MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Dusza i los. Tereza Salgueiro zaśpiewała w Świątyni Łaski

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 8 października 2011, 8:38
Aktualizacja: Niedziela, 9 października 2011, 15:12
Autor: RED
Fot. RED
Obdarzona fenomenalnym głosem Portugalka, Tereza Salgueiro, dała wczoraj nagrodzony owacją na stojąco koncert. Artystka, gwiazda muzyki fado, wystąpiła w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w ramach obchodów 300–lecia świątyni.

Główna nawa kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego (Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa) wypełniła się niemal do ostatniego miejsca, wliczając w to dostawione krzesła. Przywitawszy tak licznie zgromadzonych słuchaczy ksiądz płk prałat Andrzej Bokiej, proboszcz parafii, wręczył pamiątkowe obrazy z wizerunkiem Jana Pawła II przyjaciołom świątyni, paniom, które przyczyniają się do organizacji wydarzeń artystycznych w jej murach: Elżbiecie Terledze-Stachów oraz Aleksandrze Głowni.

Później zabrzmiała muzyka. Tereza Salgueiro wystąpiła wraz ze swoim zespołem, który towarzyszy jej od dwóch lat (Carisa Marcelino (akordeon), André Santos (gitara klasyczna), Óscar Santos (gitara), Rui Lobato (perkusja)). Artystka sama zapowiadająca wykonywane utwory po angielsku, wyraziła radość, że znalazła się w Jeleniej Górze. Opowiadała także o przesłaniu muzyki z kręgu fado, która stanowi nieodłączny koloryt krajobrazów dźwiękowych Lizbony oraz Coimbry, najstarszego miasta akademickiego w Portugalii.

„Fado jest przeznaczeniem od kołyski aż po grób i choćbyś był najsilniejszy nie uciekniesz od Opatrzności, którą daje Bóg” – te słowa jednej z pieśni są wykładnikiem treści tego typu utworów. Mieszają się tam różne uczucia: miłość, niezwykle silna portugalska tęsknota (a saudade), ból, łzy, płacz, ale też niezwykła radość i szczęście. Co ciekawe, fado to nie tylko melancholijne, mollowe tonacje: to także pełne werwy i animuszu melodie, często skontrastowane ze znaczeniem śpiewanych słów. Przywoływanym elementem jest także morze, będące toposem całej literatury portugalskiej.

Tereza Salgueiro zaśpiewała kilka klasycznych fado z Lizbony i Coimbry. Zabrzmiały też utwory skomponowane współcześnie i w nowych aranżacjach. Ze szczególnym sentymentem artystka wykonała pieśń „Senhores de guerra” („Panowie wojny”) autorstwa nieżyjącego już Francisco Ribeiro. Uderzająca w całości była kolorystyka dźwiękowa uzyskana przez skromny w sumie ansambl. Bogactwo instrumentów perkusyjnych, poruszające dialogi akordeonu z portugalską gitarą, a nawet wykorzystanie do efektów dźwiękowych akordeonowego miecha, robiły wrażenie.

Artystkę z Lizbony oraz towarzyszących jej artystów nagrodzono huraganem oklasków. Na bis zabrzmiał przebój grupy Madredeus, której liderką była Tereza Salgueiro: to znana z filmu „Lisbon story” dynamiczna pieśń „A cantiga do pastor” („Pieśń pasterza”). Portugalka dostała w podzięce nie tylko owację na stojąco, lecz także bukiet kwiatów od księdza Andrzeja Bokieja. Gwiazda podziękowała swoim muzykom, ekipie technicznej, a także organizatorom z Jeleniej Góry: Aleksandrze Głowni i Mirosławowi Saleckiemu za umożliwienie jej przyjazdu do Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje rondo w Mysłakowicach

„Polsko–czeski Poranek Rodzinny” w niedzielę!  

