MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Drugie zimowe wakacje?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 26 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 26 marca 2006, 13:37
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
– Będzie luzik, bo przecież zaczynają się rekolekcje – mówią uczniowie, którzy od poniedziałku przez trzy dni będą odpoczywali od szkolnej codzienności. Rekolekcje w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w tym roku są wyjątkowe, bo częściowo poświęcone postaci Papieża Jana Pawła II.

– Te trzy dni są wolne od zajęć dydaktycznych – usłyszeliśmy w wydziale oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. – Uczniowie, którzy zgłosili chęć udziału w rekolekcjach, mają zajęcia w kościołach. Są pod opieką katechetów. Ci, którzy na religię nie chodzą, mają wolne.

Jednak niektórzy młodzi ludzie mają specyficzne wyobrażenie tych dni. – W kościele jest dużo ludzi. To dobra okazja, żeby spotkać różnych znajomych. Po rekolekcjach można pójść do pubu i posiedzieć tam do późna, bo zajęć w szkole nie ma – podkreślają uczennice jednego z jeleniogórskich gimnazjów.

Księża nie zawsze są w stanie zapanować nad uczniami, którzy dni rekolekcji wielkopostnych traktują jak wakacje.
– Nie narzekam na frekwencję podczas nauk rekolekcyjnych, ale bywa, że niektórzy młodzi ludzie zachowują się skandalicznie – mówi ksiądz prałat Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej.
W zeszłym roku przyłapał gimnazjalistów, kiedy przed kościołem palili papierosy. Powiedzieli księdzu, że są ateistami. – Ale od dobrego wychowania to nie zwalnia – podkreśla prałat Bokiej.

Zdaniem księdza Bokieja, młodzieżą powinni się zająć wychowawcy, a nie tylko katecheci i księża. – Skoro chodzą z uczniami do kina lub teatru, to dlaczego nie przyjdą do kościoła?

Większą aktywność zapowiada policja. Co roku wielu uczniów z rekolekcji się urywa i spędza czas w pubach i w kawiarenkach internetowych. Tam można spodziewać się nalotów funkcjonariuszy.

Za to dyrekcje placówek chcą zachęcić swoich wychowanków do licznego udziału w naukach, nie tylko w świątyniach, ale i w szkołach. – Będą wykłady poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II i wielu problemom codzienności. Zorganizujemy także wystawę w auli oraz koncert – zapowiada Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1 im. Żeromskiego.

Szczegółowy program rekolekcji zamieszczono na internetowej stronie szkoły:
http://www.zerom.4me.pl/mambo/index.php

Ogłoszenia

Czytaj również

Z aniołem przez życie – weź udział

Park już gotowy

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~WjRx 26-03-2006 13:57
Natomiast w gim. 4 mamy 3 pierwsze lekcje :/ chyba jako jedyna szkoła w jeleniej. I nauczyciele myślą że ktoś sie pojawi w szkole :)
~Ciało Pedagogiczne z Gimn. Nr4 26-03-2006 15:23
WjRx jeżeli uczniowie nie pojawią się na lekcjach wyciągniemy duże konsekwencje! to że są rekolekcje nie zwalnia was drodzy uczniowie od odpowiedzialności! osobiście dopilnujemy aby was ukarać drodzy wagarowicze!!
~czwórkowicz 26-03-2006 18:01
haha to jest "czwórka" w końcu:)
~Spox 26-03-2006 18:48
ale czy to nie jest przypadkiem nie fer w storunku uczniów z 4 wszyscy mają wolne a my tylko jako jedyna szkoła mamy lekcje??
~uczniennica z 4 26-03-2006 18:49
Ale dlaczedo tylko my jako jedyna szkoła w Jeleniej musimy iść do szkoły w rekolekcje, jak to ksiądz dzisiaj w kościele powiedział "w czasie rekolekcji wielkopostnych powinniśmy skupić się nad rozważaniem dlatego młodzież szkola ma wolne od zajęć dydaktycznych" ale najwyraźniej naszej "innej" szkoły to nie dotyczy. Dobrze że jestm już w 3 klasie i niedługo kończe te szkołę bo atmosfera przyjaznej robi się coraz grorsza. SERIO !!!!
~ponury grabarz 26-03-2006 20:25
Hmm, a co jeżeli uczeń jest niewierzący? Albo innego wyznania ? Albo wierzący, ale niepraktykujący? Przymus kościelny? Witamy w IV RP
~WjRx 26-03-2006 20:53
i jeszcze na dodatek w sobote do szkoły... przez jakiegoś kretyna który zadzwonił ze bomba w szkole jest. Polska policja to Polska policja pewnie nigdy go nie złapią.... szkoda gadac...
~o co chodzi? 27-03-2006 0:22
O co chodzi jeżeli w wydziale oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze słyszymy, że te dni są wolne od zajęć dydaktycznych, a co innego dzieje się w szkołach? Dlaczego uczniowie Gimnazjum nr 4 mają uczęszczać w te dni na pierwsze 3 lekcje? Czy to wymysł dyrektorki szkoły, czy o co tutaj chodzi? Bo coś mi się nie zgadza...
~Marcin J 27-03-2006 11:32
wygląda na to, że to wewnętrza sprawa gimnazjum nr 4, być może coś odrabiają? dni przeznaczone na rekolekcje są wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach, a czy obecność na rekolekcjach jest sprawdzana - tego nie wiem
~mama 27-03-2006 18:06
kiedyś rekolekcje były po lekcjach wszyscy chętnie chodzili.Może by tak wrócić do starych metod lekcje w szkole byłyby normalnie o rekolekcje po południu.
~jelonkowicz 27-03-2006 21:01
poperiam przedmowczynie, obowiazku nie bylo a dzieciaki chetnie chodzily... a teraz, no to juz bez komentarza
~WjRx 27-03-2006 21:59
Czy uczniowie mają wolne w czasie rekolekcji? Na podstawie informacji uzyskanej z jeleniogórskiej delegatury Kuratorium - tak. Lekcje nie odbywają się, szkoły winny zorganizować uczniom zajęcia, jeżeli do szkoły przyjdą uczniowie, dla których powinna być zapewniona opieka. Podstawą jest § 10 rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.
~Olo#4 31-03-2006 15:45
Byłbym wdzięczny przedmówcy Wjrx, by cytując moje teksty nie podpisywał sie pod nimi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Spór o edukację seksualną

Apel do parlamentarzystów

Sprawdzian w górach

Zaklęcia Harmonii

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
98
Tak
59%
Nie
35%
Nie wiem
6%