MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 5 sierpnia
im. Mariana, Marii, Stanisława

Drzewa do wycinki, szlaki do remontu

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 25 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 25 lipca 2007, 14:19
Autor: carioca
Fot. Krzysztof Pik
W Karkonoskim Parku Narodowym dewastowane jest środowisko?

– Byłem w niedzielę na wycieczce i stwierdziłem, że w KPN wycina się drzewa i niszczy przy okazji runo leśne – poinformował nas Krzysztof Pik.
– To sprzątanie lasu po huraganach lub planowane, zgodne z prawem, wycinki drzew – wyjaśnia Andrzej Raj, dyrektor KPN. – Nie wyrządzamy szkody środowisku, a wręcz przeciwnie. Wszystko robimy zgodnie z zasadami – dodaje.

W lasach na terenie KPN wciąż likwidowane są szkody, które w styczniu wyrządził huragan Cyryl. Powalone drzewa są odkorowywane i wywożone. W parku są także wycinki, prowadzone głównie ze względów sanitarnych. KPN drewno wywozi i – jak zapewnia Andrzej Raj – nie ma z tego korzyści.

Nasz Czytelnik sugeruje, że park mógłby się zająć remontem Ścieżki pod Reglami. – Można tam połamać nogi – mówi.

Na razie, jak poinformowała dyrekcja parku, prace remontowe nawierzchni szlaku turystycznego (zielonego) prowadzącego z Karpacza (okolice Dzikiego Wodospadu), przez Polanę, krawędzią Kotła Wielkiego Stawu, do granicznego szlaku czerwonego.
– Utrudnienia potrwają do końca września 2008. W tym roku zmodernizowany zostanie odcinek Karpacz – Polana. Szlak, mimo remontu, jest dostępny dla turystów. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wędrówki opisaną trasą – usłyszeliśmy.
Przypomnijmy, że trwa remont platform widokowych nad wodospadem Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie. Dostęp do kaskady jest zamknięty do końca miesiąca.

<b> Grzyby i jagody w otulinie </b>
KPN przypomina turystom, że mogą korzystać z wyznaczonych szlaków. Nie mogą schodzić z nich i zbierać owoców runa leśnego tylko w obszarze parku. Jest to za to możliwe w jego otulinie, zarządzanej przez Lasy Państwowe, o ile nie zakazują wstępu specjalne tablice.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Jest kapliczka św. Anny

