MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Dzięki pracy wyjdą z bezdomności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 lutego 2010, 15:15
Aktualizacja: 15:16
Autor: Angela
Fot. ......
Niebawem w schronisku św. Brata Alberta w Jeleniej Górze zacznie funkcjonować spółdzielnia socjalna, w której m.in. bezdomni będą mogli znaleźć zatrudnienie. Spółdzielnia będzie świadczyć usługi w różnym zakresie i będzie drugą tego typu w kraju.

Spółdzielnia ma powstać w najbliższych dwóch tygodniach w ramach porozumienia Towarzystwa św. Brata Alberta z Towarzystwem Walki z Kalectwem i trzeciego partnera. W spółdzielni mają pracować osoby bezdomne oraz członkowie TWZK. Będą świadczyć najróżniejsze usługi, w tym m.in. utrzymywanie zieleni, budownictwo, mała architektura, pozyskiwaniem drewna z lasu, pozyskiwanie i naprawienie sprzętu a następnie jego sprzedaż, przygotowywanie posiłków dla MOPS i inne. Niepełnosprawni natomiast zajmą się m.in. rękodziełem czy prowadzeniem terapii warsztatowych.

Spółdzielnia zostanie utworzona przede wszystkim z myślą o osobach bezdomnych, z myślą o tym byśmy zaczęli zarabiać własne pieniądze i byli partnerem dla wszystkich organizacji również pozarządowych – mówi Andrzej Bednarski, kierownik Domu Brata Alberta i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Jeleniej Górze.

– Będziemy mogli przyjmować prace zlecone, startować w przetargach. Postaramy się wejść w porozumienie z MPGK czy MOPS+em . Podobnie będzie z członkami Towarzystwa Walki z Kalectwem. Ta grupa ludzi jest przez urzędy zaniedbywana i ma spore problemy ze znalezieniem pracy, a spółdzielnia da im zatrudnienie.

Będzie to druga taka spółdzielnia pracy w kraju, pierwsza na terenie województwa dolnośląskiego. Spółdzielnia będzie funkcjonować na zasadzie partnerstwa. Najprawdopodobniej dojdzie trzeci partner, który będzie zatrudniał spółdzielców i pracowników Zakres prac ma się z czasem poszerzać. Siedzibą spółdzielni będzie placówka Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51.

Dzięki podjętej w spółdzielni pracy podopieczni domu św. Brata Alberta będą mogli wrócić do normalnego życia. Odzyskają równowagę finansową i psychiczną, będą ubezpieczeni, a ich czas pracy będzie im się wliczał do emerytury, renty.
- Dzięki tej pracy bezdomni zaczną prowadzić normalne życie, będą sami sobie gospodarzami i nie będą musieli liczyć tylko na to co my im zaoferujemy – mówi Andrzej Bednarski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Dla odnowy wsi

