MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Dwór Czarne w barwach Indii i Nepalu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 5 sierpnia 2010, 19:52
Aktualizacja: Piątek, 6 sierpnia 2010, 12:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ponad sto trzydzieści fotogramów z egzotycznych stron świata można od dziś oglądać w obszernych wnętrzach renesansowego dworu na osiedlu Czarne. Wernisaż połączony z prelekcją Stanisława Dąbrowskiego zgromadził w czwartkowe popołudnie tłum zainteresowanych. Niebawem w dawnych włościach Schaffgotschów progi otworzy restauracja.

Mocno nasycone barwami zdjęcia z zaledwie trzytygodniowego pobytu w Indiach i Nepalu to plon pracy trzech fotografików: Krystyny Siudy, Małgorzaty Wysockiej oraz Romana Skupa. – Interesowali nas głównie ludzie – mówiła Krystyna Siuda do gości, którzy tłumnie wypełnili największą salę na dworskim piętrze.

Wystawa jest swego rodzaju przekrojowym i zbiorowym portretem miejscowego społeczeństwa: od malutkich dzieci, poprzez ludzi dojrzałych aż do staruszków. Autorzy zarejestrowali też rytuał kremacji zwłok. Jak podkreślali, ta ceremonia nie ma w Indiach charakteru żałobnego, ale radosny. Hindusi wierzą bowiem, że ci, którzy z tego świata odchodzą, przechodzą do „krainy szczęścia”.

Na wystawie nie wyszczególniono autorów zdjęć. Traktują oni bowiem całą ekspozycję jako pracę zbiorową. K. Siuda nadmieniła jedynie, że najwięcej portretów sfotografował Roman Skup. Dodała, że ludzie w Indiach i Nepalu są niezwykle pogodni i nie było problemu z ich uwiecznieniem w kadrach. Autorka zwróciła też uwagę na niezwykłe barwy strojów i zdobień na ciele u kobiet. Dodała, że nawet te panie, które wykonują ciężką pracę, w ten sposób ubierają się i malują, gdyż wynika to z ogólnej tradycji i wierzeń.

- Jestem tu trochę na przyczepkę – powiedział Stanisław Dąbrowski, zaproszony z prelekcją o wspomnianych krajach jako uzupełnieniem wystawy. Jeleniogórski obieżyświat dodał, że czuje się skrępowany, bo zauważył wielu podróżników, którzy z pewnością wiedzą o Indiach i Nepalu więcej niż on sam. Jednak – jak zwykle (mimo drobnych problemów technicznych) pan Stachu nie zawiódł oczekiwań, a jego ilustrowana zdjęciami gawęda o codzienności w opisywanych stronach świata zaciekawiła nawet najbardziej wybrednych słuchaczy.

– Zamek ożywa. Coraz więcej się tu dzieje – powiedział do zgromadzonych gospodarz Dworu Czarne Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej. Był miejscem dwóch spektakli teatralnych („List” i „Drzewo”), teraz można w nim oglądać wystawę. Jakubiec zapowiedział, że to dopiero początek dworskich wydarzeń. Goście zamku będą mieli też okazję już od września zaspokoić głód. – Planujemy otwarcie restauracji z kuchnią śródziemnomorską – dodał kustosz. Prace nad urządzeniem lokalu trwają właśnie na paterze i w piwnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: spodziewane ulewy

Senator zachęca do głosowania na maszty

Identyfikacja wizualna

Komentarze (12) Dodaj komentarz

teessi 5-08-2010 20:56
Noooo, ale macho na 14 zdjęciu! :-)
~Arte 5-08-2010 23:25
Z wielkim zainteresowaniem oczekuję nazwy dworskiej restauracji.
~tomTom 5-08-2010 23:26
Siemasz Zbylut
Piipi Jelonkowa 5-08-2010 23:38
~OJEJ ! ..a tam są DUCHY ! Pan Stanisław Dąbrowski ..wszystko zgonił na duchy,gdy projektor ..*nawalił ! ~Fajne .. Vernissage ! Boję się ..teraz spac !
~marek1 6-08-2010 6:00
A może by tak restauracja nawiązująca do dworu. Chyba mamy dość pizzy,bo na tym daniu skupia się w Polsce kuchnia śródziemnomorska
teessi 6-08-2010 6:21
Kuchnia śródziemnomorska to nie tylko włoska pizza i makarony. Należy jeszcze do niej kuchnia francuska, a w niej są sałaty i sałatki, ryby na różne sposoby, pieczyste, zupy itp. itd. Desery też w niej niezłe.
~rapa 6-08-2010 6:42
czy stanisław dąbrowski ma swoją strone internetową?
~:) 6-08-2010 8:17
Mam się...
~Jacek 6-08-2010 8:46
nie Ryszard, a R o m a n Skup.
~Auraton 6-08-2010 10:46
A może dworzanie najpierw by pomyśleli żeby parking jakiś zrobić bo narazie to w pokrzywach trzeba parkować. A pobliskie ruiny zarośnięte krzaczorami nie porawiaja wizerunku gospodarzy !!!! WSTYD !!!!
~irena 6-08-2010 12:29
Pozdrawiam mojego szwagra.
~kustosz 6-08-2010 15:29
do Auratona: ...jasne że wstyd ! Dlatego, owszem - pomyśleli! Tyle że w tej sprawie pomyśleć to trochę za mało. Bez kasy ani rusz. Ale o tym też pomyśleli i jakieś światełka w tunelu migocą... Jeszcze trochę cierpliwości. Pozdrawiam Jacek jakubiec

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Rok Anioła?

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Porządki przy cmentarzu

Dla bezpieczeństwa

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
974
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%