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanin 25-07-2007 14:48
pan Krzysztof Pik chce robić za kolejnego pieniacza, któremu marzy się sława medialna. nikt nie zainteresował się jego idiotycznym pomysłem stworzenia nartostrady na hutniczym grzbiecie to zajął się szukaniem śladów na kamieniach. a teraz to środowisko niby dewastują. Jeśli rzuca oskarżenia to niech lepiej powie na jakiej podstawie. sam często przemierzam szlaki w Karkonoszach i nie potwierdzam tego co sugeruje pan Krzysztof. Po wichurach, które mieliśmy na początku roku w niektórych miejscach poleciały całe połacie lasu i trzeba to oczyścić i doprowadzić do porządku. wycinka sanitarna to też normalna sprawa i oczywista w parku dla zachowania zdrowego drzewostanu. gdyby pan Krzysztof się na tym znał chociaż trochę to takich głupot by nie wygadywał
~toja 25-07-2007 15:11
Szlag mnie trafia: http://podroze.onet.pl/1577954,wiadomosci.html Polecam Redakcji PILNE zajęcie się tematem!!!!
~Do jeleniogórzanina 25-07-2007 16:08
Bardzo przepraszam ,że poruszyłem temat Karkonoskiego Parku Narodowego. Fakty mówią za siebie i wygląd tego miejsca na szlaku w KPN ,gdzie chodzą turyści zostało sfilmowane i można to obejrzeć na moim blogu www.krzysztof–bike–jgora.blog onet .pl. Urodziłem i wychowałem się w Jeleniej Górze jestem tu od 52 lat. Moim nauczycielem był profesor Janusz Januszewski, który wdrożył mi zamiłowanie do Naszych Gór. Jako trzecioklasista szkoły podstawowej brałem udział w zawodach narciarskich na ścianie w Szklarskiej Porębie pod Łabskim Szczytem i w Kotle Małego Stawu. Nie jestem żadnym przybłędą z Polski. Znam każdą ścieżkę w górach po obu stronach granicy. Czesi mają czterdzieści schronisk o wysokim standarcie w Karkonoszach. Po naszej stronie nie ma żadnego. Czeski Karkonoski Park Narodowy jest zadbany szlakami można przejść normalnie. KPN najlepiej niech wszystkie szlaki zamknie szlabanami na klucz. Niejednokrotnie jadąc rowerem z gór uderzyłbym w taki szlaban To jest po prostu parania. Widział Pan jak wygląda szlak żółty ze Szklarskiej Poręby na Łabski Szczyt, przecież to zupełna ruina. Najlepiej udawać ,że wszystko jest dobrze i wytykać komuś ,że chce być osobą medialną. Ja nie chcę zajmować się polityką i nie będę tego nigdy robił. Tylko szlag mnie trafia dlaczego musi tak być? To wszystko na ten temat dziękuję.
~pan z kaftanem 25-07-2007 16:27
Ptaki wykłute w skale– Daniken by tego nie wymyślił!
~jeleniogórzanin 25-07-2007 17:35
to, że nie jest Pan "przybłędą" (jak sam Pan to określił) nie upoważnia do plecenia bzdur. Filmik wykonany ukazuje jedynie miejsce wycinki sanitarnej i normalnego składowania drzewa. Gdyby Pan się wykazał chęcią zorientowania w sytuacji to proszę porozmawiać z pierwszym lepszym leśnikiem. Gwoli ścisłości nie mam nic wspólnego z tym tematem jestem jedynie turystą, który również bardzo często przebywa w okolicach Hutniczego Grzbietu (gdzie wykonany został filmik) i nigdy nie widziałem "niszczenia runa leśnego". Naprawdę jeśli nie zna się Pan na temacie to proszę sobie odpuścić i dalej szukać wyrytych twarzy w skałach. Tylko niech Pan pamięta, że schodzenie z wytyczonego szlaku jest zabronione:]
~Re do jeleniogórzanina 25-07-2007 19:57
Jeżeli ja piszę bzdury proszę obejrzeć wywiad burmistrza Świeradowa Zdroju na Telewizji Dami. Facet ma konkretne plany z związku budową kolei gondolowej .Jako Burmistrz bardzo mi się podoba ma swoje ja&#8230;..Z ramienia swojej firmy w Warszawie mam obowiązek startu w bike maratonie. Szkoda ,że w Jelonce tego nie ma. Odczujemy to w najbliższym czasie ,a będzie szkoda straconych lat co można było zarobić na turystyce.Jelenia Góra ma lepsze położenie od Świeradowa.Myślę ,że to oportunizm i proponuję obejrzeć ten wywiad w Telewizji Dami.
~M@teusz 25-07-2007 22:29
Panie Krzysztofie Pik moim zdaniem nie zna się pan ani trochę na ochronie lasu.Wypisuje pan bzdury i co gorsza Ci co nie znają się na ochronie lasu mogą pomyśleć że jest to prawda.Na drugi raz jak będzie pan miał jakiegoś newsa to proszę go pozostawić dla własnej wiadomości.
~ale dobre!!! 26-07-2007 8:20
Cytat – "i stwierdziłem, że w KPN wycina się drzewa" – ale się uśmiałem. Drogi autorze, proszę niech pokusy trzymają cię w oddali od tematów przyrodniczych. Człowiek niszczył nasze góry od setek lat, degradował przyrodę, sadził drzewa które tu nie powinny rosnąć itp. itd. By nasza karkonoska przyroda była w lepszej kondycji, ci parkowcy mają obowiązek częściowej naprawy tego co człowiek zniszczył. By wyrósł las normalny – trzeba wyciąć kila drzew z nienormalnego :–) lasu. Koniec filozofii. I co trudne Panie autorze?
~no to ja siwy skup 4-08-2007 12:02
oni robią to za friko HAHAHA popatrcie na osrodek ktory maja w szklarskiej porebie kolo wyciagu tez za marne pare baniek ICH STAC dajcie nam pozbierac jagod tez za friko Dzisiaj byla lapanka w jagniatkowie wynikow nieznam ktos zna to niech napisze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Radośnie i bezpiecznie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
825
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%