MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Dwa miliony złotych dla komunikacji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 3 maja 2010, 8:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 maja 2010, 8:15
Autor: Angela
Fot. TEJO
Nowoczesne tablice informujące o godzinie przyjazdu autobusu, nowiutkie pojazdy średniej wielkości i budynek z myjnią – na to Miejski Zakład Komunikacyjny zamierza wydać ponad dwa miliony złotych, które przedsiębiorstwo najpewniej otrzyma z funduszy unijnych.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze kończy kompletowanie dokumentów, jakie do końca maja ma złożyć, by otrzymać dofinansowanie z RPO w działaniu „Transport miejski i podmiejski”.

Wynik punktacji z preselekcji, gdzie MZK uzyskał 13 na 15 punktów, pokazuje, że spółka ma na to dofinansowanie ogromną szansę. Teraz ma czas na złożenie pełnego wniosku do końca maja. Wyniki naboru pojawią sie natomiast w miesiącu czerwcu, a sama realizacja zadania w przypadku jego dofinansowania będzie przeprowadzona w 2011 roku. Wartość całego zadania to niemal siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota 2 mln 300 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych spółki.

– Za te pieniądze zamierzamy kupić pięć zupełnie nowych autobusów średniej wielkości. Ponadto chcemy wybudować nowy budynek z myjnią dla autobusów, bo dzisiejsze rozwiązanie jest bardzo stare. Ustawimy też tablice informacyjne dla pasażerów. Będą one informowały pasażerów o realnej godzinie przyjazdu autobusów, o ich opóźnieniu czy innych odchyłkach od rozkładu jazdy– mówi Marek Woźniak, prezes spółki MZK.

– Będą to nowoczesne tablice, które funkcjonują już w kilku miastach w Polsce, np. w Zielonej Górze czy we Wrocławiu. Patrząc od wewnątrz zakładu umożliwi to sterowanie komunikacją w czasie rzeczywistym. Osoba, która będzie sterować tą komunikacją będzie widziała gdzie dany autobus się znajduje i z jakim opóźnieniem czy przyspieszeniem porusza się po mieście.

Pasażer natomiast będzie miał wycinek tego zapisu poprzez wyświetlenie na ekranie na przystanku informacji za ile minut autobus danej linii przyjedzie. Początkowo takie tablice zostaną ustawione na sześciu przystankach, ale następnie bez problemu będzie można rozstawić tablice na kolejnych przystankach, co będzie dużo tańsze w realizacji, ponieważ cały system już będzie działał – dodaje M. Woźniak.

Jeśli MZK uda się pozyskać unijne pieniądze, jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone procedury przetargowe. Nowe inwestycje pojawią się natomiast w 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek w Radomierzu