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~czyżby??? 12-02-2010 17:01
wydaje mi ze ta spółdzielnia powstanie po to aby zarabiać na właścicieli i zarządzających schroniskiem.bezdomni "bezrobotni" bedą pracować za kilka zlotych na godzine podczas gdy wieksza część pieniędzy z umowy powędruje do kieszeni tych "na górze". wiem coś o tym bo niedawno rozmawiałem z kilkoma osoba ze schroniska. obym sie mylił !
~Yeti 12-02-2010 17:49
Wspaniały pomysł i szczerze gratuluje założycielowi spółdzielni który widzi w ludziach bezdomnych produktywnych obywateli a nie jak większość ludzi uciążliwy margines.
~ALDI 12-02-2010 17:58
Pomysł warty uwagi i rozwoju a więc z całego serca tego życzę najbardziej tym którym to przedsięwzięcie da poczucie i własnej godności jak i bezpieczeństwa,jednakże ten trzeci KTOŚ!!???Czy nie za dużo do takiej grupki ludzi??Bo zwykle bywa tak -gdzie dwoje się bije tam trzeci skorzysta i oby za jakiś czas ci którzy są właśnie dziś brani pod szczególną uwagę,nie obudzili się z ręką w nocniku.
~Iza 12-02-2010 19:18
moze zatrudnia namolnych spod Tesco....
~galla 12-02-2010 19:23
tez mi cos nie pasuje a o tym towarzystwie dotyczacym walki z lalectwem i trzeciego partnera to pierwsze slysze to jaklas nowa wyciagalnia pieniedzy z portfela obywatela po zastosowaniu odpowiedniego srodka wstrzasowego podobnego jak polsatowskie reklamy . ktos tu komus szykuje stolek i konto
~prawda38 12-02-2010 20:24
Coś z tymi danymi jest nie tak ???? jaka DRUGA w kraju , jaka PIERWSZA w województwie dolnośląskim ?????. Czyżby dane pochodziły od współzałożycieli !!!! - czyli doskonale widać ich rozeznanie i rzeczywistą pomoc ludziom wykluczonym społecznie. Do czyżby??? - masz doskonałe rozeznanie - brawo !!!!! Natomiast przykre jest to i namacalne, że swoją prywatą zniszczą idee tworzenia Spółdzielni Socjalnych dla ludzi naprawdę potrzebujących pracy.
Cień 12-02-2010 20:45
Ta- bezdomnych, to można zmusić do pracy, a więźniów to już nie? Choć nie twierdzę, że to jest złe, przynajmniej coś będą robić i odzwyczają się od bezczynnego klepania biedy, tylko żeby nie było jak napisał "czyżby???".
~zxx 12-02-2010 20:46
Popieram (czyżby) tym urzędasom trzeba patrzeć cały czas na łapy bo to tak pazerna rasa że nic nie robią bezinteresownie, podobnie jak kler. Sam pomysł dobry bo najczęściej ludzie którzy nie mieli szczęścia w życiu to niejednokrotnie dobrzy fachowcy z różnych branż. Bardzo duża konkurencja dla kółka rolników z Siedlęcina tylko bez znajomości.
~mietka 12-02-2010 22:11
A może Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych by wzięło przykład i kupiło ten pomysł. Tak trzymać! Bravo.
rymcycymcy 13-02-2010 0:53
Alberty dostaną zatrudnienie ...i fajnie i nie fajnie. Kiedyś można było na nich liczyć ...teraz brak rąk do pracy będzie jeszcze większym problemem.
~mieszkanka JG 13-02-2010 5:44
Z tego co już wiem - Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych oczekuje na osoby bezrobotne i nie tylko, które chcące podjąć pracę w ramach Spółdzielnie Socjalnej - jest tam gościu, który bardzo fajnie to przedstawia i chyba już zawiązuje taką Spółdzielnie?????? Bardzo dobrze, że takie rzeczy się dzieją i dają ludziom szanse podjąć legalną pracę - oby to miało zdrowe cele.
~socjolog 13-02-2010 9:47
