MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Dwa tygodnie w enklawie magii

Wiadomości: REGION
Niedziela, 9 sierpnia 2009, 18:59
Aktualizacja: 19:04
Autor: TEJO/Ania
Fot. TEJO
Po raz piętnasty rozpoczął się dziś doroczny Międzynarodowy Piknik Artystyczny organizowany przez Dariusza Milińskiego, pana magicznego zakątka w Pławnej Dolnej. 38 twórców przez 14 dni będzie pracowało, między innymi, dzięki inspiracji aurą miejsca i Mistrza.

Tegoroczny plener zaczął się hucznie: festynem zorganizowanym w grodzisku, które powstaje naprzeciwko Zamku Legend Śląskich. – To moje oczko w głowie – mówi Dariusz Miliński. – Marzę, aby zadziałał tu wehikuł czasu, żeby było jak za czasów Bolka: średniowiecznie. Żeby biegały zwierzęta, były typowe kramy i inne placówki służące dawnym mieszkańcom – mówi.

Dzisiejsza impreza to swego rodzaju chrzest dla tego miejsca. Na dziedzińcu stanęła scena i stoliki, na których widzowie raczyli się różnymi potrawami i sączyli napoje. Popołudnie minęło w klimatycznej atmosferze umilanej muzyką i żartobliwym komentarzem najlepszego konferansjera pośród samorządowców: burmistrza Gryfowa, Olgierda Poniźnika.

Były też walki rycerskie zainicjowane potężnym hukiem wystrzału z arkebuza. Toczone w rytm odpowiednio dobranej muzyki, w oparach dymu z ogniska, stworzyły krótkie, acz niezapomniane widowisko niczym z filmu historycznego. Gdyby nie gadżety współczesności, można było odnieść wrażenie, że czas się cofnął. W potyczkach debiutował Filip Milińśki, syn artyty. Jego brat Maksymilian wystąpił na... szczudłach.

Gwiazda wieczoru, Czesław Mozil, przyjechał do Pławnej już wczoraj. Dziś odpoczywał zwiedzając okolice. Artysta nie kryje, że jest zauroczony tymi terenami. – Moim marzeniem jest kupić działkę i wybudować tu domek na lato – powiedział popularny Czesław Śpiewa. Oprócz pana Czesia otwarcie pleneru uświetni także występ grupy 13 Poziomo.

– Od poniedziałku zaczynamy intensywną pracę. Jedni będą filmować, inni rzeźbić, jeszcze inni fotografować i malować – zapowiada Darek Miliński. Zostanie ukończona, między innymi, rzeźba konia trojańskiego na terenie grodziska. Na farmie artystycznej w Golejowie zamieszka 38 artystów z Czech i Polski. Plener potrwa dwa tygodnie. Jak podkreśla Darek, nikogo na plener nie zaprasza. Zainteresowani przyjeżdżają sami i po prostu tu są. Życzymy wszystkim owocnej pracy i miłych wrażeń z pobytu w tej artystycznej enklawie magii.

Zdjęcia zamieścimy nieco później (teatry uliczne:-) Prosimy o cierpliwość:-)

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Nietypowy finał Ligi Rocka

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gosc niedzielny 9-08-2009 20:02
niestety jestem zwiedziony tym co zastałem w Pławnej, nic nie było tam z magii, wyciąganie dutków, w sumie chaotyczne i chyba zupełnie nieprzemyślane. Rozumiem, że nie jest to przedsięwzięcie charytatywne i z czegoś artysta chce żyć, ale mógłby się zdecydować za co oczekuje pieniędzy. Czy za zwiedzanie, czy za gastronomię, czy za uciechy dla dzieci. Wyszło na to, że wszystko jest ekstra płatne. Największy niesmak wywołał u mnie dyscyplina "strzał z łuku" prowadzona przez 10 - 12 letnie dzieci, pomijam już fakt że płatny, to cud chyba, że nic nikomu się nie stało bo strzelali tam mniej lub bardziej nietrzeźwi delikwenci... Grodzisko to niestety chyba nieporozumienie... to wydaje się ledwo zaczątek czegokolwiek... Do dzisiaj przyznam szczerze byłem zwolennikiem działań Milińskiego... performance, baśń, tajemniczość... dzisiaj zrozumiałem, że to już koniec tego Milińskiego, którego działania podziwiałem. Bo dzisiaj narodził się Miliński festyniarz... Czesława Mozila niestety nie doczekałem... żałuję, bo w sumie też dla niego tam się wybrałem.
~Mama Muminka 9-08-2009 20:40
Darku :-)
teessi 9-08-2009 22:51
Po obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu artykułu mnie to miejsce kojarzy z pewną odmianą naszego rodzimego Disneylandu, trochę w stylu komiksu "Kajko i Kokosz".
teessi 10-08-2009 2:01
W poście "zjadłam" zaimek zwrotny ("się").
~Metal Głogów 27-08-2009 19:57
poznałem Dariusza na przystanku woodstock. Poszukuje z nim kontakty miałem podesłać swoje prace. Czekam na odzew;] Moje gg:6451477. Z góry dzieki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Warsztat w ramach Gecon

Narodowe Czytanie

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
643
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%