MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Duety nieistniejące pojawiły się na scenie w Muflonie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 września 2012, 7:35
Aktualizacja: 17:11
Autor: Agnieszka Gierus
Fot. Agnieszka Gierus
Trzeci dzień Festiwalu Muzyki Teatralnej to aż dwa wydarzenia kulturalne – spektakl „Duety nieistniejące” Teatru Dada von Bzdülöw oraz koncert na cztery klarnety Mikołaja Trzaski z kwartetem Ircha. Oba wydarzenia wywołały ogromne emocje wśród widzów zgromadzonych wczoraj w sali widowiskowej MDK „Muflon”

„Duety nieistniejące” to drugi „duet" założycieli i liderów artystycznych Dada – Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla. Z muzyką Mikołaja Trzaski i słowami Grzegorza Kwiatkowskiego, stworzyli spektakl o trudzie, o nieustającej możności dotarcia i o trwaniu, które nie chce się skończyć.

– W teatrze małe formy często są nadużywane, najczęściej ze względu na fakt, że brakuje środków lub przestrzeni. Zakładając teatr 20 lat temu, ekstrawertycznie nastawiliśmy się na zespół, więc nie graliśmy duetów – mówi Leszek Bzdyl, założyciel Teatru Dada von Bzdülöw. Pierwszy – „Magnolia” – powstał dopiero po dziewięciu latach. Po kolejnych dziesięciu nadszedł czas na „Duety nieistniejące”. – Postanowiliśmy przyjrzeć się naszej teatralnej drodze i stworzyliśmy spektakl, który nie jest co prawda o nas samych, ale o naszych postaciach scenicznych, o relacjach, które pojawiały się między nami na scenie w ciągu tych lat – dodaje.

W „Duetach nieistniejących” aktorzy pokazują również to, co dzieje się między mężczyzną a kobietą – ich relacje, ścieżki, którymi się przemieszczają, coś, co się zmienia, rozpada, ale z niewiadomych powodów wciąż trwa. W spektaklu twórcy wykorzystali teksty poety i muzyka – Grzegorza Kwiatkowskiego. – Trochę nachalnie wrzucamy te fragmenty słów, wplatając w nie brutalną relację między kobietą i mężczyzną. Musi być brutalna, żebyśmy mogli uwolnić się od opisu. Na co dzień przecież nazywamy relacje, opisujemy je i przez to nie potrafimy wsłuchać się w to, co jest. Narzucamy swoje klisze – wyjaśnia Leszek Bzdyl.

Oprócz opowieści słowno-tanecznej, dochodzi w „Duetach…” również narracja Mikołaja Trzaski – jego własna wizja dotycząca kobiety i mężczyzny. – Mikołaj czerpie z nas, ale jednocześnie mówi o sobie. Swój kontekst i swój sposób myślenia do spektaklu wnosi również każdy widz. – Dzięki temu „Duety…” są spektaklem gotowym na ewolucję w każdej kolejnej prezentacji – dodaje założyciel teatru.

Organizatorem Festiwalu Muzyki Teatralnej jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema.Współorganizatorzy: Filharmonia Dolnośląska, Miejski Dom Kultury Muflon w Sobieszowie, Jeleniogórskie Centrum Kultury. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Związku Gmin Karkonoskich, Starostwa Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Na miejskie inwestycje

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 10-09-2012 18:17
Może czas na zmianę nazwy - zamiast jelonka.com - muflonka.com?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zamknięte szlaki w Michałowicach

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Budują ekopostojownię

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%