MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Drużyna spod Szrenicy zawojowała Sapporo

Wiadomości: Szklarska Poręba/Japonia
Piątek, 14 lutego 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:20
Autor: UM Szklarska Poręba
Fot. UM Szklarska Poręba
Drużyna ze Szklarskiej Poręby, która reprezentowała nasz kraj na jednym z największych festiwali śniegowych na świecie, odbywającym się w Japonii od 3 do 9 lutego, wróciła do domu. Nasze panie zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Polska była na językach wszystkich uczestników i widzów podczas tegorocznego 65. Festiwalu Śniegu w Sapporo. Byliśmy tam po raz pierwszy i jako jedyny reprezentant Europy. Dodatkowo na miejscu okazało się, że nasza drużyna składem mocno wyróżnia się na tle innych zawodników. Złożona bowiem była z samych kobiet. Reprezentowały nas: Maria Misztal, Joanna Świech i Justyna Graf .

Dziewczyny miały przed sobą nie lada wyzwanie. W twardej niemal jak kamień bryle śniegu o wymiarach 3mx3mx3m przez cztery dni, od rana do wieczora, rzeźbiły postać „Matki Natury nawadniającej kotliny górskie w Karkonoszach” . Przedstawiciele innych drużyn, złożonych niemal wyłącznie z mężczyzn, z podziwem dopingowali reprezentacji Szklarskiej Poręby. Powstała piękna rzeźba, która bardzo podobała się widzom festiwalu.

Ostatecznie Konkurs na Międzynarodową Rzeźbę w Śniegu wygrała Korea. Przedstawicielki naszego kraju zostały uznane za najsympatyczniejszą drużynę Międzynarodowego Konkursu w Rzeźbie w Śniegu.

Na Sapporo Snow Festiwal przyjechało w tym roku pond 2 miliony turystów. Główna ulica w Sapporo, Odori Park, została oddana we władanie rzeźbiarzy: w tym 11 drużynom spoza Japonii min. z Korei, Hongkongu, Tajlandii, Nowej Zelandii, Korei, Singapuru, Stanów Zjednoczonych i Polski W śniegu tworzyli również japońscy artyści, harcerze z wielu krajów i dzieci. Powstały wielopiętrowe rzeźby wykute przez wojsko japońskie. Równolegle tworzono niezwykłe lodowe dzieła.

Obecność Szklarskiej Poręby na festiwalu w Japonii dała możliwość nawiązania wielu ciekawych kontaktów. Nasze dziewczyny podczas pracy odwiedził Cyryl Kozaczewski ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii.
Na miejscu okazało się, że właśnie w Szklarskiej Porębie uczył się on jeździć na nartach. Co więcej, niedaleko Sapporo jest miejscowość turystyczna mogąca poszczycić się równie pięknymi trasami biegowymi co w Szklarskiej Porębie. Pan ambasador obiecał, iż poczyni starania aby ułatwić kontakt władzom Szklarskiej Poręby z przedstawicielami japońskiego miasta.

Przez cały czas trwania festiwalu przewinęły się obok miejsca pracy drużyny ze Szklarskiej Poręby setki tysiące turystów. Pōrando„ japońska nazwa naszego kraju nie schodziła z ust widzów, którzy odnosili się z ogromną sympatią do naszej drużyny. W mig rozeszły się wszystkie materiały promocyjne, liczne wycieczki ze szkół przychodziły z mapami aby wspólnie z zawodniczkami ze Szklarskiej Poręby odszukać Polskę i Karkonosze. Obecność tak egzotycznego dla Japończyków kraju była sporą atrakcją. Na tyle dużą, że podczas ceremonii wręczenia nagród poproszono kapitana drużyny o głos i przedstawienie naszego kraju.

Rzeźbiące drużyny odwiedzali również dziennikarze z całego świata, w tym z tak znanych miesięczników jak National Geographic, w którym i o festiwalu i dziewczynach ze Szklarskiej Poręby będzie można przeczytać.

