009 13:36
A dla autorów artykuły tylko tyle, że ta instalacja została zniszcznona w ten sam dzień, co ta na Placu Ratuszowym. Były porobione dziury, które nie przechodziły na wylot, jednak wczoraj ktoś to zmienił. Więc ta instalacja też nie pocieszyła mieszkańców...
~Grześ. 9-10-2009 13:58
A jednak należy zauważyć że nasi wandale duzi i mali niezależnie czy działają z przyzwoleniem czy nie stanowią kuriozum na skalę europejską.Gdziekolwiek bym się nie pojawił w każdym mieście w Europie stoją sobie rózne instalacje postawione przez jednych ludzi innym. I jakoś sobie tak stoją. A u nas nie. Nasza bezinteresowna miłość do dorobku innych i legendarna wręcz tolerancja i wyrozumiałość są widoczne zawsze i wszędzie. Kiedyś poruszałem temat niszczenia cmentarzy - to też pomniki i dzieła sztuki. Wstyd mi za rodaków.
~ 9-10-2009 16:31
chyba nie znam sie na sztuce!!!!!
teessi 9-10-2009 17:26
Nie ma co tutaj wypominać straży miejskiej i policji, że nie dopilnowała, bo ta instalacja nie była ustawiona w centrum Cieplic, lecz w miejscu odwiedzanym jedynie przy okazji niedzielnych spacerów. Równie dobrze można by czepić się przechodniów, że nie zareagowali wcześniej, bo mogli przewidzieć wandalizm. Pretensje należy mieć do rodziców tych małolatów, za bezstresowe wychowywanie swoich latorośli. To oni są winni temu wandalizmowi. Inna sprawa, że monitoring ukryty jest konieczny.
~Gość 9-10-2009 18:14
Święte słowa Grzesiu.
~ 9-10-2009 19:00
dawniej taką "sztukę" produkowała wielka płyta-tylko znacznie solidniej bo z żelbetonu i te dzieła w postaci bloków stoją już blisko 50 -lat.A tak na marginesie ciekawe ile nas podatników ta tandeta kosztowała.
piipi 9-10-2009 20:22
..chyba *pijak szukał drogi do chałupki ! ~Wiadomo ...
~TuTi 9-10-2009 21:11
Przyznać trzeba że dzieło z tymi otworami po kopniakach wygląda zdecydowanie lepiej, nabrało dynamiki i ekspresii. Stąd ryzykownym jest pisać że chuligani coś zniszczyli. Moim zdaniem sporo poprawili.
~ 9-10-2009 23:05
pisalam ze tak bedzie jak byl artykul o zamontowaniu tych dziel.Mowilam ze szkoda wyrzucac na to kase bo i tak to wandale zniszcza, a dzieci w Jeleniej gloduja ale co tam lepiej sie pokazac :(
~do TuTi 10-10-2009 8:04
Potwiedzam twoje zdanie. To coś, co widziałam w Parku Norweskim, dopiero teraz nieco zyskało i można spóbować nazwać to sztuką. Pomysłodawca tego potworka powinien się mocno zastanowić, wszak, niezależnie od idei tego tworu, jego widok niszczy poczucie estetyki i nie skłania do kontemplacji tego, co można obejrzeć poprzez wyciętą w nim dziurę. Z podobnych "instalacji" składa się Orle, Zabobrze i wiele innych polskich osiedli, których mieszkańcy nie pałają szczęściem oglądając świat przez podobne ramy. Ale jest dyskusja, jest i "sztuka" (zmarnowanej kasy).
teessi 10-10-2009 10:27
Dużo racji jest w tym, co pisze Aru. Za wyjątkiem tego, że "instalacja" była dla kuracjuszy, bo ona była dla mieszkańców. Mnie się podobała. De gustibus...
~xXx 10-10-2009 12:25
Jest sposób na wandali,postawić jeszcze raz taka instalacje i z ukrycia pilnować daję głowę że dało by się złapać wandali na gorącym uczynku a potem przypisało by się im resztę uszkodzeń za które by musieli zapłacić (DLA ZASADY)
~ 11-10-2009 9:30
policja to, sm tamto, mamy przeinaczoną przez ludzi demokracje która im na wszystko pozwala przecież i tu leży pies pogrzebany, więcej praw aniżeli obowiązków i dziurawy system prawny, niska szkodliwość społeczna czynu, bezstresowe wychowanie, znieczulica społeczna, mało f-szy na ulicach a pomieszczenia biurowe pękają w szwach od "specjalistów d/s wykroczeń" itp, nie ma pieniędzy na podwyżki ale są na komputery i sztandary, no i pretensje, że nikogo nie było jak coś się działo a nikt nie bierze pod uwagę że tam gdzie się było, nie działo się nic
~romi 11-10-2009 19:54
Jakie dzieła takie traktowanie , Bareja miał swojego misia a Jelenia ma chm... swoje miścianki .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Finał na lawecie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2251
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%