MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Droższe dzikie śmieci

Wiadomości: Polska
Czwartek, 30 lipca 2020, 8:07
Aktualizacja: Niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:21
Autor: WAC
Fot. Nadleśnictwo Świeradów
Temat nielegalnego wywozu odpadów do lasów wielokrotnie gościł w ostatnim czasie na łamach naszego portalu. Jako, że z podobnym problemem borykają się nadleśnictwa na terenie całego kraju, Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za śmiecenie w lasach oraz zwiększenie liczby fotopułapek, które zostaną w nich zamontowane.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To, jak wielokrotnie podkreślali leśnicy, ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

Niestety, zmiana przepisów o gospodarce odpadami niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane. Jednym z powodów jest niskie ryzyko wykrycia takiego wykroczenia oraz relatywnie niewysokie kary. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż w projekcie zmian przepisów Minister Środowiska proponuje, by sądy oprócz 10-krotnie wyższych grzywien zobowiązywały wandali na sprzątanie lasu.

Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 zł do 5 tys. zł. Projekt zawiera również propozycję wprowadzenia orzeczeń o pracach społecznie użytecznych, polegających na sprzątaniu terenów zielonych oraz nawiązek w wysokości równej kosztom usunięcia odpadów.

Po pierwsze - stawiamy na nieuchronność kary dla leśnych wandali, by ich czyny nie pozostawały bez konsekwencji - informuje minister środowiska Michał Woś. - Po drugie - na dolegliwość kary, czyli znacznie wyższe grzywny i przede wszystkim obowiązek posprzątania po sobie na własny koszt. Jestem przekonany, że taka bezkompromisowa walka o czystość naszej przyrody szybko przyniesie wymierne efekty i lasy odetchną.

Resort środowiska zapowiedział również zwiększenie liczby fotopułapek, które będą rozstawione w lasach, a także kamer noktowizyjnych i dronów.

Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni - dodaje M. Woś. - W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego, porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów.

Twoja reakcja na artykuł?

35
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
3
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Porządki przy cmentarzu

Co z szubienicą?

