MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzieła Mistrzyni w małej galerii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 kwietnia 2008, 19:09
Aktualizacja: 19:10
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Obrazy i rysunki Urszuli Broll można od środy oglądać w Małej Galerii Obrazów przy placu Ratuszowym. Wernisaż zaszczyciła swoją obecnością sama Artystka.

To godne podkreślenia, bo Urszula Broll jest osobą niezwykle skromną i unika rozgłosu. Zgodziła się jednak przyjąć zaproszenie Beaty Czystołowskiej, gospodyni Małej Galerii Obrazów, oraz Janiny Hobgarskiej, dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych.

- Urszula jest artystką niepokorną. Miały z nią kłopot władze poprzedniego systemu – mówiła J. Hobgarska nakreślając sylwetkę bohaterki wydarzenia. Malarka pochodzi ze Śląska. Maluje od wczesnych lat 50-tych. Była związana ze środowiskiem artystycznym Stalingogrodu (tak do 1956 roku nazywały się Katowice). 25 lat temu przyjechała w Karkonosze i osiedliła się w Przesiece.

- Ludzie nawet nie wiedzą, że mamy w regionie kogoś tak wielkiego – cytowała Janina Hobgarska jednego z komentatorów Jelonki. O samych swoich dziełach – mandalach, pejzażach i rysunkach, które zgromadzono w Małej Galerii Obrazów, Urszula Broll nie chciała mówić. – Sztuki nie należy tłumaczyć, ją się chłonie, jak muzykę – podkreśliła. Dodała jednak, że jej twórcza praca pozwoliła jej na poznanie reguł geometrii, które były bardzo przydatne zwłaszcza przy tworzeniu mandali.

Artystka jest przedstawicielką kubizmu w sztuce polskiej. Z grupą Oneioron, z którą działała w latach 60-tych ubiegłego wieku była współtwórczynią swoistej rewolucji w szarej i powtarzalnej ówczesnej rzeczywistości świata artystycznego.

W przytulnym wnętrzu MGO przy pl. Ratuszowym 52 można obejrzeć prace Urszuli Broll: wyciszone pejzaże karkonoskie, pełne szczegółów i zadziwiające widza rysunki, na których zawsze można odkryć nowe elementy, oraz wspomniane już mandale.

Ogłoszenia

Czytaj również

Była gala z nagrodami

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Nowy konkurs na prezesa KCGO

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~graf 9-04-2008 20:39
Broll prezentuje ciepłe, nastrojowe, bardzo kobiece i przede wszystkim dobre warsztatowo malarstwo. Cieszę się, że artystka tej klasy mieszka u nas w Kotlinie. Wprawdzie swój flirt z wysoką sztuką ma już dawno za sobą, ale talent pozostał. Udana wystawa
~Mona 10-04-2008 13:16
Byłam na spotkaniu z p. Urszulą Broll - cudowna kobieta, wspaniała artystka, przepiękne prace. Polecam wszystkim bez wyjątku!!
~do uli 10-04-2008 13:30
Piękne prace, piękna postać i obiecujące miejsce dla sztuki. Byłoby kapitalnie gdyby te prace znalazły swoich nabywców, tyle mamy szpetoty wokół, że chociaż w domu mieć taki piękny pejzaż to coś wspaniałego.
~pięćdziesięcioczterolatek 10-04-2008 13:41
najpiękniejszy człowiek,najpiękniejsza wystawa i bardzo piękne miejsce gdzie można spotkać autorkę i Jej twórczość. Urszulo Kochana dziękuję!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy sądzie

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Problemy przy Wyczółkowskiego 61  

Wybory: Zwycięstwo PiS

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%