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 3-05-2010 8:37
Tablice? Co to da w zakorkowanym mieście? Lepiej zainwestować w monitoring w autobusach.
~Prozak 3-05-2010 9:14
To miłe że coś się dzieje, choćby w lokalnej komunikacji, ale przydał by się monitoring i skuteczne ściganie lokalnych wandali, bo prawda jest taka, że te tablice zostaną zniszczone w trymiga..
MALKONTENT 3-05-2010 10:34
to ile kosztują te autobusy że na wszystko wystarczy tej kasy????? plany zaiste "ambitne" a kasy tylko 7 baniek -ciut chyba za mało !!!!!!!
~Bartek 3-05-2010 10:58
Do ~Prozaka: We Wrocławiu są takie tablice i nie są niszczone. Tzn na pewno ktoś próbował je już zniszczyć, ale z tego co mi wiadomo są one odpowiednio zabezpieczone przed wandalami.
~ciocia kleo 3-05-2010 11:13
zmiencie lepiej kierowcow a nie autobusy
~Mati 3-05-2010 12:38
Nie rozumiem takiego podejścia...mamy najstarszy tabor w Polsce a oni za Tablice się zabierają....Ludzie przecież przynajmniej 60% taboru jeździ niesprawne bo zakład nie ma pieniędzy na części. Po co ta myjnia żeby korzystali z niej prywatni ludzie ?? A na tej informacji na przystanku pojawiać się będzie informacja że Autobus nie dojedzie bo się zepsuł...haha:)) Niech kupią przynajmniej z 30 nowych autobusów to pogadamy bo zostaną nam tylko przystanki i nowa myjnia.
~jaJG 3-05-2010 13:19
Ale jak narazie autobusy w jeleniogorskim mzk kursuja tregicznie.... Jest mało kursów z zabobrza w strone tesco (grunwaldzka,podchorarzych) I autobusy nagminnie sie spozniaja i nie przyjezdzaja !! A w zimie to kierowcy MZK zawsze sa zaskoczeni opadami sniegu. ;((
~jaJG do mati 3-05-2010 13:21
Dokladnie z myjni beda kozystac w wiekszosci przypadkow prywatni ludzie !
~Obywatel 3-05-2010 13:34
"Wartość całego zadania to niemal siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota 2 mln 300 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych spółki." Pani Angela raczej nie była dobra z Matematyki :P Po za tym skąd spółka nieprzynosząca zysków miałaby mieć cztery miliony siedemset tysięcy zł ? Ponoć miasto dopłaca co roku do Jeleniogórskiego MZK by nie ogłosiło bankructwa.
teessi 3-05-2010 13:38
Przydałoby się więcej nowych autobusów, a nie tablice. Autobusy jeżdżą teraz raczej na czas. O czym tu informować? A tabor przestarzały.
~cube 3-05-2010 13:45
nie rozumiem po co tablice informujące o czasie do przyjazdu jak w Jeleniej Górze autobusy swoje a rozkład swoje... polecam sprawdzić punktualnosc naszych pojazdów MZK.
teessi 3-05-2010 13:47
We Wrocławiu autobusy (i tramwaje) jeżdżą co 10 minut, u nas wycofuje się coraz więcej połączeń.
~kierowca mzk 3-05-2010 15:14
tablice to najgłupszy pomysł. Wandale dewastuja autobusy zastraszaja nas kierowców a tu tablice nam potrzebne. (moze zamiast na nas beda sie wyżywacna nich....)
Yeti 3-05-2010 16:25
A mi wyszło w przybliżeniu że to 32,86% a nie 40%. Jak spółka przynosząca straty miałaby mieć cztery miliony siedemset tysięcy zł? Wydaje mi się ze zbyt szybko zamieściła pani Angelo ten artykuł.
~Prozak 3-05-2010 17:27
Do ~Bartek : Wrocław Wrocławiem a Jelenia Jelenią, przeczytaj wpis ~kierowca mzk z 15:14 i taka jest właśnie smutna, naga prawda...
~Anka! 3-05-2010 17:58
ale kasa!!!beda mieli co dzielic prezesi...dla siebie!!oj naiwni ludkowie,,,
ziut964 3-05-2010 18:42