Wyjazd drużyny ze Szklarskiej Poręby do Sapporo był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej. Szczególna pomocą i zaangażowaniem w projekt odznaczyła się również Ambasada Rzeczypospolitej w Tokio. Wyjazd został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wokół wotum zaufania

PiS apeluje do mieszkańców

Jeleniogórzanie uwielbiają festiwal teatrów ulicznych

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 14-02-2014 9:22
świetna impreza i piękna rzeźba naszych reprezentantek, super, dałyście radę dziewczyny! Pozdrawiam :)
~ręce same 14-02-2014 9:56
składają się do oklasków. Duże, duże brawa dla uczestniczek!!!
~trrr 14-02-2014 10:07
na tle innych rzeżb żenada,Panie sobie wycieczke do Japoni zrobiły tylko czekac aż teraz Szklarska zaleja tłumy Japończykówe którzy tylko czekali aż ktoś im powie gdzie u licha ta Szkklarska leży a sądząc po sowach Pana Ambasadora i jego deklaracji o współpracy z miastem leżącym niedaleko to będziemy mieli kolejne miajsce gdzie "w sprawach służbowych" będa sobie urędasy róznej maści latac a szklarska zdychca,pardon juz zdechła-Były (na szczęscie) Szklarskoporębianin
~ 14-02-2014 10:21
nie wiem czym zawojowały skoro nie zdobyły nagrody, takie popisy to na miare szklarskoporebskiego jury i niech tak pozostanie, wydawanie publicznych pieniedzy na prywatne wycieczki teraz i w przyszlosci mija sie z celem
Innaa 14-02-2014 10:47
Piękna rzeźba!
~hexe 14-02-2014 10:54
Tak właśnie robi się promocję regionu ... czas bywać w świecie , mówic , pokazywac dobre strony regionu a nie drukować folderki jak z lat 80tych i nie potrafić nawet tego wykorzystać Brawo dziewczyny!!!!
~jakitaki 14-02-2014 11:34
Brawa dla Pań! a co do tekstu artykułu... no cóż pewnie w tym Sapporo mają prawie tak piękne trasy i prawie tak doskonałą infrastrukturę turystyczną jak w Szklarskiej Porębie. A tak przy okazji , w 1972 właśnie w Sapporo odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie... to prawie tak samo jak w Szklarskiej Porębie. Prawie :D
~ 14-02-2014 11:57
POlacy nic się nie stało, nic się nie stałooooo!
~do trrr 14-02-2014 12:21
to zrób lepszą rzeźbę i pochwal się nią - nie musisz w Sapporo, pokaż ją tutaj na miejscu. Chętnie ją obejrzę!
~RALLYACTION 14-02-2014 13:18
Brawo dziewczyny !!!!!
~wycieczka 14-02-2014 23:04
Prywatna wycieczka za publiczne pieniądze.
~ 15-02-2014 0:54
C o te panie reprezentują i czyim kosztem, nepotyzm kłania się w Sz.Porębie, ja też moge rzeżbić w Sapporo !! wyślijcie mnie na wycieczkę, też podbiję Japonię !
~do trrrr 15-02-2014 6:49
Ty nie jesteś byłym mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Ty jesteś niedobitą esbecką kanalią
~ 15-02-2014 9:50
jak są takie dobre to ciekawe czemu nie wygrały zeszłorocznych śniegolepów w szklarskiej! ...............
~ 16-02-2014 11:05
Te wszystkie posty, to jest obraz szklarskoporębskiego piekła. Macie to, na co sobie zasłużyliście. Nikt was nie żałuje, wy już nie wzbudzacie litości tylko śmiech. Tacy jesteście głupi.
~dt. 16-02-2014 23:28
Jeżeli środki wyasygnowało Ministerstwo Sportu, to już lepiej bylo przeznaczyć je na sport młodzieży a nie na wycieczkę sympatycznych pań i wątpliwa promocję.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z tym SOR–em?

Tak się nie robi!

Przejście dla pieszych prowadzące w...pole  

Dużo drożej za śmieci

Giną woreczki na psie odchody

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
839
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%