MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 2 października
im. Dionizego, Sławomira

Działki dla przestępców

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 kwietnia 2006, 0:00
Autor: Agata
Fot. TEJO
Wiosna to nie tylko początek sezonu dla działkowiczów, ale i złodziei, którzy plądrują ogródki ze wszystkiego, co da się ukraść: od części ogrodzenia, narzędzia po rośliny: warzywa i kwiaty.

– Z roku na rok kradzieży jest coraz więcej – stwierdza pani Janina, działkowiczka z ogródków przy ulicy Krakowskiej. – Odkąd pobliski kolejowy hotel „Sudety” stoi opuszczony coraz więcej kręci się tu podejrzanych typów.

Wiosenne kwiaty, bez, potem czereśnie, truskawki, pomidory i inne warzywa kuszą młodzież z pobliskiego Pogotowia Opiekuńczego przy ulicy Kraszewskiego.

Największą popularnością wśród działkowych złodziei cieszy się cebula.
– Rok temu przestałam ją sadzić – opowiada pani Bożena, właścicielka działki nr 155 – Złodzieje zawsze ją wyrywali, a przecież nie należy do najdroższych warzyw.

Działkowicze wiedzą, że kradzione warzywa i kwiaty są później sprzedawane przed sklepami i na zabobrzańskim ryneczku.
– Często widzę przed Biedronką panów, którzy sprzedają tulipany, aby zarobić na tanie wino. Na działkowiczów nie wyglądają – twierdzi inny posiadacz ogródka.

Wśród osób plądrujących działki nie brakuje także wandali i podpalaczy. Najpierw piją alkohol, a później – niszczą wszystko: rośliny, drzewa i altanki.
– Złapaliśmy młodych ludzi, którzy bezmyślnie podpalali altanki na ogródkach przy ulicy Działkowicza – potwierdza komisarz Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Spowodowali straty nie mniejsze niż 70 tysięcy złotych.

Na działkach grasuje także wielu złomiarzy. Działkowicze po zimowej przerwie stwierdzili brak metalowych elementów. Złodzieje nie gardzą drutem i kłódkami. Wyrywają metalowe paliki od pomidorów. Jednemu z działkowców wykopali z ogródka poniemiecką żeliwną wannę.

Włamują się też do altanek. Działki przy torach kolejowych koło hipermarketu Tesco regularnie są nawiedzane przez narkomanów, którzy w ogrodowych altanach koczują i zażywają „kompot”.
– Na wiosnę regularnie odkrywam nowe straty – opowiada pan Tomasz, uprawiający działkę od kilkudziesięciu lat – Tej zimy złodzieje ukradli mi stare narzędzia ogrodnicze i butlę gazową, której nie chciało mi się na zimę zanosić do domu.

Polski Związek Działkowców radzi dokładnie zamykać wejścia na teren ogródków. Z kolei policja przekonuje, aby drzwi do altanek zostawiać otwarte i nie pozostawiać tam cennych przedmiotów.
Działkowcy, którzy mieszkają z dala od swoich ogródków, tego zalecenia raczej nie spełnią.

Ogłoszenia

Czytaj również

JSM buduje parking przy wsparciu Miasta

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Rzeczpospolita samorządna

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~grsghr 25-04-2006 19:07
u nas kiedys wycieli z altanki pila z drzwi zamek, holota jedna a najczesciej to mlodzo gowniarze tylko im tylek skopac, a moze kara chlosty publicznej by pomogla ?
~działkowicz 25-04-2006 21:42
jakie te policjanty mądre. Samochodów też nie zamykać, mieszkań również, a policja będzie miała wolne. Po co sie trudzić. Przecież tego złomu do domu nie zabierają. Ktoś te rzeczy od nich kupuje. Czy choć raz sprawdziła policja pochodzenie złomu w punktach skupu, noszącego wyraźne ślady używania ma działce. Sam widzę często różnych "meneli" dostarczających do skupu złomu nowe zestawy szpadli, grabi, motyk, taczek, wyrażnie skradzionych z altanek.. Ostatniej zimy nagminnie kradziono kuchenki węglowe. Przecież to zawsze ci sami dostawcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drogi do remontu

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

Senator zachęca do głosowania na maszty

Trwa budowa atrakcji KPN

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
501
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
10%