Ludzie, przestańcie narzekać na komunikację w Jeleniej. Od kilku lat mieszkam w jednym z miast UK. Tutejsza komunikacja miejska w niewielu, jeśli nie w żadnym elemencie do pięt nie dorasta tej z Jeleniej. Kilka przykładów: tabor w wielu przypadkach pamięta czasy ,,Żelaznej Damy", czystość w tejże komunikacji pozostawia bardzo, ale to bardzo wiele do życzenia, autobus wypada z kursu zapomnij o podstawieniu zastępczego, mają w głębokim poważaniu pasażerów, a takie przypadki nie należą do rzadkości, wiele przystanków bez rozkładów jazdy i tak można by pisać dalej. Cudze chwalicie, swego nie znacie... . Dopiero kiedy zobaczyłem jak potrafi wyglądać komunikacja na ,,cywilizowanym" zachodzie, doceniłem to co pozostawiłem w Jeleniej:))). Pozdrawiam wszystkich.
~hektor 3-05-2010 21:21
Może lepiej przeznaczyć te pieniądze na stworzenie lini TRAMWAJOWEJ w Jeleniej Górze !!!!!!!
~truskawkowa. 3-05-2010 22:25
Mam tylko nadzieję, że te pieniądze będą wykorzystane w odpowiedni sposób. czas pokaże jak.
rymcycymcy 3-05-2010 22:29
A może kupić tym autobusom większe opony ...żeby szybciej jeździły ? :) ...głupi pomysł ...no nie ? :)
~Zdzich 3-05-2010 23:18
A mówią, że w "ju kej" tak wspaniale jest. Ja we Francji jechałem parę razy autobusami i złego słowa nie mogę powiedzieć. Życzyłbym sobie, żeby w każdym polskim mieście tak było. Specjalne bus-pasy, brak spóźnień, czysto, z kierowcą dogadasz się po angielsku, autobusy nowe, wygodne... W Polsce zaś kolorowo nie jest, co prawda na Gdańsk/Sopot, Warszawę czy Wrocław nie mogę narzekać jakoś specjalnie w stosunku do ilości moich jazdy tamtymi autobusami, tak w Jeleniej jest prawdziwy dramat... Autobusy są różne, względnie nowe, stare (ale nadające się jeszcze do jazdy) i kompletne ruiny (które już od 10 lat powinny być na złomie), z czego ponad połowę stanowi ostatnia grupa (czyli wszelkiej maści Jelcze). Ostatnia grupa zazwyczaj jeździ na linii nr 2, 3, 20, 12, C1, TES, autobusy te zdarzają się także na liniach nr 1, 9, 11, 14... Sporadycznie na innych. Jazda jakimikolwiek Jelczami woła o pomstę do nieba, te najnowsze względnie jeszcze nadają się do jazdy, choć na swój wiek są w złym stanie. Ciągle jednak te stare dziady jeżdżą, choć jest sporo nowych MANów, które mogłyby dać tym Jelczom możliwość "ostatniej drogi" na złom. Kolejna sprawa to punktualność. Jeżeli jeszcze główne linie w godzinach szczytu mają spóźnienie to jestem to w stanie zrozumieć, ze względu na idiotyczną architekturę dróg miejskich, ale jeżeli autobus typu 3 czy 20 jest spóźniony niemalże zawsze o co najmniej kilka minut to nie jest to normalna sytuacja. Kolejną sprawą są wcześniejsze przyjazdy... Kiedyś czekam na przystanku na autobus bodajże linii nr 11, a nagle przyjeżdża 2, która zamiast na Grunwaldzkiej powinna być na Optycznej i gdy spojrzałem na rozkład zauważyłem, że była 8 minut wcześniej to nie jest to w porządku. Następna sprawa to idiotycznie ułożony rozkład. Na przystanku koło Ronda (do Kiepury) w soboty, niedziele i święta linie nr 6 i 7 jeżdżą odpowiednią o godz 21:23 i 21:20, zaś następny autobus tamtędy na Kiepury jest dopiero bodajże ok. 22:10... Czy nie można rozłożyć tych autobusów w sposób taki, że np. 6 jedzie o 21:23, a 7 o 21:44? Sytuacje tego typu można mnożyć, a 6 i 7 bardzo często jadą razem. I na sam koniec kontrolerzy biletów, którzy są bezczelni, odstraszają pasażerów wyglądem, zapachem, zachowaniem... Większość z nich pewnie tylko na wódkę chce i szuka f...ra, któremu można wlepić mandat za byle co, sądząc po wydzielanym zapachu. Bądź, co bądź kontroler powinien jakkolwiek wyglądać, podstawy kultury znać i co najważniejsze nie śmierdzieć.
~zVOrnik 3-05-2010 23:34
