MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dyskutowali o przyszłości szkół zawodowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 czerwca 2017, 14:02
Aktualizacja: 14:09
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od przyszłego roku szkolnego – w związku z reformą oświaty – w polskim systemie edukacyjnym szkoły branżowe (I i II stopnia) zastąpią "zawodówki" – i to właśnie szkolenie zawodowe było tematem wczorajszego (5.06) spotkania przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej z samorządowcami, dyrektorami szkół i przedsiębiorcami.

Spotkanie odbyło się w auli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, a głównymi prelegentami byli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek oraz Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty. Na spotkanie zjechali przedsiębiorcy z całego Dolnego Śląska, przedstawiciele samorządów z terenu naszego województwa oraz dyrektorzy szkół. Po wystąpieniach oficjeli był czas na dyskusję, wymianę spostrzeżeń i pytania.

Wojewódzka debata odbywała się pod hasłem "Młodzież - szanse - rozwój", a na poprzedzającej spotkanie konferencji prasowej Marzena Machałek podkreślała rolę i wagę szkolnictwa zawodowego. - MEN uważa, że nie będzie rozwoju gospodarki bez rozwoju kształcenia zawodowego. Wszyscy razem musimy o tym rozmawiać i wypracować wspólną i spójną strategię - podkreśliła Sekretarz Stanu w MEN.

Marzena Machałek zaznaczyła, że w dolnośląskim RPO (środki unijne) jest ponad 900 milionów złotych na edukację, z czego 250 mln na kształcenie zawodowe, a do tej pory wykorzystano ok. 16 procent z tych środków. - Dyskutujmy jak mądrze wykorzystać pieniądze, które są - mówiła wiceminister. Jednym z najważniejszych celów ma być stawianie na zawody, które są poszukiwane na rynku pracy. - Na Dolnym Śląsku tylko 5 proc. uczniów technikum uczy się zawodu w rzeczywistych warunkach - pytanie dlaczego? Dzisiaj gospodarka czeka na fachowców - kontynuowała M. Machałek, która chciałaby między innymi, aby spółki Skarbu Państwa (np. energetyczne) prowadziły szkoły w całości lub w części.

- Chcemy, aby pracodawcy dokładnie pokazali nam jakie konkretne umiejętności w danym zawodzie są potrzebne i weryfikowali to, czy dobrze to robimy - podkreślali przedstawiciele ministerstwa. W najbliższym czasie zapowiadana jest też nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która da możliwość kształcenia w szkole branżowej II stopnia wieczorowo, aby uczeń, który po szkole I stopnia chce już pracować, mógł wieczorowo dokształcać się.

Wśród planów rządu jest też wykorzystanie środków z Funduszu Pracy - w czasie, gdy jest niskie bezrobocie - na kształcenie zawodowe, aby uczeń szkoły branżowej mógł więcej zarabiać.

- Szkolnictwo zawodowe potrzebuje rewitalizacji - podkreślił Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty. Na Dolnym Śląsku aktualnie 41 proc. młodzieży uczęszcza do liceów ogólnokształcących, 44 proc. do techników i zaledwie 15 proc. do zasadniczych szkół zawodowych, które w ramach reformy staną się szkołami branżowymi. W Polsce mamy obecnie 213 zawodów, z czego w dolnośląskich szkołach kształci się młodych ludzi w 133 zawodach. - Widzimy, że są tu pewne rezerwy. Mamy 3 strefy specjalne ekonomiczne: kamiennogórską, wałbrzyską i legnicką, które w sumie mają 25 klas patronackich. To fantastyczna wiadomość, ale czy nie mogłoby być ich więcej? - zauważył R. Kowalczyk.

W ostatnim czasie szkolnictwo zawodowe miało inny wymiar - pokutują sytuacje, gdzie o "zawodówkach" mówiło się źle. Teraz mamy dużo politologów, polonistów itp., tylko dla nich nie ma pracy - powiedział Zbigniew Ładziński, jeden z przedstawicieli pracodawców. - W mojej firmie podjąłem decyzję z moimi synami, żeby zatrudnić inżyniera - kierownika warsztatów szkolnych - jest u mnie szefem kontroli technicznej i zajmuje się uczniami. To był jeden z moich lepszych ruchów - wyznał prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zwycięzcy Ligi Robotów

