MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Dziękowali za trzy wieki Świątyni Łaski

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 czerwca 2009, 16:33
Aktualizacja: Wtorek, 2 czerwca 2009, 9:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Historyczne wydarzenie dokonało się dziś w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Po raz pierwszy od ponad 60 lat odprawiono tu luterańskie nabożeństwo z udziałem biskupów: Ryszarda Bogusza i Stefana Cichego. Wszystko w związku z rocznicą 300–lecia fundacji świątyni. Przekazano także symboliczną pikę. Podobną przed trzema wiekami oznaczono teren, na którym powstało sanktuarium Podwyższenia Krzyża Chrystusa.

Polacy i Niemcy razem – choć każdy w swoim języku śpiewający pieśni ku chwale Pana. Taka sytuacja nie zdarza się często. Zdarzyła się dziś w najpiękniejszej jeleniogórskiej świątyni, która właśnie obchodzi jubileusz 300-lecia założenia.

– Nie możemy zapomnieć o tym, że przez 240 lat gospodarzami byli tu ewangelicy – mówił ks. prałat płk Andrzej Bokiej. Dlatego dziś kościół nawiedzili dostojnicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z ks. Ryszardem Boguszem, biskupem ewangelickiej diecezji wrocławskiej, ks. Hansem-Wilhelmem Pietzem, biskupem regionalnym z Goerlitz, księżmi Wiesławem Suchorabem i Edwinem Pechem, proboszczami wspólnot ewangelików w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przybył też biskup legnicki ksiądz Stefan Cichy.

Wszystkich powitał – po występie chóru z Pirny pod dyrekcją Josefa Gabriela Rheinsbergera – gospodarz Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa ks. Andrzej Bokiej. – Cieszę się, że po 300 latach progi naszej świątyni przekraczają nasi bracia w wierze, którzy doprowadzili do powstania tego miejsca kultu – mówił ks. Andrzej.

– Szczególnie serdecznie witam Ryszarda Zająca, który wykonał kopię piki (prawdziwa zaginęła). Podobną przed 300 laty zaznaczono miejsce przeznaczone na budowę świątyni – dodał. Przywitał też wiernych zarówno ewangelików (liczna grupa przybyła z Niemiec), jak i katolików, którzy licznie wypełnili kościół. Mieli rzadką okazję do uczestnictwa w nabożeństwie w rytuale protestanckim.

Ksiądz Wiesław Suchorab wygłosił słowa powitania w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przekazał też księdzu Bokiejowi wspomnianą pikę, która uzupełni zbiory Sanktuarium Krzyża Świętego. Później rozpoczęła się liturgia, w której – dzięki książeczkom z tłumaczeniami tekstów, będącej zarazem modlitewnikiem – mógł uczestniczyć każdy. Śpiewano nabożne pieśni, których katolicy nie znają, ale z których przesłaniem mogą się utożsamiać.

W trakcie nabożeństwa wystąpił zespół Wang z Karpacza ze wspomnianym już Ryszardem Zającem (nie tylko artystą rzeźbiarzem, lecz także muzykiem i kompozytorem). Kazanie wygłosił biskup Ryszard Bogusz. Specjalne słowo pozdrowienia przekazał wiernym również ordynariusz legnicki bp Stefan Cichy.
Niezwykle uroczyste nabożeństwo zakończyło Ave Verum Mozarta w wykonaniu chórzystów z Pirny. Do nabożeństwa akompaniował na organach Marcin Armański.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa odprawiono ostatnie nabożeństwo. Dzięki relacji Teofila Gawareckiego, kronikarza powojennej Jeleniej Góry wiadomym jest natomiast, że świątynia została „przechrzczona” na rzymsko-katolicką w czerwcu 1946 roku (63 lata temu). Ustanowiono wówczas jednocześnie parafię garnizonową i kapelana, którym był ks. mjr Władysław Wiśniewski.

Obchody 300-lecia świątyni miała uczcić także parada od ratusza do Kościoła Łaski zorganizowana na wzór procesji, która odbyła się na początku XIX wieku, na 100-lecie sanktuarium. Niestety, choroba uniemożliwiła księdzu Andrzejowi Bokiejowi zorganizowanie takiego wydarzenia. Na szczęście duchowny wraca już do zdrowia. Wczoraj odprawiał mszę świętą i dziękował wiernym za modlitwy w swojej intencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (9) Dodaj komentarz

piipi 1-06-2009 16:40
..a kaplice grobowe czekaja.Smutne !!
kazimierzp 1-06-2009 17:18
Drogi Księże Andrzeju! Szybko wracaj do zdrowia i pełni sił! Wiara czyni cuda! A tej Ci nie brakuje! Jelenia Góra razem z Cieplicami ma kilka wspaniałych światyń. Każda jest najpiękniejsza, bo każda jest inna, każda jest wspaniała! Jedni lubią strzelisty gotyk, inni bogactwo baroku, czy też elementy rokoko! Nasze miasto, w tej materii, szczęśliwie może zaspokoić gusta każdego! Chwalmy więc Pana!!!
ago. 1-06-2009 18:36
Dla mnie najbliższy sercu jest ten cieplicki ze swoim złotym ołtarzem. A najpiękniejsza rzeczywiście jest Śwątynia Łaski.
piipi 1-06-2009 20:34
Dla mnie NAJpiekniejszy jest oltarz z Kosciolka sw.Anny i gdzie oltarz przedstawia Babcie Jezusa,ktora czyma w rece..fiolki !
piipi 1-06-2009 22:45
C.d .. naturalnie na tym polichromie sciennym widoczna jest rowniez Najswietsza Maria Panna trzymajaca na kolanach bawiacego sie Jezusa, odbierajacego od swojej Babci..bukiecik fiolkow.
~tutejszy 2-06-2009 8:32
Piękne zdjęcie (nr 27) śpiącej na kolanach mamy córki pastora!;-)
~nie praktykujaca 5-06-2009 1:10
jezeli chodzi o kosciol Ewangelicki to dawno wiem ze to jest to , spowiedz mi odpowiada i na dzisiaj mi odpowiada
~córka pastora 6-06-2009 22:30
bardzo dziękuję Tutejszemu
ago. 7-06-2009 10:57
do Córki pastora - TEJOWI też się należy podziękowanie! To On Ciebie zauważył i uwiecznił!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
712
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%