MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Dzieci z Zespołem Downa w obiektywie Ryszarda Literackiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 25 maja 2014, 8:27
Aktualizacja: 8:29
Autor: Manu
Fot. Organizator
We wtorek (27 maja) o godzinie 17.00 w jeleniogórskiej Galerii Małych Form (przy ul. Bankowej 27), z okazji 10–ej rocznicy powołania Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii zatytułowanej „10 lat z Wami”. Autorem większości zdjęć jest Ryszard Literacki, który od lat współpracuje z organizacją. Wystawę oglądać można do 10 czerwca.

Galerię uzupełniają także zdjęcia pochodzące z archiwum Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Ich autorami są: Sebastian Łuczywo, Alicja Plewnia i Janusz Wielocha.

Obchody 10 rocznicy powstania Stowarzyszenia odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Partnerami są: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Książnica Karkonoska, Galeria Małych Form i Wydawnictwo Turystyczne PLAN.

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa założone zostało przez grupę rodziców i opiekunów dzieci z tą wadą genetyczną. Powstało dokładnie 3 maja 2004 r. Za główne cele działalności statutowej przyjęto wspieranie rodzin osób z zespołem Downa we wszelkich dziedzinach życia. 23 czerwca 2004 roku Stowarzyszenie zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym jako pozarządową organizację pożytku publicznego.

Swoje zadania stowarzyszenie realizuje poprzez dofinansowanie rehabilitacji dzieci z zespołem Downa, organizowanie wspólnych przedsięwzięć integracyjnych, jak duże imprezy plenerowe, obchody Dnia Dziecka, bale karnawałowe, wycieczki, jak również wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne. Podopieczni organizacji aktywnie włączają się w jeleniogórskie wydarzenia artystyczne i społeczne. Od roku 2006 prowadzone są dla dzieci z zespołem Downa warsztaty muzyczne z elementami muzykoterapii.

Ryszard Literacki w swoich pracach ukazuje dzieci z zespołem Downa nie przez pryzmat ich niepełnosprawności, lecz jako aktywnych uczestników wydarzeń życia codziennego, m.in. na turnusach rehabilitacyjnych, imprezach integracyjnych, podczas występów w ramach różnych wydarzeń artystycznych i społecznych oraz zajęć plastycznych i muzycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zaczytaj się z Jelonką.com