Wędrówka na Grodną

Znamy część wyników matur w Jeleniej Górze

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 6-06-2017 15:23
Od dłuższego czasu dążono do tego aby większa część uczniów kończyła wyższe uczelnie. Uczenie się zawodu stało się passe..Teraz jest tak, że zawody wyginęły. W związku z tym nie ma kto pracować. A uczelni wyższych jak grzybów po desczu. Produkują bezrobotnych studentów bo i jakość kształcenia w takich szkołach niższa. Dobrze chociaż, ze zauważono tą sytuację, może wrócą dawne zawody i uczniowie będą chcieli się kształcić w różnych zawodach, których dzis brakuje.
~ 6-06-2017 15:27
A to nie było hasło ""Młodzież - szanse - rozwój - ZAPOMNIJCIE!!!"?
~Euro 6-06-2017 16:24
Ta miotła znowu w Jeleniej Górze
~ 6-06-2017 17:08
Pogonili dziadówe?
~Qqq 6-06-2017 18:13
Trzymam kciuki za powodzenie
~Qqq 6-06-2017 18:14
Tak trzymać i powodzenia
~Tosia 11 6-06-2017 18:31
Do |~| czy osoba pod tym tajemniczym znakiem wie co czyni? Przecież to namawianie do przemocy i to wobec funkcjonariusza państwowego.
~ 6-06-2017 19:26
Chcę poinformować tych chamów powyżej żeby mi w drogę nie wchodzili bo im te szczylowate młodociane gębulki dotkliwie obije !!!!!!!!!!!!!!!! Gotarło do gówniarzerii???!!!
~ 6-06-2017 19:42
Kodziarze nigdy nie przedstawiają się z imienia i nazwiska! Szkoły branżowe to doskonały pomysł!
~ 6-06-2017 19:46
to co ona jest? sekretarz czy sekretarka? mi bardziej na sekretarkę pasuje.
~Na tak 6-06-2017 20:19
Szkoły branżowe ,pewnie ,powinny być. Jak zwykle nadgorliwość gorsza od faszyzmu.Po co było likwidować szkoły? Co zmiana systemu, to zaraz manipulacje przy oświacie!
~I M 6-06-2017 20:51
Wylizała u prezesa posadę ale w Jeleniej jest zerem !!!!!!,
~Bambo 6-06-2017 21:16
HA, ha, ha,... Z tych ( co niektórych) komentarzy wynika, że dyskusja zeszła na psy!!! Nie obrażając naszych czworonożnych przyjaciół - oczywiście... W co niektórych komentarzach przejawia się wyższy poziom egzotyki języka polskiego. Najwidoczniej tego od dłuższego czasu uczyli w szkołach...
~Prlwraca 6-06-2017 21:50
Szkoły zawodowe to wymysł komunizmu. Teza iż wysokie bezrobocie w Polsce wynikało z tego że pracodawcy szukają kucharzy, spawaczy itp a bezrobotnymi są wykształceni absolwenci uczelni wyższych właśnie runął. W Polsce nie ma już bezrobocia.
~no i co? 6-06-2017 21:59
Polikwidowano szkoły zawodowe, zniszczono maszyny i urządzenia, które sluzyly do nauki zawodu. Teraz brakuje takich zawodow jak: szewc, stolarz, tapicer, krawiec, murarz, a mamy bankowcow.Teraz trzeba dużo pieniędzy, żeby było tak jak przed likwidacja "zawodowek"
~pff 7-06-2017 0:12
Powoli odkrywają karty. Polacy mają być niedouczonymi gamoniami, wykonującymi zawody z XIX wieku. Oj , bekniecie pisiaki, strasznie bekniecie....
~ 7-06-2017 0:17
PiS ma niestety rację! Obecny poziom i zakres kształcenia w niczym nie przystaje do potrzeb. Szkoły tworzą armię matołów nieprzystosowanych do samodzielnej egzystencji! Naprawiać trzeba od podstawówki!
~ 7-06-2017 6:02
Tym z PO-PSL-SLD-SB-KGB pozo zlodziejami, ,oszustami,i kapusiami i zdrajcami to nikt nie pasowal.
~@#$%^&*( 7-06-2017 7:18
Zapchano studentami mierne uczelnie, które powstały z dotacji unijnych po to, aby całe roczniki nie występowały w statystykach dla bezrobotnych. A jaki poziom tego wszystkiego to widzimy na przykładzie najlepszych uczelni polskich, które w rankingach lądują na miejscach 500 - 600 na świecie. Na takich "wykształconych" ale nie dokształconych czekały zmywaki na Zachodzie, w najlepszym wypadku niemieccy pracodawcy przyuczający pracowników do swoich potrzeb. Polityka postkolonialna.
~@#$%^&*( 7-06-2017 7:37
Polska gospodarka potrzebuje dobrze wykwalifikowanych i opłacanych pracowników, którzy maja pojęcie jak posługiwac się narzędziami i maszynami a nie znać to tylko z teoretycznego wykładu z jakiejś pseudo-uczelni. Nie możemy całej naszej produkcji oddać Niemcom czy Chińczykom, ani nie mozemy polegac na migrantach Oni przyjdą (jak Ukraińcy) i pójdą (gdy unia otworzy) drzwi. Polska musi wykorzysyać a nie marnowac potencjału ludzkiego.
~rodzic44 7-06-2017 8:24
Szkoły branżowe , gdzie one są. Mój syn chce być monterem sieci i urządzeń sanitarnych a nie może iść do żadnej szkoły. Mechanik kształci tylko mechaników samochodowych inne szkoły kucharzy i sprzedawców , a gdzie mają kształcić się lakiernicy , blacharze, stolarze itp zawody. Kiedyś w Mechaniku były klasy zawodowe,które kształciły po 20 zawodów a teraz nie , bo miasto nie daje pieniędzy, na klasy wielozawodowe .......
~do wyżej 7-06-2017 8:58
Cześć rodzicu44...masz mądrego syna. Niestety taka nasza fatalna rzeczywistość. A można by wprowadzić model niemiecki, chyba najlepszy na świecie czyli kształcenie dualne. Kształci firma/zakład i szkoła - przy czym większa rola zakładu. W DE kształcony dostaje 600-900 euro a dodatkowo (jak branża intensywnie potrzebuje pracownika) firma kusi atrakcjami, no opłaca kurs prawa jazdy.
~PiS to oszustwo 7-06-2017 22:03
Znów ta toporna potworna deforma

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO za podwyżkami

To jest już koniec...

Większość uczniów dostała się do szkół

Bilety MZK też podrożeją?

Dużo drożej za śmieci

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
368
Tak
22%
Nie
76%
Nie mam zdania
2%