" Wyniki naboru pojawią sie natomiast w miesiącu czerwcu" A czy czerwiec może być czymś innym niż miesiącem? Ale skoro w UE marchewka może być owocem, to być może i istnieje jakaś inna niż powszechnie znana, klasyfikacja czerwca. W każdym razie dobrze, że taki projekt modernizacyjny jest w naszym mieście (wreszcie) realizowany, zwłaszcza 5 nowych autobusów to brzmi nieźle zważywszy, że przeważnie kupowane są kilkuletnie za pół ceny. Po co tablice? Sam kiedyś myślałem, że powinny zostać wprowadzone, ale od razu przewidywałem, że nikt na taki pomysł nawet nie wpadnie, bo to trochę science-fiction. A tu proszę - jednak takie coś jest planowane. A jest to potrzebne nawet bardziej w JG niż np. we Wrocławiu, bo tam i tak autobusy i tramwaje jeżdżą tak często, że 5 minut nie robi różnicy. A w JG nieraz z przyczyn losowych (śnieg, zator, kałuża na Grunwaldzkiej) autobsy mijają się z rozkładem o 15, 20 minut. Warto by wiedzieć np. gdzie taki aktualnie się znajduje (to mogłoby być cenniejsze niż np. zbyt mało wiarygodna informacja o szacowanym opóźnieniu/realnej godzinie przyjazdu).
~guti 3-05-2010 23:38
Super komentarze. Jak się wypowiadamy na forum to piszmy choć troche z sensem. Po co Jeleniej Górze 30 autobusów skoro po mieście w tym samym czasie jeździ góra 20. Robią trakie tablice bo to po woli standard. Smieszy mnie też opinia, że to zakorkowane miasto. Chyba nikt z tak sądzacych nie był w Warszawie czy Wrocławiu. Jak na światłach stoi 10 samochodów to to jeszcze nie jest korek. Komunikacja jest bardzo dobra we Wrocławiu np. autobus czasem wogóle nie przyjeżdza. Poza tym taki projekt jest sprawdzany od stony ekonomicznej bardzo dokładnie. Istnieją ludzie którzy zajmują sie prognozą zysków itp. I oni oceniają czy opłaca się kupić 5 autobusów czy wystarczą 3. Co do lini tranwajowej to już wogóle śmiech. Rozumiem ze miałaby ona mieć zabytkowy harakter i być atrakcją turystyczną. Troche ciezko to widze bo po 1 nie bedzie rentowna. JaK 1 linia może być rentowna. Po 2 nie ma tylu pasarzerów a po 3 nie ma wolnych 50 mln. w budrzecie miasta a tyle mniej wiecej potrzeba na linie z Zabobrza do Sobieszowa( i to i tak mało prawdopodobne,że tyle wystarczy). No i brak miejsca wiec po co budować linie tranwajową która bedzie jeździć po ulicy. Cieszmy się, że wogóle coś robią a nie narzekajmy.
~grr 4-05-2010 0:21
a czy nowe autobusy beda mialy klimatyzacje? czy jak zwykle latem bedzie bardzo "przyjemnie" w srodku?
~bel 4-05-2010 8:06
prawda zmienic kierowcow ich zachowanie do pasazerow ma wiele do zyczenia malo jezdze autobusami ale w tamtym tygodniu jechalem z Cieplic do centrum kierowca tak jechal wolnosci jak szalony gdy mu zwrocil pasazer uwage kierowcy ze wozi ludzi a nie wegiel kierowca odpowiedzial krotko : s****** chamstwo i tyle
~ 4-05-2010 8:35
Nie kierowców zmienić. Pasażerów trzeba kultury uczyć.
~Zdzich 6-05-2010 13:26
@guti: Owszem, masz rację, że korek w Jeleniej to luźne ulice w Warszawie, ale w Warszawie główne arterie mają po 3-4 pasy w jedną stronę, a w Jeleniej Górze większość (z wyjątkiem Jana Pawła, znacznej części Wolności ew. Wyszyńskiego) ulic to jeden pas w jedną stronę. @grr: Autobusy MZK po prostu dopasowują się do temperatury otoczenia... W zimie w środku zimniej niż na dworze, a w lecie na dworze w słońcu jest lepiej niż w autobusie. Jazda starym Jelczem w zimie to tragedia... Nie jest to raczej normalne, żeby przy -15 czy -20 st.C. na dworze w autobusie nie pracowało (o ile w ogóle jest) żadne ogrzewanie, bo to nie dopuszczalne, żeby temperatura w pojeździe była poniżej 0.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Szybko zapomniany staw?

Zatrzymany za narkotyki

Finał remontów wiaduktów na A4

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
793
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%