MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Drzewa w obiektywie słuchaczy Uniwersytetu III Wieku

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 29 marca 2015, 8:41
Aktualizacja: 8:44
Autor: Manu
Fot. Muzeum Karkonoskie
W miniony w piątek (27.03) w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze otwarto zbiorową wystawę fotograficzną zatytułowaną “Drzewa”. Autorami prac są uczestnicy Sekcji Fotograficznej przy Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wystawa potrwa do 27 kwietnia.

- Obecna wystawa fotografii to cykl zdjęć przedstawiających nie tylko – jak jest w tytule - drzewa, ale naturę w ogóle – powiedział wicedyrektor Muzeum Karkonoskiego Józef Kusiak, który dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

Rolę prowadzącego pełniła Janina Peikert, jedna z najbardziej znanych jeleniogórskich fotografek i założycielka Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, który prowadzi już piętnasty rok.

- Ryszard Bączek, Zbigniew Deręgowski, Aleksandra Iwko, Jerzy Janus, Janusz Karcz, Elżbieta Leśniewska, Maria Matuszewska, Wiesław Modrzewski, Danuta Pająkiewicz, Krystyna Ptaszyńska, Ewa Rawska, Zofia Skórecka, Maja Staczewicz-Wojdyło, Danuta Wilmont, Iwona Wiśniowska-Knopik oraz Alicja Wyrostek – wymieniła jednym tchem Janina Peikert. Przedstawiając nazwiska wszystkich autorów wystawy, Janina Peikert wręczyła każdemu wymienionemu twórcy kwiat.

Zajęcia fotograficzne w Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzi Ryszard Literacki. - Światło i cień zmieniają się w okamgnieniu w tempie wschodu i zachodu słońca. Trzeba być wytrwałym obserwatorem przyrody, aby uchwycić ten moment, który później na fotografii wygląda naturalnie i pięknie. Niekiedy trzeba z aparatem fotograficznym spacerować godzinami po lesie, aby sfotografować drzewo, źdźbło trawy i zrobić to zgodnie ze sztuką światła, odpowiednia ostrością i wyrazistością – opowiada obecny podczas wernisażu Ryszard Literacki.

- Prezentowane prace pokazują drzewa monumentalne, symboliczne, rosnące samotnie i w rodzinach. Autorzy tych prac dokumentowali za pomocą aparatu fotograficznego to, co szczególnie ich interesowało – mówi kuratorka wystawy Aneta Sikora-Firszt. - Te fotografie współczesnych drzew można odczytać na wiele sposobów; jako próbę opowiedzenia historii od strony nieobecności świadków, a więc niemożliwości przekazania świadectwa. Także jako zadanie pytania o historyczną ciągłość czy może bardziej jej brak – opowiada Aneta Sikora-Firszt.

- Fotografowanie przyrody jest dla wielu osób wielką przyjemnością – mówi jeden z autorów zdjęć Janusz Karcz. - Często trzeba wstać o świcie, aby w odpowiednim oświetleniu słonecznym uchwycić piękno drzew, kwiatów czy trawy - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje galeria pod chmurką

Drastyczne billboardy

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~eta 29-03-2015 10:43
Wystawa młodych duchem, ciałem zresztą też... Pięknie!
~TOSIEK 29-03-2015 11:06
Bylem , widziałem ...., bardzo słaba fotorelacja. Nadworny fotograf Jelonki czy Muzeum niestety się nie popisał.
~Jeleniogórzanka 29-03-2015 19:28
Fotorelacja słaba, a szkoda, uczestnicy zasługiwali na lepsze pokazanie.
~to lipa 29-03-2015 22:32
Najładniejsze drzewa są w Karkonoskim Parku Narodowym. No ale tych ponoć nie można fotografować...
~o ~ to lipa 30-03-2015 9:02
A ten [ta] dalej swoje...
~ 30-03-2015 18:15
@ 09:02: A ten znowu trolluje.
~ 31-03-2015 21:13
Niedługo w Karkonoszach nie będzie można nawet oddychać powietrzem za darmo, jak cfany dyrektorek będzie potrzebował jeszcze więcej kasy na utrzymanie rodzin zatrudnionych w KPN.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Rondo – czy w tym roku się uda?

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkania z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
958
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%