„Dzięki podjętej w spółdzielni pracy podopieczni domu św. Brata Alberta będą mogli wrócić do normalnego życia. Odzyskają równowagę finansową i psychiczną, będą ubezpieczeni, a ich czas pracy będzie im się wliczał do emerytury, renty.” - aż się pięść zaciska! Brednie pozaziemskich istot lub łgarstwa cynicznych cwaniaków. Ktoś tych bezrobotnych wykluczył z normalnego życia (i nie odpowiedział), a skoro sami – to widać tak im wygodnie. Wychodzi na to, że TWZK i „Brat Albert” są lepszym „pośredniakiem” od państwowych PUP-ów itp. - bzdura! Pracodawcy, terapeuci i filantropi w jednym się znaleźli – jedzie mi tu czołg;-) Jeżeli w Polsce jest bezrobocie, nie ma zapotrzebowania na ludzką pracę (dla zdrowych), to nikt tego nie zmieni. Ci wszyscy bezrobotni i niepełnosprawni mogą co najwyżej zapchać dziurę zamiatając ulice przed schroniskiem lub stukając w klawiaturę i wysyłać e-maile za darmo lub tyrać za bułkę z masłem jako telemarketer – vide robota u Schuberta... Szukanie f...rów! Pic na wodę fotomontaż...
~erg 13-02-2010 10:09
I dobrze,bo jak wzięło się takiego pana bezdomnego do pracy - np.do koszenia ogrodu - dostał jeść pić i na fajki,a także i za pracę - to wybrzydzał.Teraz będzie to uregulowane,pieniądze będą,sądzę płacone na konto Stowarzyszenia Brata Alberta?
~chiobb 13-02-2010 10:16
Brawo Andrzej !!!!
~grab 13-02-2010 11:36
Dlaczego warto założyć spółdzielnię socjalnš ????? Bo to podmiot dajšcy szansę na rozwišzanie wielu problemów (walki z bezrobociem, odnalezienie się człowieka po różnych przeżyciach życiowych, nawišzanie nowych znajomoœci i POWRÓT DO NORMALNOŒCI), ale jest to również podmiot wymagajšcy posiadania pomysłu na działanie, a przede wszystkim wymagajšcy WZAJEMNEGO ZAUFANIA CZŁONKÓW !!!!!!! Drodzy Państwo – jeœli jednak podejdziemy do tego poważnie, jeœli będziemy i znajdziemy otwarcie na społecznoœć, podmioty działajšce w naszym œrodowisku (WŁADZE LOKALNE, przedsiębiorców, osób potrzebujšcych pomocy, NIE DROGIEJ firmy œwiadczšcej usługi) to sukces jest gwarantowany!!!!!!!. Warto zapytać, czy samorzšd terytorialny, miasto lub powiat, ma jakiœ interes w tym, aby wspomagać Spółdzielnie Socjalne. Otóż œwiadomy SAMORZĽD od razu zauważy potrzebę. W każdej gminie, mieœcie czy powiecie jest wiele do zrobienia. Od zieleni miejskiej TERAZ np.(usuwanie œniegu z chodników), prac remontowo - budowlanych, porzšdkowych do usług społecznych różnego rodzaju. Ktoœ je musi realizować. Czy nie lepiej, gdy wykonuje je miejscowa firma i to w dodatku zatrudniajšca własnych bezrobotnych, którym miasto zleca pracę???? Osobiœcie byłem, widziałem jak w 2002r Fundacja ,,Barka” z Poznania realizowała ,,,Spółdzielnie Socjalnš” – to dzięki nim i prof. J. Hauserowi oraz dużej pomocy WIELOLETNIEGO prezydenta POZNANIA powstał Ustawa o Spółdzielczoœci Socjalnej w 2006r Piszę to osoba z Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych (ten goœciu) - gdyż uważam, że to ma prawdziwy sens, możliwoœci rozwoju i realnych miejsc pracy TYLKO przy UCZCIWYCH ZAMIARACH członków Spółdzielni ;) Osoby chcšce uzyskać pomoc, informację i wiedzę na temat Spółdzielni Socjalnych zapraszam do siedziby Stowarzyszenia.
~_Łowca byków 13-02-2010 11:53
Tylko czy im życia starczy na to wyjście ... wszak to też poniekąd będzie wyjście, a więc cel zostanie osiągnięty. Socjolog dobrze prawi.
~bary33 13-02-2010 14:46
Bzdura! Wie o tym każdy, kto próbował ich zatrudnić! Najdrożsi i najbardziej wymagający robotnicy z najmniejszymi kwalifikacjami....
~R2 15-02-2010 16:07
Szkoda, że niektórzy piszacy są ludźmi malej wiary a rosjanie mówili "pożyjem uwidzim" i tego się trzymajmy w obecnej chwili spóldzielnia socjalna to jest to jedyne lekarstwo na samotność, bezdomność i niepełnosprawność. Tak trzymać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Trwa budowa punktu widokowego

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2138
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%