MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Druga runda: Świeradów - Mirsk

Wiadomości: Dolny Śląsk
Czwartek, 17 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 22:24
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Świeradów Zdrój po raz drugi podjął starania o odebranie gminie Mirsk blisko 4,4 tys. ha niezamieszkanych, zalesionych terenów. W Mirsku przeprowadzana jest ankieta na temat przekazania sąsiadowi tego obszaru.

W Świeradowie trwa typowanie ekspertów historycznych i geograficznych, którzy mieliby przekonywująco dobrać argumenty i przekonać najpierw wojewodę, a potem premiera. Przypomnijmy, że przed rokiem wojewoda poparł wniosek Świeradowa, ale potem odrzucił go premier. Jak będzie tym razem?

- Przed 1945r. terenem należącym dzisiaj do Mirska administrował Świeradów. Tak było logicznie i sensownie. Dzisiejszy układ nie sprzyja rozwojowi turystyki i uniemożliwia racjonalne gospodarowanie - mówi Zbigniew Szereniuk, burmistrz Świeradowa Zdroju. W jego opinii Mirsk nie ma interesu, aby inwestować np. w trasy biegowe w okolicy Świeradowa, a te z kolei bardzo wzbogaciłyby ofertę turystyczną miasta. Trudno natomiast, aby samorząd Świeradowa inwestował w utrzymanie torów leżących nie na swoim terenie. Problemem dla kurortu izerskiego są nierzadkie podtopienia przez spływające z gór wody. - Chodzi o to, żeby nasze granice sięgały do wododziałów, abyśmy mieli wpływ na inwestycje przeciwpowodziowe. Dzisiaj takiego wpływu nie mamy, za to ponosimy kosztowne konsekwencje podtopień (ostatnie większe w 2002r.) - tłumaczy burmistrz Szereniuk. Problemem dla miast jest też brak możliwości budowy nowego ujęcia wody. Należałoby je zlokalizować na terenie, o który toczy się właśnie bój. Dzis dogadać się w tej sprawie łatwo nie będzie, bo Mirsk współfinansowaniem takiego ujęcia nie jest specjalnie zainteresowany.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dary Lasu

To było bezpieczne?

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

A mury runą...

Doczekają się ronda

Policjanci też pomagali

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
764
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%