MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Drukarze ochrzczeni

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 października 2009, 14:29
Aktualizacja: 14:30
Autor: Mar
Fot. Mar
Ostatnim akcentem obchodów 300 lecia drukarstwa w Jeleniej Górze były otrzęsiny jakim poddano pięciu młodych pracowników działających w Jeleniej Górze drukarni. Cała piątka stanęła przed komisją składającą się z doświadczonych w fachu mężach, ubranych w stroje mocno historyczne nie przez przypadek, bo i cała ceremonia ma już kilkaset lat tradycji.

Całą piątkę poddano różnym próbom, byli piłowani w pół, masowani drewnianym wałkiem, namalowano im wąsy farbą drukarską, a ręce musieli smarować kremem z żab. Nie zostali wprawdzie wrzuceni do kadzi z zimną wodą, ale musieli usiąść na nasączonej gąbce, a z drugiej gąbki jeden z mistrzów ceremonii lał im wodę na głowę. Wszystko przy głośnym dopingu publiczności. Można było usłyszeć kobiece głosy – Nie obcinajcie mu nic, z niego i tak chudzina jest!

W tajniki pochodzącego z renesansu obrzędu wprowadzał nestor jeleniogórskich drukarzy, Romuald Witczak.
- To jest zwyczaj bardzo rubaszny, przejęty zresztą z Niemiec, gdzie wyglądał i wygląda bardzo podobnie – wyjaśniał – przygotowałem tych pięciu chłopaków i trochę złagodziliśmy formę zabawy. Kiedyś taki chrzest przechodził każdy młody drukarz i nikogo nie pytano czy się mu podda. Ja uczyłem się zawodu w poznańskich zakładach graficznych im. Kasprzaka w Poznaniu. Któregoś dnia przyszedłem do pracy, zostałem złapany w bramie zakładu, kilku kolegów zaniosło mnie do kadzi z zimną wodą i zostałem ochrzczony. Na szczęście przygotowano dla mnie suche ubranie. Reszta obrzędu, czyli smarowanie farbą, uzupełnianie poziomu oleju w głowie odbyła się już w lokalu w atmosferze zabawy. Tak jak dzisiaj.

W Jeleniej Górze podobna uroczystość odbyła się ostatni raz w latach 80. Wtedy obrzędowi poddani zostali drukarze, którzy wzięli udział w zabawie jako mistrzowie ceremonii. Jak mówi Romuald Witczak, regularne organizowanie takiej zabawy i obrzędu nie przyjęło się w naszym mieście. Czy ten obrzęd będzie teraz regularniej powtarzany, zobaczymy w najbliższych latach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Obieżyświat w Lwówku

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Yeti 11-10-2009 19:10
Widzę ze Mańka ochrzczono. :)
piipi 11-10-2009 20:24
.. juz teraz *WIEM .. jak mozna uspokoic niegrzecznego *męzczyznę ! (..patrz.zdj.nr.13)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Walczyli o Puchar Wójta

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1058
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%