MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Dyrektorska karuzela w muzeach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 lipca 2008, 14:19
Aktualizacja: 18:02
Autor: TEJO
Stanisław Firszt osobiście czuje się kontynuatorem misji Seydela. Ale Muzeum Karkonoskiemu szefował będzie kto inny.
Fot. TEJO
Stanisław Firszt, dotychczasowy szef Muzeum Karkonoskiego, zostanie najpewniej nowym dyrektorem Muzeum Przyrodniczego. Od wczoraj nie jest nim Andrzej Paczos, który wyjechał z Jeleniej Góry z powodów rodzinnych.

Co prawda decyzja o odwołaniu Stanisława Firszta jeszcze oficjalnie nie zapadła, ale o karuzeli na stołkach mówi się głośno od czasu, kiedy było już pewne, że Andrzej Paczos zrezygnuje ze stanowiska.

Ze Stanisławem Firsztem nie udało nam się porozmawiać, bo nie ma go w pracy. Jeszcze nie tak dawno dawał do zrozumienia, że czuje się bardzo związany z Muzeum Karkonoskim i jest – w pewnym sensie – kontynuatorem misji Hugo Seydela, jego niemieckiego założyciela. Teraz najpewniej będzie realizował to zadanie w Pawilonie Norweskim, który jest siedzibą Muzeum Przyrodniczego.

Sprawa bulwersuje jeleniogórzan. Napisał do nas o tym Jacek Potocki. - Stanisław Firszt podobno zmuszony
został do złożenia rezygnacji). Biorąc pod uwagę to ile pracy dyrektor włożył w prowadzenie tej placówki, ile cennych inicjatyw pod jego kierownictwem muzeum podejmowało, a także to, że właśnie teraz
przygotowywana jest rozbudowa placówki, odwołanie St. Firszta jawi sie jako skandal. Choć właściwie wpisuje się to w aktualną tendencję - stanowiska w instytucjach podległych administracji publicznej tracą
bezpartyjni fachowcy, a ich miejsca zajmują... zobaczymy kto - czytamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