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Fanka 25-05-2014 8:46
Szlachetna Organizacja. Fotografie Ryszarda cieszyły oko,szczególnie na szpaltach JELONKi...
~emeryt 25-05-2014 17:49
Patologia! Promujcie dalej patologię, a niedługo całe społeczeństwo będzie nienormalne. Najlepszym przykładem jest gender, homoseksualizm, p...lia i inne zboczenia pchające się drzwiami i oknami. Kiedyś człowiek wiedział, co jest chorobą, a co zdrowiem i świat stał na nogach. Dzisiaj wszystko stoi na głowie, a nienormalność staje się normalnością.
~Danka 25-05-2014 18:01
Do internauty : emeryt. Tak głupiego komentarza już dawno nie czytałam. Czy pisząc ten komentarz pomyślałeś chociaż przez chwilę. Najwidoczniej nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! . Chociaż jeżeli dla Ciebie człowieku dzieci z chorobą Downa to patologia. To brak rozumu (!!!!) jest po dwakroć patologią. Człowieku wstyd mi za Ciebie. Wstyd , wstyd.
~hm.... 25-05-2014 20:11
Dobrze, że teraz mówi się o wszystkim! Dobrze, że jest wolność! Nie można zamknąć wszystkich innych ludzi i trzymać ich z dala! Potrzeba by wszyscy inni wyszli na ulicę i pokazali jak ich jest dużo! To wszystko nasza - ludzi wina! Świat jest kolorowy jak tęcza. I trzeba by każdy o tym wiedział. Podobno w Korei Płn. wszystkich "odmieńców" się izoluje. To szary świat! Ja piszę tak o tym ale nie jestem tolerancyjny wobec odmienności seksualnej. Może jeszcze potrzebuję czasu. Natomiast wobec ludzi "nienormalnych" jestem w pełni tolerancyjny i wręcz nakazuję pokazywać, pisać o nich i żyć z nimi!Wszyscy jesteśmy w jakiejś mierze "stuknięci"!A izolowanie się od takich i odtrącanie ich od tak zwanych zdrowych,może świadczyć nie o naszej sile ale słabości! Nie śmiejmy się nigdy z ludzi ale z siebie
~ 25-05-2014 21:06
aborcja eugeniczna oszczędziłaby tak wiele problemów tak wielu ludziom
~ela 25-05-2014 21:28
Ty cholerny 'emerycie''a żeby cię piekło pochłoneło ,obyś się w nim smażył.
~ 25-05-2014 22:08
Emeryt ma rację. A ci co tak ujadają na emeryta, widać sami mają Zespół Downa.
~ 25-05-2014 23:12
Żenada, żenada i jeszcze raz żenada. Aborcja eugeniczna??? Mam nadzieję, że masz już dorosłe dzieci i dzieci te są bezpłodne, bo inaczej eugenika dosięgłaby i twoją rodzinę... Patologia to ograniczenie umysłowe wynikające z lenistwa, nieuctwa i złego wychowania. Emeryt ma rację? W czym? Idąc jego tokiem rozumowania emeryt to pasożyt, bezproduktywny byt! I po co on jest społeczeństwu? Społeczeństwu młodemu, pięknemu i bogatemu??? A tak serio to zastanówcie się czy są ludzie nienormalni??? Jaka jest norma nienormalności? kto ją określa???
~do 23:12 26-05-2014 2:10
Nie przypisuj innym cech, które sam posiadasz. Żeby twoje geny wyginęły, niepotrzebna jest żadna aborcja - dobór naturalny sam szybko rozprawi się z tobą i twoją rodziną.
~M 26-05-2014 7:42
Podziwiam ludzi, którzy "nie boją się" pracować z osobami niepełnosprawnymi i przez to również nieść im ( i ich rodzicom/opiekunom) radość i pomagać. Na pewno nie jedno dziecko z dumą oglądało te zdjęcia. Brawo :) A co do ludzi, którzy komentują to wydarzenie w tak prymitywny sposób..? Każdy z nas ma w swoim otoczeniu z nimi do czynienia. Z doświadczenia wiem, że prędzej czy później życie nauczy ich pokory. I tego im z całego serca życzę.
~gt 26-05-2014 8:21
''Emeryt'' reprezentuje mentalność mijającego pokolenia,gdzie Stalin i Hitler przeprowadzali eutanazję dzieci z zespołem Downa.....! Mam nadzieje że te pokolenie kiedyś dosięgnie sprawiedliwość........!!!!!!!!!
~ 26-05-2014 17:30
ale się dajecie wkręcać temu pseudoemerytowi, pewnie rzucił na rybkę, aby komentarze leciały, a teraz ma radochę czytając, bo mu dużo ludzi odpisało... zastanówcie się, komu zależy na dużej ilości komentarzy, a będziecie wiedzieli, kto może być autorem...
~ 26-05-2014 17:34
Szkoda, że pan Ryszard Literacki juz nie pisze i nie robi zdjęć dla jelonka.com...
~taka prawda 27-05-2014 0:31
Emeryt ma rację i wie, co pisze. Zapewne pamięta czasy, gdy nie było jeszcze tych rozmaitych genderów, dyslektyków itd., a każdy znał swoje miejsce. Obecnie świat stoi na głowie. Ci, co tak ujadają na emeryta, zapewne sami mają nie po kolei w głowach. W ten sposób bronią się przeciwko nazwaniu po imieniu patologii, jakie sami sobą reprezentują. Brawa dla pana emeryta! Konieczny jest powrót do korzeni, gdy każdy znał swoje miejsce, a świat nie był tak chaotyczny jak teraz. Promowanie patologii tylko ją nobilituje, tak więc wszelkie popularyzowanie jakichkolwiek zboczeń jest działaniem na szkodę ludzkości.
~ona 27-05-2014 7:24
Emeryt to pasożyt, darmozjad na szafot z nim .....
~do ~ona 28-05-2014 1:17
Nie życz innym czego sama nie chciałbyś dostać. Taki masz szacunek do starszych ludzi? Widać że rodzice cię nie wychowali, bo powinni za takie słowa ściągnąć majty i przylać pasem ze 100 razy w dupsko. To nastepnym razem 10 razy byś się zastanowiła zanim napisałabyś coś równie głupiego.
~Fototo 30-05-2014 16:22
Podziwiam ludzi,którzy wypowiadają się w sprawach , o których nie mają zielonego pojęcia, a ich poziom wiedzy kwalifikuje ich najniżej jak tylko sobie można wyobrazić .Dobrze, że możesz się ukryć pod loginem szanowny "Emerycie" bo w realnym świecie pewno nie miałbyś odwagi wypowiadać takich bzdur. Informacyjnie- "Zespół Downa" to nie jest ani choroba ani patologia społeczna.
~Do wyżej 30-05-2014 18:49
"Trisomia chromosomu 21 i mongolizm to inne nazwy zespołu Downa – jednej z najbardziej znanych CHORÓB genetycznych." (http://igenetyczne.pl/zespol-downa-objawy-i-ryzyko-zachorowania/). Podszkol się zanim nastepnym razem palniesz podobną bzdurę. No ale nie od dzisiaj wiadomo, że takie jak ty trolle potrafią tylko ujadać na innych, a zero wiedzy na dany temat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Chcą edukować o regionie  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
170
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%