MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

DWUP o rynku pracy

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 lipca 2018, 8:21
Aktualizacja: Niedziela, 29 lipca 2018, 14:32
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy we Wrocławiu przeprowadza briefingi w największych miastach regionu na temat rynku pracy i dobrych praktyk w nim stosowanych. Po Legnicy przyszedł czas na Jelenią Górę, gdzie oficjalne bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie.

Na spotkanie w Hotelu Mercure zaproszono samorządowców, przedstawicieli publicznych służb zatrudnienia, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Była mowa o wykorzystaniu pieniędzy z Unii Europejskiej oraz funduszy krajowych.

Przedstawiciele DWUP podkreślają, że subregion jeleniogórski osiągnął najniższą stopę bezrobocia od 2008 r. Wynosi ona 7,1 proc. dla subregionu, a dla Dolnego Śląska 5,4. Rok do roku bezrobocie spadło o ponad 3,2 tys. osób, ale bez pracy jest nadal blisko 13,5 tys. mieszkańców subregionu.

Stopa bezrobocia w powiatach: złotoryjski – 14,7 proc. (2,05 tys. osób), jaworski – 12,4 proc. (1,97 tys. osób), lwówecki – 12,4 proc. (1,72 tys. osób), jeleniogórski – 8,6 proc. (1,69 tys. osób), lubański – 8,2 proc. (1,39 tys. osób), kamiennogórski – 5,4 proc. (742 osoby), zgorzelecki – 5,1 proc. (1,5 tys. osób), bolesławiecki – 4 proc. (1,31 tys. osób), miasto Jelenia Góra – 3,1 proc. (1,08 tys. osób).

- Naszym celem jest poprawa sytuacji osób, które sobie nie radzą na rynku pracy. Na Dolnym Śląsku to wciąż ponad 60 tysięcy osób zarejestrowanych w PUP. Przy szybującym w dół bezrobociu to oznacza, że są to osoby, które nie chcą podejmować zatrudnienia, albo nie mogą wrócić na rynek pracy, bo zajmują się osobami zależnymi (dziećmi do lat 3, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi) - diagnozuje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Wspieramy te osoby - dajemy środki na asystentów opiekunów osób niepełnosprawnych, finansujemy kluby malucha, żłobki i koszty niani dla mam - przywracając te osoby do rynku pracy - dodała dyrektorka, która wśród działań swojego urzędu wymienia także doradztwo zawodowe.

Jak podkreślano, panująca powszechnie opinia, że mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika nie jest do końca prawdziwa.

- Płace wciąż są zbyt niskie, a jakość zatrudnienia nie jest satysfakcjonująca. Wciąż zatrudnia się na umowach cywilno-prawnych, krótkoterminowych - podkreśliła Ewa Grzebieniak, niestety nie znając danych jaka część zatrudnionych pracuje na tzw. umowach śmieciowych.
- W tym momencie przede wszystkim musimy skoncentrować się na wsparciu pracodawców, a także usunąć wszelkie bariery przed osobami, które chcą pracować, ale jest wiele spraw, które zatrzymują je w domu. Często są to choroby albo konieczność opiekowania się osobami bliskimi. Młodzi ludzie chcą pracować, ale mają problem ze znalezieniem miejsca opieki dla swoich dzieci. Nasz cel jest jasny, musimy rozwiązywać te problemy – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
- Blisko 38,5 mln zł to tegoroczna pula Funduszu Pracy w powiatowych urzędach pracy subregionu - informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy DWUP. Najwięcej do dyspozycji ma PUP Jelenia Góra – ponad 7 mln zł, PUP Złotoryja – 6,07 mln zł. 5,40 mln zł zarezerwowano dla PUP Jawor, 4,71 mln zł – PUP Lwówek Śl., 4,13 mln zł – PUP Lubań, 4,08 – PUP Bolesławiec, 3,9 mln zł – PUP Zgorzelec, a 3,16 mln zł – PUP Kamienna Góra. Na koniec czerwca wykonanie wyniosło od 30 do 54 proc. tej kwoty. Ale to nie koniec, bowiem mieszkańcy subregionu: bezrobotni, pracujący, pracodawcy, organizacje społeczne i pozarządowe mogą liczyć na co najmniej 211,5 mln zł na projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które są w dyspozycji DWUP - dodał S. Augystyn.

Dodatkowo są też środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, czyli specjalne pieniądze dla pracodawców i ich pracowników na kursy, szkolenia czy też studia podyplomowe. Z 1,43 mln zł przeznaczonego na subregion, pracodawcy za pośrednictwem PUP zakontraktowali ponad 1,22 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~zaboberek 28-07-2018 10:28
Do czego są potrzebne PUP-y?Tylko do zapewnienia pracy "swoim",bo n ie do likwidacji bezrobocia.Skoro w powiecie jeleniogórskim,bezrobocie jest na tak niskim poziomie,to poziom zatrudnienia w PUP-ie też został obniżony?
~Der 28-07-2018 15:04
do: ~zaboberek (10:28)
Popieram także likwidację Pup, zadania przekazać gminom a powiat zaoszczędzone pieniądze nie przekaże na remonty dróg.
~Smieszne 28-07-2018 14:47
Niech ten dwup zajmie sie lepiej szybka i sprawna obsluga swoich petentow. W ubieglym roku zasilek po pracy w niemczech dostalem po miesiacu a teraz jakas reorganizacja i czekam juz 3 miesiace. W jeleniej gorze juz nie ma pracownikow od tego. Musze dzwonic do walbrzycha a tam co chwile kogos niema i rozmawiam zawzze z kim innym.
~sajmon 28-07-2018 16:21
do: ~Smieszne (14:47)
Może jak robiłeś w niemczech do do nich się zwróć ?
~sajmon 28-07-2018 16:29
do: ~Smieszne (14:47)
hmmm... dwa nierób co siedział na zasiłku w niemczech myślał że ten zasiłek przeskoczy na Polskę :) No nie rób sobie jaj chłopie tylko do roboty się weź :)
~Mieszkaniec 28-07-2018 21:04
do: ~Smieszne (14:47)
To może się wyprowadzić trzeba do Niemiec? Pewnie to za trudne do ogarnięcia dla ciebie, to ci podpowiem za darmo: Jak tam zap......z, to tam masz zas...ny obowiązek korzystania z opieki medycznej, tam masz obowiązek podatkowy, a tutaj tylko możesz grzecznie poprosić o załatwienie sprawy, bo jesteś nikim, takim karaluchem którego można ubić Gazetą Polską. Ps. Częściej walnij Niemca w chełm, to nie będziesz widział wszędzie sutków.
~Pieta 28-07-2018 18:59
Dlaczego organizują narady w hotelu w urzędzie niema takich pomieszczeń Miasto takie bogate .,Dobra zmiana
~Dikanda 30-07-2018 12:52
Jelenia góra ok 1 tysiąca osób,z tego wyodrębnić szarą strefę(osoby,które zarabiają na czarno więcej niż niektórzy widzieli na oczy)zarejestrowane po to żeby były świadczenia zdrowotne.Straszna demo...lizacja,uczą tego swoje dzieci,zamiast nauczyć swojego zawodu.Meczą się w tym kłamstwie,piją szczęście w płynie,bo bez tego mają do siebie obrzydzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Skalne ławki pod Szrenicą

Czytelniczka: drogo i brudno

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%