MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dyrdolenie, czyli sztuka improwizacji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 10 sierpnia 2010, 13:08
Aktualizacja: Środa, 11 sierpnia 2010, 12:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Co znaczy „wydyrdolić?” Co chcecie. Każdy może sobie temu słowu przypisać jakikolwiek znaczenie, a okazję będzie miał podczas sobotniej premiery warsztatowego pokazu „Jeleniosfera”, do którego intensywne próby trwają podczas trzeciego turnusu „Lata w teatrze” w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Dziś ćwiczono scenki oparte na improwizacji. Teatralna „improwizacja” nie ma jednak nic wspólnego z tym, co kojarzy się z działaniami „na gorąco” i „bez przygotowania”. To raczej otwarcie kreatywności młodzieży, która – posiłkując się bogatą wyobraźnią – sama tworzy dialogi i układy wykorzystane w etiudzie. Taką „improwizację” trzeba później starannie ułożyć i – jak mówią instruktorzy – „wyczyścić”. Dopiero wtedy podczas widowiska całość nie będzie raziła amatorszczyzną.

„Jeleniosfera” będzie po trosze teatrem absurdu, gry słów, skojarzeń wpisanych w obrazowe scenki, nad którymi pracują ze swoimi grupami Łukasz Duda i Jan Kochanowski. Trzecim elementem będą układy choreograficzne przygotowane przez zespół dziewcząt pod wodzą Katarzyny Janekowicz. Najpewniej nie będzie to jednak tylko i wyłącznie taniec. W ruch zostanie wkomponowany tekst. Ten element grupa, którą prowadzi aktorka Teatru im. Norwida, szlifowała właśnie dziś.

Tytułowe „dyrdolenie” pojawia się etiudach grupy Łukasza Dudy. Epizod oparty na przerysowanej „Rodzinie Adamsów”, która zagra rytmicznie aczkolwiek atonalnie (na garnku i tarce) piosenkę „Wlazł kotek na młotek”, otworzy cały spektakl. Jan Kochanowski i jego zespół dopracowywał scenki z sytuacji damsko-męskiej. Jak powiedział aktor Teatru Cinema, zdaje sobie sprawę, że to jest najbardziej żmudny element pracy aktora. – Tak jak w prawdziwym teatrze – dodał. I choć warsztaty to forma zabawy, efekt pracy musi pokazywać opanowanie rzemiosła przez adeptów sceny.

Intensywne próby nie przeszkadzają w zabawie. Podczas zajęć jest dużo śmiechu i panuje miła, wręcz przyjacielska atmosfera w kontaktach z instruktorami. Jurto na scenie JCK – być może – zacznie się układanie całości „Jeleniosfery”, a także prace przy scenografii. Przypominamy: premiera spektaklu w sobotę o godz. 19 w JCK przy ul. Bankowej. Drugi pokaz w niedzielę o tej samej porze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Mandat za wypalanie kabli

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~gigi 10-08-2010 17:17
ahahaha świstak rządzisz :D
~Świstak 10-08-2010 18:09
Ja zawsze rządzę, Świstak z berłem ^^ Dyrdolenie, nie dyndolenie, żal, Panie TEJO, pf ;/. A równy się pan wydawał. ^^
~Świstak 10-08-2010 18:18
Panie Tejo, i całe LWT z powrotem pana lubi :D
~ 10-08-2010 21:44
<i> dzięki:-) ></i>
~Sówka 10-08-2010 23:46
A mnie to wasze dyrdolenie po prostu dynda i melodyjnie dzwoni.
~Martynka 11-08-2010 7:27
Wiadomo, Pan Tejo rlz ;D najlepszy fotoreporter w JG [podliz] ;)
Martynka 11-08-2010 22:02
przepraszam za poziom mojej ostatniej wypowiedzi, ale nie wiem co się ze mną działo. Gdybym teraz miała to samo napisać, napisalabym: No wiadomo, Pan Tejo jest najlepszym fotoreporterem w Jeleniej :) ehhh, musimy się kurować, dziewczęta! już jest nas 4 zarażonych..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Nowy man dla OSP

Wracają cietrzewie

Wybory: Zwycięstwo PiS

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
247
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%