MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Duch Fryderyka i Arka w jeleniogórskim Rynku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 8 sierpnia 2010, 8:24
Aktualizacja: 13:31
Autor: Gabi/Natasza
Fot. Gabi
Trochę cyrkowej błazenady, trochę teatru z refleksją – dla dzieci, dorosłych, którzy nie specjalnie lubią sztuki refleksyjne, ale także dla widza wyrobionego i oczekującego pełni wrażeń: taki był drugi dzień XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Dla spektaklu „Wielkoludki” Teatru Pinezka Przemysława Grządzieli, otwierającego deszczowy, sobotni dzień brakowało tylko wielkiego namiotu cyrkowego. Błazenada, klaunada, żonglerka, interakcja z publicznością, utwory Dody i zauroczony grupą tłum dzieci nie spodobały się miłośnikom „prawdziwego” teatru ulicy. Bo i pewnie nie dla nich była to oferta.

Niesamowity pokaz umiejętności aktorsko–tanecznych dał natomiast Teatr Nikoli z Ukrainy. Goście pokazali jeleniogórskiej publiczności spektakl pn. „Nokturny Chopina”. Reżyserią zajął się Nikolai Veprev. Na niespełna godzinę aktorzy przenieśli widzów do świata pełnego emocji, magii i piękna. Subtelny taniec połączony z nieśmiertelnymi nokturnami Fryderyka Chopina zrobił na widzach piorunujące wrażenie.

Aktorzy przenoszą się w świat dziewiętnastowiecznych balów dworskich. Zaobserwować można było metaforyczne pokazanie momentu tworzenia, powstawania idei i wprowadzania jej w życie. Spektakl był opowieścią o entuzjazmie, geniuszu twórczym, życiu, miłości, aż wreszcie ukoronowaniu pracy. W tle wysłuchać można było nowoczesnych aranżów utworów Chopina, oraz wykonań tradycyjnych. Bardzo ciekawe było połączenie awangardowych strojów i rekwizytów z muzyką.

W tym spektaklu taniec i muzyka tworzyły jedną nierozerwalną całość. Wpisywał się on świetnie w obchody Roku Chopinowskiego w Polsce.

Wielbicieli imprezy oczarował ostatni wczorajszy spektakl Genesis Teatru „A” opierający się na Księdze Rodzaju. W przedstawieniu zostały pokazane narodziny świata, nieba, ziemi, zwierząt i człowieka. Nie ominięto ugryzionego jabłka – symbolu grzechu. W finale zbudowano Arkę, którą według biblii Noe pływał 40 dni i nocy. Dobrze dobrana muzyka, ognie, rewelacyjna scenografia i kilka ładnych obrazów wraz z fabułą tworzyły smaczny kąsek dla widowni.

Dziś – w ostatnim dniu imprezy – kolejne wydarzenia MFTU.

8 sierpnia (niedziela) – Plac Ratuszowy

KLINIKA LALEK (Stacja Wolimierz - Polska)
parady, akcje, hepeningi – godz. 12.00 – 20.00

DA MOTUS ! (Szwajcaria)
„…con tatto”- ul.Konopnickiej, Plac Ratuszowy – godz.16.00

LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)
„Szalone Mandingo” – godz. 18.00

CIRCUS DELIRIUM (Hiszpania)
„Bambola” – godz.19.30

LA COMPLET’ MANDINGUE (Francja)
„Szalone Mandingo” – godz.21.00

THEATER GAJES (Holandia)
„Don Quixote” – godz.22.00, Plac przy hotelu Mercure

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Suplementacja witaminą D

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~hamsa 8-08-2010 9:10
bardzo ladny spektakl. ale dlaczego nie ma nic o znakomitym genesis teatru A?
teessi 8-08-2010 11:27
Nie dziwię się, że dotychczas nie ma drugiego artykułu dot. GENESIS. Tejo mógł się zirytować na obraźliwy komentarz jakiegoś internauty, który coś głupiego napisał pod wczorajszym jego artykułem o Teatrze Woskriesiennia. Nie dość, że ten dziennikarz stara się jak może, jego informacje ukazują się prawie natychmiast po wydarzeniu, które opisuje zgodnie ze swoimi odczuciami, ilustrując je świetnymi zdjęciami, a zawsze znajdzie się jakiś zawistnik, który zmiesza z błotem starania tego człowieka.
~Sebastian 9-08-2010 17:29
Do miss teessi; Nieprawda, że SuperAutor relacji z Festiwalu Teatrów Ulicznych przejął się czymkolwiek lub kimkolwiek. Po prostu tego Pana tam nie było. I tyle.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Tłumy we dworze

Park już gotowy

Mandat za wypalanie kabli

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
767
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%