MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Duch Gór i tygrys na wyciągnięcie ręki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 7 lipca 2010, 7:41
Aktualizacja: Czwartek, 8 lipca 2010, 7:58
Autor: GABI
Fot. Gabi
Wiele gatunków zwierząt, w tym dzikich i egzotycznych podziwiano wczoraj podczas wernisażu najnowszej wystawy w Muzeum Przyrodniczym. Eksponaty – choć wyglądają jak żywe – są preparatami po mistrzowsku wykonanymi przez Tomasza Sokołowskiego, jednego z najlepszych fachmanów w tej niełatwej profesji.

Tomasz Sokołowski, muzealny preparator, a jednocześnie prowadzący takie usługi w ramach swojej działalności, jest kontynuatorem tradycji preparatorstwa, które w Cieplicach sięgają czasów panowania Schaffgotschów. Wpisał się do annałów muzealnych jako autor najnowszej wystawy.

Witając gości, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt zwrócił uwagę, że placówka jest jedyną w Polsce samodzielną instytucją z taką spuścizną. Już Schaffgotschowie przy bibliotece założyli galerię osobliwości, którą dość szybko powiększali o nowe eksponaty. W 1836 roku hrabia Schaffgotsch kupił duży zbiór spreparowanych ptaków od doktora Luxa, a w 1880 zatrudnił Georga Martiniego ucznia wspomnianego doktora.

Martini był jednym z najlepszych preparatorów niemieckich. Do dziś możemy oglądać niektóre jego prace. Warto wspomnieć także o tym, że jego syn Kurt Martini pracował w muzeum aż do roku 1950. Później w muzeum Przyrodniczym nie był zatrudniony preparator. Eksponaty ucierpiały podczas przenoszenia ich z Długiego Domu do Pawilonu Norweskiego, kiedy w 1967 roku urządzano tam muzeum, i podczas wylewu rzeki.

Dopiero w 1987 roku zatrudniono Reginę Podsadowską, która starała się dbać o eksponaty. Ta w 2006 roku zaproponowała, aby zatrudnić Tomasza Sokołowskiego, który jest uznanym preparatorem. Co ciekawe, pan Tomasz zawsze marzył, aby pracować w muzeum. Preparowanie jest nie tylko jego zawodem, ale i pasją, którą – co ciekawe – zgłębił samodzielnie od pierwszego wypreparowanego zwierzęcia.

Dzięki staraniom dyrektora Muzeum Przyrodniczego i prezydenta Miasta Jelenia Góra Marka Obrębalskiego zbiory muzealne powiększyły się o tygrysa, pytona i kangura. Sześciometrowego gada będzie można oglądać dopiero we wrześniu. Autor wystawy pracuje także nad podręcznikiem dla preparatorów.

Dyrektor Firszt zdementował pogłoski, które mówiły o tym, że aby pozyskać eksponaty zabija się zwierzęta. W tym celu wykorzystuje się padłe sztuki, najczęściej z ogrodów zoologicznych. Spreparowane zwierzęta są po to w muzeum, aby każdy mógł z bliska obejrzeć zwierzę, któremu bardzo trudno przyjrzeć się z bliska.

Obecnie w Cieplicach znajduje się 800 spreparowanych ptaków. Jest to największa kolekcja w Polsce. Uczestnicy wernisażu byli zachwyceni kunsztem wykonania eksponatów. Bardzo chwalili ich autora. Największym zainteresowaniem cieszył się oczywiście dorodny tygrys. W głębi sali stało wyobrażenie Ducha Gór – wykonane na postawie rysunku na średniowiecznych mapach. To osobliwe połączenie jelenia z drapieżnym ptakiem.

Goście wernisażu, w tym prezydent Marek Obrębalski i jego zastępca Miłosz Sajnog, uczestniczyli także w projekcji filmu, na którym pokazane było jak tworzy się eksponat od początku, aż po efekt finalny. Docelowo Duch Gór oraz jeleń w herbowej pozie mają być ozdobą holu ratusza jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~:) 7-07-2010 8:27
Fotki nr 18 i 24 mogą reklamować serial "TYGRYSY EUROPY"
~dolnoslazak 7-07-2010 9:08
hahaha dobre - parcie na szklo maksymalne, dni ich sa policzone
~ 7-07-2010 10:24
Jeśli mi się dobrze wydaje Duch Gór jest na fotce nr 6, panie preparatorze proponuje mu dokleić o wiele , wiele większe skrzydła bo te obecne jakoś nie pasują do masy ciała i wielkości , troche wyobrażni panie preparatorze nie zaszkodzi.
~ mira 7-07-2010 12:16
A Pan dyrektor coś kiepsko wygląda, chyba mu obecne życie nie służy
~ 7-07-2010 12:19
A może tak należało przeczytać tekst, a nie oglądać tylko zdjęcia \\\"W głębi sali stało wyobrażenie Ducha Gór – wykonane na postawie rysunku na średniowiecznych mapach. To osobliwe połączenie jelenia z drapieżnym ptakiem \\\". ja tam byłam, czytałam i oglądałam, a teraz polecam
~do ~miry 7-07-2010 17:46
Kochana miro ,to skutek braku klimatyzacji w muzeum ptaszków.Było bardzo gorąco i duszno na sali.Sama tam byłam i odczuwałam.Poza tym ujęcie chyba jest kiepskie bo Pan dyrektor jest całkiem ,całkiem...
maniekjg 7-07-2010 19:01
Ptaszki w muzeum są piękne,ale już nudne jak diabli.Przydała by się nowa szata tego muzeum.
~ciepliczak 7-07-2010 19:57
A przecież niedawno mówiło się ,że muzeum będzie się przenosiło i będą nowe ciekawe i różnorodne wystawy.Co z tymi obietnicami ?Czy to tylko mrzonki ? Chciałbym aby wróciło to co widziałem w tym muzeum jako dziecko ,ponad 50 lat temu !
~olo 7-07-2010 20:42
n...lia
~darin 7-07-2010 23:06
Olo jesteś trupem umysłowym .n...lia to problem seksualny,dewiacja jak wiele innych.Preparacja to sztuka zachowania szczątków organicznych w taki sposób, aby przedłużyc i zachowac ich wygląd na wiele lat. Muzea posiadające szczątki dinozaurów ,preparaty wymarłych lub ginących zwierząt też zajmują się ,wg twojego myślenia, n...lią tylko z o wiele starszymi osobnikami ,a to też rodzaj dewiacji.
~internauta 8-07-2010 11:59
Wystawa fajna , ale może pan dyrektor by się zajął strona internetową. Funkcjonuje stara ze starymi danymi, to chyba wstyd
~do intrnauty 8-07-2010 22:12
O ILE MI WIADOMO STRONA MUZEUM PRZYRODNICZEGO JEST W KOŃCOWYM ETAPIE PRZEBUDOWY I ZA PARĘ DNI BĘDZIEMY WSZYSCY MOGLI Z NIEJ KORZYSTAC.WIEM TO OD INFORMATYKA KTÓRY TYM SIĘ AKTUALNIE ZAJMUJE.
~do internaut 9-07-2010 9:24
To miła wiadomość, trzy lata budować stronę internetową to sukces. ale patrząc na prace pracowników muzeum to i tak dobrze ,że strona w końcu powstanie Czekam z niecierpliwością.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W sobotę zbiórka krwi

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Czyżby Andrzej Duda?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%