MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Duże pieniądze czekają na gminy i powiaty

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 24 września 2012, 8:23
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
Tylko kilka dni zostało na złożenie wniosku do VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Zainteresowane gminy i powiaty z terenów wiejskich i małych miast mogą starać się o wsparcie na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę.

Nabór wniosków do VI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego potrwa do 27 września br. Limit środków dla tej edycji konkursu wynosi 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego
i obecnie wynosi 5,04%.
– Środki finansowe, pozyskane przez gminy i powiaty, zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Rozwój wsi i infrastruktury lokalnej stanowią ważny element rozwoju ogólnopolskiego. Dlatego warto podejmować nowe inicjatywy i szukać pozabudżetowych form finansowania, korzystając z Samorządowego Programu Pożyczkowego – dodaje.

W ramach poprzedniej edycji spośród wszystkich wniosków wybrano 17 laureatów, wśród których znalazły się gminy z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Obecnie trwa proces weryfikacji dokumentów i podpisywania umów z gminami.

Do tej pory Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił w ramach czterech edycji SPP pożyczek na kwotę 28 mln złotych.

„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł. Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Złote Gody w Janowicach

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ira 24-09-2012 8:57
polecam wiadomość gminie Jeżów Sudecki
~tata 24-09-2012 10:06
miasteczku Wleń.
~ 24-09-2012 10:15
a ile kosztuje utrzymanie tego Europejskiego Funduszu Wsi Polskiej i z czyich pieniędzy jest on utrzymywany?Zatrudnieni sa tam prezesi, rada nadzorcza, sekretarki, kierowcy, sprzątaczki, ochrona, itd itp? tak tylko pytam
~ 24-09-2012 12:08
I oczywiście gminie Lubomierz!
~ja 24-09-2012 12:22
Piechowice burmistrzu obudź się
~hahaha 24-09-2012 13:39
sami sie wszycy obudźćie , z tytułu wynikałoby ze pieniadze "czakają" na gminy do wzięcia , ale to TYLKO pozyczka, którą trzeba spłacić w sytuacji gdzie wiekszość gmin ledwo zipie jedyne co jest dobre to w miare niski oprocentowanie , tylko zawsze potem trzeba to spłacać, a nie zawsze jest potem z czego...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porozumienie w sprawie oczyszczalni ścieków

Utrudnienia na trasach rowerowych

Budowa drogi S3

Patrolowali jezioro

Sadzą las

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%