Warsztaty z aniołami

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~J.K. 8-10-2011 10:16
świetny artykuł.Jak to dobrze znać język hiszpański!
Piipi Jelonkowa 8-10-2011 10:35
.. to był portugalski ! Chociaż ..amigo w obu językach brzmi podobnie ! ~WIADOMO .. Przyjaciel
~ 8-10-2011 10:45
wybitny koncert doskonale naglosnienie zjawiskowe oswietlenie
~@ 8-10-2011 13:22
A po ile cegiełka?
~ 8-10-2011 13:35
koncert Pani Terezy Salgueiro mozna porownac z najwybitniejszymi wydarzeniami ktore odbyly sie w tej wyjatkowej Swiatyni .Wspanialy koncert godny jubileuszu.
~ 8-10-2011 13:37
45zł parter i 35zł balkon. Koncert był cudowny! Byliśmy z mężem zachwyceni, dalej w sumie jesteśmy. A Tereza nie dość, ze pięknie śpiewa to jeszcze wydaje się być przemiłą, bardzo sympatyczną kobietą.
~do Piipi Jel 8-10-2011 17:13
Miałem na myśli autora tekstu.
Piipi Jelonkowa 8-10-2011 17:21
~Ceny biletów ? .. za drogi był wstęp do Świątyni,gdzie wierny płaci .. nawet za oświetlenie ! Jest to moja opinia i równiez tego .. który chętnie słucha "os fados" od "flamenco"
~znawca 8-10-2011 21:03
Bardzo dobry koncert, dawno w Jeleniej Górze takiego nie było :) brawo ! Politycy lansik wyborczy zaliczyli MOIM zdaniem, można było wybrać lepsze miejsca, jak np Filharmonia, gdzie jest lepsza akustyka, no i wszystko byłoby widać, ponieważ w Kościele z tym były problemy
~oko i ucho 8-10-2011 22:28
Miejsce piękne ,kobieta piękna ,artystka wyśmienita ,menadżer jak zwykle zdał egzamin.Tak jak przed 300 laty kościół jest główną osią Jeleniej Góry (obok jest geograficzny środek miasta). Po co nam filharmonia, teatry i kina ?
Piipi Jelonkowa 8-10-2011 22:40
..do - [~Znawca] .. Starszy ma pierwszenstwo ! .. bo Kosciół jest starszy od Filharmonii,a Artystka wystąpiła tam w ramach odbchodów 300 - lecia świątynią i jej pieśni bardziej mają religijne korzenie / przyp.fados /
~JK 8-10-2011 23:15
Szkoda że prawie pół nawy przed ołtarzem zostało zarezerwowane dla tzw. VIP-ów a miejsc strzeżono jak niepodległości, tak skutecznie że do końca koncertu pozostały wolne. Rozumiem rolę sponsorów - ale nie powinno się to odbywać na zasadzie pozbawiania możliwości obserwowanai koncertu przez tzw. nie-VIPów.
~ 8-10-2011 23:40
WYRZUCA KUPCZĄCYCH Z ŚWIĄTYNI. 12 I wszedł Jezus do świątyni Bożej i wyrzucał wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni, a stoły bankierów i ławki sprzedających gołębie poprzewracał. 13 I rzekł im: Napisane jest: "Dom mój domem modlitwy zwany będzie, a wyście go uczynili jaskinią zbójców." 14 I przystąpili do niego ślepi i chromi w świątyni, i uzdrowił ich. 15 Widząc zaś przedniejsi kapłani i doktorowie dziwy, które czynił, i dzieci wołające w świątyni i mówiące: Hosanna synowi Dawidowemu - rozgniewali się 16 i rzekli mu: Słyszysz, co ci mówią? A Jezus rzekł im: I owszem. Nie czytaliście nigdy: "z ust niemowląt i ssących doskonałą uczyniłeś chwałę?" 17 A opuściwszy ich, wyszedł poza miasto do Betanii i tam został.
~ 9-10-2011 8:48
Oj, przyznaję rację "Wiernemu tylko Jemu". Jeśli to była impreza biletowana, to powinna być w teatrze albo w Jeleniogórskim Centrum Kultury - miejscu pracy organizatora, a nie w kościele garnizonowym. A już miejsca dla VIPów, którzy zapewne, jak zwykle, nie płacili za bilet, czyli urzędnikom z UM, woła o pomstę do nieba! Nic by się nie stało, gdyby urzędnicy usiedli razem z innymi widzami. Widać, że organizatorzy uważają, że reszta mieszkańców to hołota i nie mają prawa do siedzenia tam, gdzie zechcą, nawet jeśli zapłacą za bilet... No, ale to taka praktyka codzienna w tym kościele, pamiętam inne koncerty organizowane w ubiegłych sezonach - w tym koncert organowy ze znanym organistą - impreza biletowana, spektakl teatralny organizowany przez teatr animacji i inne. Mieszkańcy to pamiętają.
~Wierny tylko 9-10-2011 9:23
do Użytkownika z dn. 09-10-2011 godz. 08:48; Dziękuję Panu/Pani, ale to nie ja napisałem powyższy komentarz (08-10-2011 - 23:40). To nic nie dałoby przecież. Ma Pan/Pani rację - ten koncert powinien być w jakiejś świeckiej instytucji. I raczej bym dał komentarz z Ewangelii Mateusza 7:6 - "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały". Ale niechaj sobie świat robi, co chce. I cieszy się! Dużo zdrowia!!!
