MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Dyskutowali o problemach w ochronie zdrowia

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 kwietnia 2018, 8:17
Aktualizacja: Piątek, 20 kwietnia 2018, 6:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze wraz z Fundacją Instytut Rewalidacji zorganizowały spotkanie z udziałem pacjentów, przedstawicieli samorządów, zakładów opieki zdrowotnej oraz dyrektorem medycznym Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. Omówiono dane statystyczne, w tym kolejki do specjalistów oraz kilka innych kwestii.

Jak podkreśliła Anna Daskalakis z KSON, problem z dostępnością do usług medycznych dotyczy całej Polski, a osoby niepełnosprawne odczuwają to podwójnie. - 50 proc. niepełnosprawnych nie korzysta z usług medycznych, bo są za drogie – mówiła, jednocześnie przypominając o zapisach art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówiący o prawie dostępu do ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.

W trakcie wystąpień zwrócono uwagę na małą empatię, bariery architektoniczne czy brak udogodnień dla niedowidzących. W kolejnych słowach przedstawicielka Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych zaprezentowała dane dotyczące specjalistów i czasu oczekiwania na wizytę do nich. Dla przykładu: do endokrynologa można się zapisać na końcówkę 2022 roku, a do poradni psychogeriatrycznej (jedna na Dolnym Śląsku) czas oczekiwania to 1 rok. Z kolei Krzysztof Fujak (radiolog) zwrócił uwagę na zagrożenia związane z radonem. Dr Winkler zaznaczyła również, że 90 proc. raka płuc to efekt palenia papierosów, a sam radon odpowiada za 3-15 proc. zachorowań na raka płuc. Bierne palenie to już tylko 2-3 proc.

Główny gość spotkania w siedzibie stowarzyszenia przy Osiedlu Robotniczym, czyli Zbigniew Hałat poinformował, że po jego interwencji wycofano się z pomysłu likwidacji oddziału diabetologicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, a także zwrócił uwagę na brak specjalistów. - Wzrost nakładów do 6 proc. PKB nic nie da, jeśli nie będzie lekarzy i pielęgniarek. Mówił też o potrzebie stworzenia stanowiska asystentki medycznej, która wsparłaby pielęgniarki, a także asystentów dla lekarzy, którzy odciążyliby lekarzy z biurokracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybrano I zastępcę komendanta policji

Pobiegnie dla Kamila

Rzeźby dla Kowar

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~emeryt 19-04-2018 9:07
najlepsi lekarze specjalisci opuscili Polske a pozostali pootwierali prywatne gabinety / lub udaja specjalistow/ i kazda wizyta to oprocz zaplaty najpierw to skierowanie do innego specjalisty lub badania w szpitalu. Na kase chorych trzeba czekac kilka miesiecy lub lat. W NFZ mozna uzyskac tylko wiadomosci o osrodkach w calym woj,dolnoslaskim lecz po tel. dowiaduje sie ze obowiazuje rejonizacja i kolo sie zamyka. Pytam po co pobierane jest obowiazkowe ubezpieczenie ZUS z emerytur skoro nikt nie ma wplywu na leczenie. a tylko zaklady pogrzebowe dzialaja bez zarzutu i jest ich pelno i bez kolejki.
rymcycymcy 19-04-2018 10:13
Widziałem w wiadomościach, że kolejki do lekarzy są już przeszłością ! :) ...problemy z lekarzami wywleka lewactwo wrogie przemianom ! :)
~Jeszcze jeden 19-04-2018 13:14
do: rymcycymcy (10:13)
To spróbuj pacanie zarejestrować się do jakiegoś specjalisty, a później ogłoś to w Wiadomościach
~Jel.. 19-04-2018 12:26
i co z tego bleblania wyszło zmniejszą się kolejki?
rymcycymcy 19-04-2018 16:56
do: ~Jel.. (12:26)
Oczywiście ! :) ...kliku dziadków blabla zamiast siedzieć pod gabinetem ! :)
~Anonim+ 19-04-2018 19:40
Ile razy jeszcze będą nas okłamywać, że zmniejszą się kolejki? Może miast bić pianę, wziąć się do rzetelnej (głęboko przemyślanej!) reformy (ale w pośpiechu się je wprowadza tam, gdzie w ogóle nie były potrzebne!) a nie przeczekać, aż następna ekipa będzie jadła tę żabę.
~czarna czapeczka 21-04-2018 17:14
Wyłącz telewizor,włącz myślenie,instynkt,intuicję,Nie daj się faszerować olbrzymią ilością tabletek,znajomy opowiadał mi,że zażywa 17 tabletek wieczorem i wysiadła mu wątroba.3 tabletki dziennie to góra

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Trwają porządki w Mysłakowicach

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
934
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%