PSZOK tylko bez zaległości

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~giil 2-07-2008 16:43
Jeżeli to nie bujda- to jest to skandal.Rozumiem nawet takie "czyste" jak PO wskie władze muszą dać "swoim" stanowiska,ale jest pewna granica - jest nią przydatność i fachowość,krórej p.Firsztowi odmówić trudno, a o następcy wiemy tyle co nic ( oby nie była to osoba po b.użytecznych studiach filozoficznych czy teologicznych). Nie zmienia się dobrze pracujących osób- muzeum przyrodnicze to zupełnie coś innego - tam potrzebny znawca przyrody ŻYWEJ.
~Walery 2-07-2008 19:33
z tego co wiem nieoficjlanie mowi sie, ze nowym dyrektorem muzeum zostanei... Cypis !!
~Pamiętający 2-07-2008 20:26
<i> nie mam pojęcia:-), pozdrawiam tejo </i>
~do ~Pamiętający 2-07-2008 22:37
lepiej nie weszyc bo nos mozna stracic
~pytanie 3-07-2008 0:06
skoro ma być mu gorzej w muzeum przyrodniczym, to po co kandyduje?
~Jeleniogórzanin 3-07-2008 3:36
Skandal to chyba za mało powiedziane. To jest skandal do kwadratu. Bo skandalem może być obsadzenie Wojtka Klemma na stołku dyrektora artystycznego publicznego teatru. Ciekawe, kto poza Stanisławem Firsztem może być dyrektorem Muzeum Karkonoskiego? Czy naprawdę nie ma innego wyjścia?
~Dokąd zmierzasz Polsko? 3-07-2008 8:44
Szkoda Stanisława Firszta i jego pracy. Ogromna wiedza, wspieranie inicjatyw, aktywność Muzeum Karkonoskiego. W Polsce osiągnięcia, aktywność zawodowa to kopanie sobie grobu. Szlag człowieka trafia!
~KULTURALNY 3-07-2008 8:47
ZWAŻYWSZY, ŻE MUZEUM PRAWIE NIKT NIE ODWIEDZA I NIEWIELE SIĘ ONO ZMIENIŁO OD CZASÓW PRL (NO, KAPCI JUŻ NIE MA...), TO PORA JUZ CHYBA NAJWYŻSZA NA ŚWIEŻY POWIEW W ZAKURZONYCH SALACH. CHYBA, ŻE MA TO BYĆ SKANSEN MINIONEJ EPOKI.
~plotkarz 3-07-2008 9:27
A słyszałem, że Stanisław Firszt to członek PO. Nie czepiajcie sie Platformy!
~Koja 3-07-2008 9:39
Wieść gmina niesie, iż na dyrektorski stołek szykuje się pani G.Zawiła!?!?
~Kapciuszek 3-07-2008 15:16
Teraz będzie dawał do zrozumienia, że czuje się bardzo związany z Muzeum Przyrodniczym i jest - w pewnym sensie - kontynuatorem misji Andrzeja Paczosa. Jak to mówią: "Z zawodu jestem dyrektorem"...
~Zdziwiony 3-07-2008 19:51
Ciekawe.dlaczego konkretne wypowiedzi kierowane są z Wrocławia? Czy tam wszystko wiedzą lepiej? Bez dalszego komentarza, bo" możecie nos stracić" Drodzy Jeleniogórzanie
~Tubylec 3-07-2008 20:48
Oj Kopciuszku glupiutki,glupiutki.S.Firszt jest z zawodu muzealnikiem i to wszystko.I to jeleniogorskim
~mroko 4-07-2008 16:07
a ja mam mieszne uczucia. Zycie mnie nauczyło, że jak ktoś na stołku za długo siedzi to ramoleje i klapek na oczy dostaje. To jedna sprawa. A kto z was był i po co ostatnio w muzeum, skoro tam nic się nie dzieje ? Toż to instytucja za naszą kasę podatniczą, nibt dla nas, a chyba bardziej sobie a muzom
~mroko 4-07-2008 16:10
a ja mam mieszne uczucia. Zycie mnie nauczyło, że jak ktoś na stołku za długo siedzi to ramoleje i klapek na oczy dostaje. To jedna sprawa. A kto z was był i po co ostatnio w muzeum, skoro tam nic się nie dzieje ? Toż to instytucja za naszą kasę podatniczą, nibt dla nas, a chyba bardziej sobie a muzom
~baciarewski 4-07-2008 16:16
Polityki bym tu nie mieszał, bo najłatwiej na politykę zrzucić. Swój wizerunek można sobie doskonale wykreować a o ile pamiętam S. Firszt jest w tym świetny. Ale o prawdzie mówią czyny. Zgadzam się z przedmówcą: gdzież to muzeum ? !!!!!!!!!
~mroko 4-07-2008 16:18
a kandyduje do przyrodniczego ? Bo ja słyszałem, że już jest. Ciekawe...ciekawe....
~AGA 4-07-2008 17:00
Nic mnie nie wkurza tak, jak ferowanie opinii bez znajomości faktów panowie,. Branie pod uwagę jednej strony medalu nie znaczy, że medal nie ma drugiej strony. Oczy otworzyć czasem należy i rozejrzeć się dookoła a nie z uporem maniaka powtarzać: partia winna, szykuje sobie stołki. Powiem jedno, oby to G. Zawiła wygrała ten stołek bo przynajmniej zna się na rzeczy.
~Prawie stały czytelnik 4-07-2008 18:16
Jak zwykle totalne przegięcia tych, którzy mają coś (personalne ALE) do dyrektora Muzeum Karkonoskiego. No cóż...Jezus tu na ziemi też miał wrogów i go powiesili na krzyżu. Ciekawe, czy ktoś z tych ww. internautów z kąśliwymi komentarzami był w ogóle w muzeum. Bo akurat w tej instytucji dzieje się więcej niż można sobie wyobrazić. Nasze muzeum nie ogranicza się tylko do cyklicznych i stałych wystaw, ale np. mój syn uczestniczył tam w przeglądzie recytatorskim z repertuaru Wyspiańskiego, a kolegi córka zdobyła nagrodę w konkursie plastycznym o legendach Jeleniej Góry. A warsztaty dla osób niepełnosprawnych i młodzieży? Oczywiście, zmiany są dobre. Oby na lepsze. Jednak pan Stanisław Firszt zasługuje na szacunek, cokolwiek się myśli na TAK lub NIE.
