MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dzieci dzieciom, czyli koncert z zadęciem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 31 maja 2010, 14:59
Aktualizacja: Wtorek, 1 czerwca 2010, 7:56
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ponad dwustu uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 przybyło dziś do sali gimnastycznej (zamienionej na koncertową), aby posłuchać orkiestry dętej młodych Włochów z Florencji, którzy zawitali do Jeleniej Góry, aby – wraz z dziewczętami i chłopcami z PSM I st. im. J. Garści – dać koncert pod hasłem: Dzieci dzieciom.

Wydarzenie stanowiące prezent dla najmłodszych z racji jutrzejszego Dnia Dziecka miało odbyć się w Filharmonii Dolnośląskiej, ale z powodów technicznych przeniesiono je do „jedenastki”. Tu uczniowska publiczność miała zdecydowanie bliżej, aby posłuchać i nagrodzić brawami swoich nieco starszych kolegów z dalekiej Florencji.

Uczniowie szkoły „Pieraccini-Rosselli-Verdi” przebywają właśnie z Libercu (Czechy) w ramach współpracy z miejscową Podstawową Szkołą Muzyczną (Zakladni Umelecka Skola). – Ponieważ nasza placówka jest zaprzyjaźniona z Czechami, udało się taki koncert zorganizować – mówi Wiesława Tobiasz z cieplickiej PSM.

Po pokonaniu trudności technicznych i wpuszczeniu na salę publiczności (siedem klas), zabrzmiała w końcu anonsowana przez Jolantę Czarnecką-Małek muzyka. Włosi pod batutą Graziano Sanvito wykonali wiązankę mniej lub bardziej znanych melodii w aranżacji Marca Williamsa na orkiestrę dętą. Były wśród nich zarówno pozycje z klasyki (Haydn, Brahms), jak i bardziej znane hity. Słuchacze dali się ponieść melodii z filmu „Most na rzece Kwai”, a także jednemu z przebojów grupy ABBA. W rewanżu zabrzmiały gorące oklaski.

Gospodarze z racji zmiany miejsca koncertu musieli zmodyfikować program. Zagrał jedynie duet młodych skrzypaczek (Alicja Dąbrowska i Paulina Pazurkiewicz). Dziewczęta wykonały przy akompaniamencie Joanny Popielarz tango „Rio Sena” Piazzolli, oraz szlagier I. Berlina „Cheek to cheek”. Zaprezentował się także Zespół Smyczkowy z PSM im. Garści. Wioliniści z towarzyszeniem Aleksandry Szyszko (fortepian) zagrali wiązankę melodii góralskich, Champs-Elysées Dassin’a oraz przebój Lennona i Mc Cartney’a „When I’m sixty-four”.

Szkoda, że Włosi nie mieli okazji zagrać dla szerszej publiczności. Ale – jak mówi Graziano Salvito, który choć jest Włochem, na co dzień mieszka w Libercu i płynnie posługuje się czeskim, jest szansa, aby w ramach programu Commenius włoska orkiestra (i inne zespoły) przyjechały do Jeleniej Góry, a polskie grupy zaprezentowały się w Italii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Perfectum zaprasza na wieczór lokalnych talentów

Pablopavo i Ludziki

Jezioro Łabędzie z owacjami na stojąco!  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~... 31-05-2010 16:21
najładniejsze zdj.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konferencja Literacka w Podgórzynie

Dotacja dla Muzeum Zabawek

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Bulwar Cieplicki otwarty!

Requiem Verdiego już w ten piątek  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
315
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%