MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Druga młodość gryfowskiej starówki

Wiadomości: REGION
Piątek, 30 października 2009, 8:01
Aktualizacja: 8:01
Autor: Angela
Fot. Angela
W najbliższych latach stare miasto w Gryfowie odzyska powoli dawny blask. Pierwszym krokiem będzie odnowienie fontanny i wymiana płytek lastrykowych na kostkę bazaltowo – granitową. – Remont starówki będzie realizowany krok po kroku, rok po roku – mówi burmistrz Olgierd Poniżnik.

Do końca tego tygodnia ma zostać przygotowana pełna dokumentacja rewitalizacji gryfowskiej starówki z kosztorysem. – Dużo chcielibyśmy zrobić, ale nasze możliwości w ramach pozyskania środków unijnych są niewielkie, bo dopiero w przyszłym roku małe miasta do 10 tys. mieszkańców będą mogły skorzystać z 30 mln złotych, jakie są przeznaczone na cały Dolny Śląsk, na wszystkie miasta – wyjaśnia Olgierd Poniżnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

– Nie możemy się też spodziewać jakiś wielkich pieniędzy. Zastrzyk 200 – 300 tysięcy złotych, na jakie możemy liczyć, to niewiele w stosunku do potrzeb.
Na rewitalizację całego rynku potrzebna jest szacunkowa kwota około 5 mln złotych, co dla gryfowskiego rocznego budżetu gminy kształtującego się w granicach 25 mln złotych, jest samodzielnie nie do udźwignięcia – dodaje samorządowiec.

Inwestycję trzeba więc rozłożyć na raty. – Zaczęliśmy od remontu ratusza, gdzie w minionym roku został przełożony dach, wymieniliśmy część okien, w tym roku wymienione zostały okna skrzynkowe w sali posiedzeń, w gabinecie burmistrza oraz na pierwszym piętrze, aktualnie okna wymieniane są też na parterze ratusza. Odnawiana jest również elewacja i iglica, elementy zegara – opowiada Poniźnik.

Jeśli pogoda dopisze, na mikołajki samorząd zamierza przekazać ratusz po remoncie w prezencie dla mieszkańców i przyjezdnych. Z czasem zmieni się też otoczenie ratusza i kamienice. – Mamy marzenia i plany, jeśli znajdą się pieniądze, z pewnością uda nam się je zrealizować – mówi optymistycznie burmistrz Gryfowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Mina na Zabobrzu

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~mm 30-10-2009 9:05
czy w planie jest wyburzenie przepięknego budynku na wprost ratusza?
~mim 30-10-2009 10:35
Brawo Olgierd -tak trzymaj! Mam sentyment do Gryfowa, bo poznałem niegdyś bardzo fajną ,gorącą gryfowiankę. A poza tym to wielu fajnych ludzi mieszka w Gryfowie i mam nadzieję ,że miasto będzie dalej rozkwitało ,czego Tobie i mieszkańcom serdecznie życzę.
~gryfowianka 30-10-2009 11:20
ciekawe kim jest mim ? :-)
~mario 30-10-2009 20:42
też popieram Olgierda kiedyś tam mieszkałem i mam sentyment do tego miasta . Uważam że teraz jest właściwy człowiek na właściwym miejscu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Podgórna jest nadal zarośnięta

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Wyrok dla sędziego

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
15
Tak
60%
Nie
33%
Nie wiem
7%