Piipi Jelonkowa 9-10-2011 11:06
..do - [~ Wierny tylko Jemu ] .. ~ODWAL się od piesków i świnek ! ..bo te zwierzęta przewyższają człowieka rozumem przez swoje posłuszenstwo,gdyż podążają biernie za prawami STWORZENIA !
~zorientowany 9-10-2011 11:14
koncert odbyl sie w kosciela poniewaz swiatynia obchodzi swoj jubileusz. Jelenia Gora nie posiada duzej sali koncertowej dzieki laskawosci ks.Andrzeja Bokieja koncerty wybitnych artystow swiatowej klasy moga odbywac sie w tym wyjatkowym miejscu.Kosciol Garnizonowy przez wielu artystow oraz fachowcow jest uznawany jako miejsce o najlepszej akustyce w Polsce.Dzieki temu ze organizatorom udalo sie pozyskac sponsorow oraz instytucje wspierajace ceny biletow byly na poziomie 35,45zl.Podczas koncertu Pani Terezy Salgueiros ktory odbyl sie w lutym tego roku we Wroclawiu bilety kosztowaly od 90 do 150 zl.
Piipi Jelonkowa 9-10-2011 11:24
...do - [~Wierny tylko Jemu ] ~C.d.. lepiej pomóż mi ! .. i zapytaj księdza proboszcza,czy można w jego Parafii kupic CD - "Voltarei a minha Terra" tej Artyski,którą gościł w swojej Świątyni !
~Wierny tylko 9-10-2011 16:01
Do Piipi Jelonkowej; Pani/Panu dziękuję za te słowa, to tylko sygnał od pana tego świata. Nie wiem, czy Pani/Pan zauważyła, że cytuję Słowo, nic od siebie. Te złośliwości i zarozumiałość w moim kierunku dają Pani/Pana jasny obraz nadmiernego okazywania uczuć zwierzętom, a to pochodzi z poczucia braku bezpieczeństwa i ze zranień. Miłość do psa nie jest niczym złym, ale jeśli jest ponad człowieka, to mamy do czynienia z czymś wynaturzonym. Bóg kocha całe stworzenie. Jestem pewien, że nienawidzi złego traktowania zwierząt tak samo jak złego traktowania ludzi, i nic ponadto!
Piipi Jelonkowa 9-10-2011 19:38
..do - [~Wierny tylko Jemu ] ... zwierzęta są dobre ! .. bo takie lwy nie pożarły św.Daniela ! ~Widzisz ? ..Daniel został świętym,a lwy .. nie ..! ~SMUTNE ..
~Wierny tylko 9-10-2011 21:47
Do Piipi Jelonkowej; Hmm? Ale to anioł zamykał paszcze lwów, żeby nie pożarły proroka Daniela (Bóg obdarzył Daniela przychylnością i miłosierdziem nadzorcy służby dworskiej). Na pustyni Pan Jezus przebywał wśród dzikich zwierząt. No i jest obietnica proroka Izajasza w jego starotestamentowej Księdze 65,25 - „Wilk z jagnięciem będą się paść razem, a lew jak bydło będzie jadł sieczkę, wąż zaś będzie się żywił prochem. Nie będą źle postępować ani zgubnie działać na całej świętej górze — mówi Pan”.
Piipi Jelonkowa 9-10-2011 23:25
..do - [~Wierny tylko Jemu ] ~OJEJ ! .. *poważnie ? ~Pomodle się do Anioła Stróża,aby .. zamkną "mowę" mojej teściowej ! ~Dzięki .. za wskazówkę ! ~PA.*piipi
~alo 10-10-2011 7:47
Jaka szkoda,że zdjęcia nie mogą śpiewać...............oglądając je mam cały czas w głowie tą wspaniałą muzykę, wspaniały głos Pani Terezy..........jednym, słowem...........kto na koncercie nie był niech mocno tego żałuje.:-)
~czujny 10-10-2011 9:02
Głos Teresy piękny ale nieinteresujący przez monotonię jednego używanego rejestru. Nudnawo na dłuższą metę. Zajrzyjcie na you tube jak fado wykonuje Mariza. Fado w wykonaniu Terezy brzmi ckliwie (nie mylić z nostalgicznie) i cepeliowato. Bez zespołu muzycznego, wybitnie pomagającego ożywić monotonię repertuarową - budyń głosowy byłby.
~ 10-10-2011 12:56
„Wilk z jagnięciem będą się paść razem, a lew jak bydło będzie jadł sieczkę, wąż zaś będzie się żywił prochem. Nie będą źle postępować ani zgubnie działać na całej świętej górze "....no to mam raj jak w banku, taka wizja podoba mi sie bardzo, tym bardziej, ze nie jem miesa......pitolenie kotka za pomoca mlotka. A ten biedny kotek w raju nawt nie zamiauczy, bo tam tak ladniuchno bedzie, ze nikt kotka nie skrzywdzi.Tymczasem ide pojesc sieczki a mojemu psu dam szczawiu i marchewki. Raj na ziemi, czyli zyc nie umierac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Powrót "domowej" orkiestry symfonicznej  

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
840
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%