MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Druga strona medalu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
Z tyłu liceum, z przodu muzeum – tak zwykło się określać panie, które mimo wieku wciąż chcą wyglądać jak nastolatki. O jeleniogórskich kamienicach można powiedzieć odwrotnie. Zadbane fasady, ale zapuszczone tyły, czyli podwórka.

Zniszczone elewacje, brud, nierzadko meliny pijaków i narkomanów. Oto wygląd niektórych kamienic w śródmieściu od zaplecza. Do tego odrażający fetor moczu, którego – mimo remontów – nie udało się pozbyć.

– Wejście nie jest zamykane na noc, domofon się zepsuł, każdy może dostać się na podwórko – usłyszeliśmy od lokatorów jednej z kamienic przy ulicy 1 Maja. Podobnie jest w niektórych budynkach przy placu Ratuszowym. Jeszcze gorzej – w kamienicach na obrzeżach centrum.

Straż Miejska zna problem, ale często pozostaje bezsilna. – Jeżeli patrol trafi na kogoś, kto zakłóca porządek, lub brudzi, wtedy interweniuje. A jak lokatorzy widzą, że dzieje się coś złego i nie reagują, to niewiele możemy zrobić – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta SM w Jeleniej Górze.

Na wielu podwórkach powstały parkingi. Zostawiają tam samochody nie tylko ci, którzy w pobliżu mieszkają, lecz także inni kierowcy. Nie chcą wydawać złotówek za parkowanie w płatnych strefach. Łamią zakaz i stawiają pojazdy właśnie na podwórkach.

Nie wszędzie jednak jest nieporządek. Lokatorzy niektórych kamienic potrafili zadbać o ład na tyłach. Mają tam ogródki, w których wypoczywają w wolnym czasie. – Mamy wspólnotę mieszkaniową. Dbamy o sprawne działanie domofonu. I miło jest wyjrzeć przez okno na ładne podwórko, a nie na zapuszczony i cuchnący chlew – podkreślają mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Wyspiańskiego.

Szkoda, że miasto nie mobilizuje lokatorów to dbania o swoje posesje i podwórka, choćby poprzez organizację konkursów na najładniej urządzone takie miejsca. W Kowarach, znacznie mniejszych od Jeleniej Góry, takie zmagania stały się już tradycją. Laureaci wygrywają cenne nagrody.

Ogłoszenia

Czytaj również

60 lat minęło…

Rafał Fronia o "Rozmowie z górą"

Ta wiedza może uratować życie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Alina z Noskowskiego 16-05-2006 22:01
cuchna nie tylko kamienice w blokach na zabobrzu jest ten sam smrod tylko ze tam mieszkancy parterow ladnie potrafili zrobic ogrodki aby ludzie z wyzszych pieter nie wyrzucali tam odpadkow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

IMGW: Intensywne opady deszczu

O przestępczości na naszym pograniczu

„Dzień otwary” na sportowo  

Mniej do kasy miejskiej za płatne parkingi

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
584
Tak
52%
Nie
43%
Nie mam zdania
4%