MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzieci uczyły się programowania

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 grudnia 2016, 10:28
Aktualizacja: 23:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze miały wczoraj (5.12) wyjątkową okazję odbycia lekcji programowania w pracowni komputerowej Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Dostosowana do wieku dzieci forma zajęć w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Zanim mali goście jeleniogórskiej uczelni zasiedli przed komputerami, zwiedzili bibliotekę oraz laboratoria Wydziału Przyrodniczo-Technicznego, a także odwiedzili starszych kolegów i koleżanki w trakcie zajęć, dzięki czemu zobaczyli, jak w praktyce wygląda studiowanie w KPSW. Najważniejszą częścią była jednak „Godzina kodowania”, czyli próbka programowania w dostosowanej do ich wieku, formie.

- W tej chwili idea „kodowania” czyli programowania jest zaszczepiana już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jako WP-T zaprosiliśmy jedną szkołę, żeby w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej uczniowie mogli zapoznać się z tym, czym jest programowanie – powiedziała Beata Laszkiewicz. - Informatyka jest jak kurz, jest wszędzie i już - dodała organizatorka spotkania, podkreślając cel akcji.

Młodzi ludzie zaczynając od prostych instrukcji „idź do przodu”, „idź do tyłu” stawiali pierwsze kroki w programowaniu, następnie sprawdzali warunki, stosowali pętle – wszystko przy pomocy postaci znanych z bajek, które miały za zadanie dotarcie do celu.

Dzieci mają w szkole informatykę - jedną godzinę w tygodniu, ale z programowaniem miały do czynienia po raz pierwszy. - Uczą się obsługi komputera, ale to są podstawowe programy typu word, paint - powiedziała Anna Wojciechowska, nauczycielka klasy 3c Szkoły Podstawowej nr 8. Forma zajęć zaskoczyła nawet opiekunkę małych gości. - Bohaterowie ich ulubionych bajek występują troszkę w postaci nauczycieli, więc to bardzo fajna, przystępna forma – oceniła Anna Wojciechowska.

Uczestnicy poniedziałkowej lekcji w KPSW byli równie zachwyceni. - Dobrze się przy tym bawię. Jak nam pani powiedziała, że idziemy uczyć się programować to nie zrozumiałem tego, ale teraz widzę, że to bardzo fajne – powiedział Marcel, który za zadanie miał przejście 20 etapów łamigłówki wykonując odpowiednie ruchy – ptaszek musiał dotrzeć do świnki. - Nie spodziewałem się, że to będzie takie fajne – przyznał Michał Stachel. - Informatycy mają fajną pracę, ale też trudną – dodał Jakub Ogryzek.

To fajna alternatywa dla gier komputerowych i każdy może z domu uruchomić sobie taką „godzinę kodowania” wchodząc na stronę www.godzinakodowania.pl i w zależności od wieku wybrać bohaterów Angry Birds, Krainę Lodu czy Gwiezdne Wojny (Star Wars), a dzięki rejestracji jest szansa uzyskania wirtualnego certyfikatu – dodała Beata Laszkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez podstawówki w Sosnówce?  

O transplantacji w Żeromie

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jo 6-12-2016 20:47
Zróbcie dzieciom zajęcia na podwórku. Już wszyscy rzygają komputeryzacją
~daesh 6-12-2016 22:38
dzieci niech bedą dziećmi i dobrymi dziećmi - wirtualizacja i alienizacja życia społecznego na dobre im nie wyjdzie
~Ona:) 7-12-2016 0:32
W Jeleniej Górze są, co środę zajęcia z programowania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Konferencja GPW tuż–tuż

Na Kilińskiego bezpieczniej

ODK do zameczku?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
879
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%