~AGA 4-07-2008 18:43
Miekkie lądowanie na dyrektorskim stołku, choć mniejszym, nie nazwałabym ukrzyżowaniem jednak. I kazdy człowiek zasługuje na szacunek, niezależnie od stołka. Abstrah...jąc od konkretnej osoby - szacunek jednak nie spada z nieba jak manna.
~mroko 4-07-2008 20:48
a jeszcze słyszałem, że pewien etnolog na ów cenny muzealny stołek się szykuje... ale plotkarz ze mnie !!! fuj..!
~AGA 4-07-2008 23:04
chwilowo wrocławski etnolog a sławny jeleniogórski ?
~chrześcijanin 7-07-2008 14:30
Chrystus był bez grzechu. A Stanisław Firszt cierpi zapewne za grzechy swoje, nie za upadłą ludzkość...
~CZEPIALSKI 7-07-2008 14:37
A swoją drogą, ciekawe, że jest już dyrektorem Muzeum Przyrodniczego, skoro nie słyszałem nic o żadnym konkursie... Wygrać konkurs, zanim go ogłoszono - to faktycznie trzeba byc Asem : ) <br><br> <i> jest pełniącym obowiązki </i>
~kiki 7-07-2008 17:47
Jesli wogole ktos jest bez grzechu. Niech pierwszy rzuci kamieniem.
~~Prawie stały czytelnik do ~chrześcijanin 8-07-2008 13:26
To oczywiste, że Jezus był bez grzechu i poniósł krzyż za upadłą ludzkość (można o tym przeczytać w Ewangelii Łukasza 1,35 i I Liście Jana 3,5). Natomiat wszyscy ludzie (nawet sam papież) mają grzeszną naturę i nie jest im należna chwała. Miałem na myśli to, że nawet On nie spodobał się pewnej grupie ludzi, a pan dyrektor Firszt też ma grupę przeciwników. Ale są ludzie, który bardzo go szanują. Tyle.
~AGA 8-07-2008 14:39
alez tu po chrrześcijańsku się porobiło !!! Pomijając grzechy i cnoty S. Firszta najrozsądniejsze w takich instytucjach sa kontrakty na czas określony. Gość sprawdza się - kontrakt przedłużony, nie sprawdza się - sio. I jeszcze gdyby nie miał nic współnego z polityką... ech marzenia.... Teraz każda z instytucji kultury dobrego menedżera potrzebuje a nie naukowca. Takie to czasy paskudne nastały, że rozsądkiem i rynkiem kierować się trzeba
~AGA 8-07-2008 14:40
Ps. w nikogo kamieniem rzucać nie będę bo to niepolityczne a i sama grzeszków mam trochę.
~Obserwator 12-07-2008 13:13
Czysta (?) sprawa polityczna. Tam Bóg się nie pcha, bo jest dżentelmenem. Wielka szkoda i strata dla miasta, że pan Stanisław Firszt nie może kontynuować wizji muzeum. Na ludzkie układy nie ma rady.
~koko 13-07-2008 12:39
Teraz kto inny bedzie realizowal wizje muzeum XXI wieku albo padnie albo go zmienia w trakcie.Dobry menedzer to nie wszystko.Trzeba miec jeszcze to cos...i olej w glowie...i wiedze .Ot co !!!
~BERCIK 14-07-2008 9:28
KTO KIEDYŚ BYŁ W MUZEUM WIDZIAŁ EFEKTY DZIAŁAŃ TEGO"WIZJONERA". ZAKURZONE, POZBIJANE Z KRZYWYCH DESEK GABLOTY,ŚWIECĄCE PUSTKAMI WYSTAWY I ZACIEKI NA SUFICIE. A PAMIETAJMY, ŻE MIAŁ ON PRAWIE 20 LAT (!), ŻEBY COŚ Z TYM ZROBIĆ... TO WYSTARCZAJĄCO DŁUGI CZAS, BY WYKAZAĆ TALENT MANAGERSKI, LUB... JEGO BRAK... DLA KONTRASTU POLECAM ODWIEDZIĆ GRODZKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ, CZY FILHARMONIĘ. WNIOSKI? NIECH INNI, A SZCZEGÓLNIE PODATNICY UTRZYMUJĄCY TAKIE INSTYTUCJE, OCENIAJĄ NASZĄ "WYBITNOŚĆ", A NIE MY SAMI.
~Do ~BERCIKa 14-07-2008 19:45
Chłopie, sam nie wiesz co piszesz. Muzeum Karkonoskie ma inne zadania niż wymieniona przez Ciebie bibliteka czy filharmonia. Najwyraźniej zależy Ci, by na stołku pojawił się ktoś inny...O.K. Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce. Więc spoko. Poczekamy cierpliwie na efekty działań następcy.
~BERCIK 15-07-2008 13:53
ROZUMIEM Z TEGO, ŻE ZADANIEM MUZEUM JEST SIĘ KURZYĆ. ALE BYŁEM W WIELU, DO KTÓRYCH STAŁO SIĘ W KOLEJCE. WIDAĆ MIAŁY INNE ZADANIA ALBO ICH DYREKTORZY NIE ZROZUMIELI IDEI MUZEALNICTWA... P.S. DO FILHARMONII TEŻ ZWYKLE STOJĘ W KOLEJCE.
~~Do ~BERCIKa 16-07-2008 0:42
W takim razie zobaczymy, czy ten "nowy"/"nowa" dyrektor sprawi, że -jak piszesz- nie będzie się kurzyło i będzie kolejka. Pamiętać należy o realiach naszego miasta, że to Jelenia Góra, nie Kraków czy Warszawa.
~AGA 23-07-2008 21:14
Jelenia Krakowem nie będzie a jednak ma inne zalety - turyści. Turystów przciągają atrakcje. Kiedyś atrakcją muzeum szkło było, teraz zapomniane, zakurzone, niereklamowane. NIEREKLAMOWANE. Muzeum ma może inne zadania niż filharmonia lecz potrzebę jego istnienia ocenia zwyczajna frekwencja. Rządzą nim te same prawa, niestety chciałoby się rzec, co innymi instytucjami kultury. Znam jeleniogórskie muzuem, uważam, że przez ostatnie lata upadło nisko. I choć mi przykro, uważam, że to główna "zasługa" Stanisława Firszta, świetnie promującego przede wszystkim swoją osobę.
~BERCIK 29-07-2008 14:05
Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Mały Strażak dla jednostek OSP

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

To teren zapuszczony

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
163
Tak
44%
Nie
42%
Nie wiem
13%