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ 30-07-2020 8:34
I tak będą wyrzucać to lasu ,nawet jak kary będą po milion ,zwyczajnie niektórzy to syfiarze te maniery zostały z domu wyniesione matka wyrzucała ojciec wyrzucał to i ja będę
~Super 30-07-2020 9:52
do: ~ (8:34)
Brawo pis, po i sld rzadzili 30 lat i nic z tym nie zrobili, przestepcy mieli u nich jak w raju, koniec z tym tylko PAD i sprawiedliwosc!
~Anonim+ 30-07-2020 11:54
do: ~Super (9:52)
A, ostatnie 5 lat za PiS-u jakoś minęły bez echa? Brawo by było, gdyby PiS podwyższył kary już w chwili, kiedy zaczął niszczyć Polskę!
~Litościwy 31-07-2020 16:26
do: ~Anonim+ (11:54)
tobie TVNWSI zniszczył mózg, i nad tym należałoby się skupić...
Cowtrawiepiszczy 30-07-2020 12:41
do: ~ (8:34)
Jeśli ktoś złapany na gorącym uczynku będzie musiał zapłacić 5000 zł, nawiązkę = kosztowi wywozu śmieci plus nakaz uprzątnięcia tych śmieci, to nie sądzę, by było to dla delikwenta opłacalne. Do takiego stanu rzeczy definitywnie przyczyniają się punkty PSZOK, żądające zbędnej biurokracji, jeśli ktoś przywozi śmieci. Do tego trzeba się umawiać, by móc łaskawie je oddać. Priorytetem powinien być odbiór śmieci niezależnie, czy ktoś płaci za śmieci czy nie, by wreszcie skończyć z podrzucaniem śmieci, gdzie popadnie.
~gutek 30-07-2020 12:43
do: ~ (8:34)
Minister środowiska tak bardzo troszczy się o środowisko a kswik truje wodę od Mysłakowic aż do morza i może ich co najwyżej pocałować w d.pe !!!
~pogromca głupoty 30-07-2020 8:53
Uwaga!!! W piątek tj 31-go do niedzieli odbędzie się rajd b.e.z.m.ó.z.g.i.c.h ludzi, którzy jak w zeszłym roku zdewastowali okoliczną przyrodę i las przy odstojniku koło Balatonu w Staniszowie! Dlaczego urząd Ochrony Środowiska i ratusz miejski dają zezwolenia na tego typu "zabawy" chorych i psychopatycznych ludzi. Przyjeżdżają nie wiadomo skąd i niszczą przyrodę w Jeleniej Górze i płoszą zwierzęta! Jelonka milczy jak zawsze przed imprezą, za to zamieści soczyste zdjęcia już po, z jakże wspaniałej "zabawy" i zniszczonej zieleni. SKANDAL!!!
~Pi 30-07-2020 8:54
"Niestety, zmiana przepisów o gospodarce odpadami niewiele zmieniła i lasy wciąż są zaśmiecane." Czyli jedynym skutkiem unijnej 'reformy' jest gigantyczny wzrost liczby urzędników 'śmieciowych' i wzrost opłat dla tych co i tak płacili.
~eco 30-07-2020 9:16
Ślepa uliczka. Przyczyną (może nie w 100%) takiego stanu rzeczy jest niewydolność systemu gospodarki odpadami. Gdyby można legalnie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów pozbyć się śmieci problematycznych, to nikt nie wywoziłby ich do lasu. PSZOKI nie przyjmują wszystkiego; nie każdy dysponuje odpowiednim samochodem, lub w ogóle go nie posiada. Można wynająć w MPGK kontener, ale... CENA. Jak brakuje na lekarstwa i buty... rozwiązanie nasuwa się samo. Próbuję sobie wyobrazić nieradzącego sobie finansowo mieszkańca np. Jagniątkowa, albo Maciejowej taszczącego do PSZOK-a na ul. Wolności starą wannę, umywalkę, stare wiadro po farbie, worek z resztkami poremontowymi itd. ... autobusem MPK. Nie, nie bronię zachowań tych ludzi, ale próbuję je zrozumieć. Jako mniejsze zło na terenie gmin powinny powstać "legalne dzikie wysypiska", gdzie cały ten bajzel lądowałby w jednym zabezpieczonym miejscu z którego "hurtem" służby oczyszczania mogłyby go usuwać. Przecież wszyscy mieszkańcy płacą za wywóz odpadów i zmieszanych i posegregowanych.
Cowtrawiepiszczy 30-07-2020 17:14
do: ~eco (9:16)
Problemem jest to, że w naszym kraju zaledwie 5% (SIC!) odpadów poddawana jest recyklingowi. Nie mogę pojąć, jak Polacy wypuszczają z rąk "żywy" pieniądz. Gdyby pozyskiwali papier do produkcji nowego, stare drewno częściowo na papier, a częściowo na opał drzewny - sprasowany opał tzw. pelletsy, plastik z którego produkowaliby granulat do wtórnej produkcji, stare komórki do odzysku metali szlachetnych... Zdarza się też, że ludzie oddają stare meble. Część z nich nadaje się przecież do użytku, bo można je odnowić. Gdyby sprzedawano je za niewielką opłatą, to z pewnością znajdywali się nabywcy. W Anglii istnieje sieć sklepów, gdzie sprzedawane są meble, wyposażenie wnętrz, szkło, firany i mnóstwo innych rzeczy. Taki sklep cieszyłby się powodzeniem, ale u nas jak zwykle nic się nie opłaca, nie ma sensu :(
~Amon 30-07-2020 9:18
Syfiarze syfiarzami, nie pamiętam tak dobrze czasów słusznie minionych, ale czy kojarzy ktoś czy za komuny skala problemu była taka jak obecnie? Wydaje mi się, że sprawa rozbija się o pieniądze, tzn. opłaty za wywóz są tak wysokie że żyć się odechciewa. Właśnie próbowałem dodzwonić się do PSZOKU w Ścięgnach bo mam coś do wywiezienia ponad normę i zgadnijcie czy ktoś odebrał telefon. Poczytajcie sobie też regulamin. Gdyby wszędzie te śmieci były odbierane od wszystkich jak się deklarują "władze" niewielu osobom chciałoby się fatygować do lasu, bo jednak PSZOK jest bliżej.
~Amon 30-07-2020 9:22
No dobra, miły Pan odebrał i udzielił niezbędnych informacji. Tym niemniej są limity, np na stare opony i gruz..
~eco 30-07-2020 9:28
do: ~Amon (9:22)
Opony możesz pomalować na żółto i zrobić z nich kwietnik w ogródku, a gruzem (nadwyżką ponad 100kg) zasypać dziurę w ulicy! ...albo! :-)
~zachęta 30-07-2020 9:47
PSZOK nie przyjmuje kompletnych kół samochodowych. Dyspozytor polecił dostarczenie osobno felg i opon. 12 szt. Wizyta u "oponiarza" i 120 zł lżej w kieszeni... Można jechać do PSZOK-a ... ale zaraz-zaraz! Przecież fele można sprzedać bez problemu na złomie! i bliżej ... a opony? PSZOK przyjmie tylko cztery i znowu trzeba telepać się przez pół miasta... do lasu bliżej! Tak to działa!
Cowtrawiepiszczy 30-07-2020 21:59
do: ~zachęta (9:47)
Gdyby tak ludzie wrzucali im to na plac, to sami musieliby się z tym problemem zmierzyć. Poza tym nasz jeleniogórski PSZOK jest za mały. Kto to widział na takim małym placu przyjmować odpady. Powinni mieć więcej miejsca, dogodniejszy dojazd zwłaszcza dla większych pojazdów, bo zanim taki samochód zostanie wpuszczony na plac tarasuje przejazd. Mieszkam na Zabobrzu i śmieci, stare drzwi, meble odkładane są obok wiat na kontenery, więc problem istnieje, ale Pan Rzońca oczywiście problemu nie widzi,
~x 30-07-2020 10:35
Kary niewiele pomogą,poza tym jak lasy podniosą kary to trzoda chlewna zacznie wywozić śmieci gdzie indziej np. do rzek,zbiorników wodnych,rolnikowi na pole, łąkę itp.
~ 30-07-2020 11:57
do: ~x (10:35)
Nie obrażaj trzody chlewnej, to bardzo inteligentne i wbrew pozorom czyste zwierzęta. To człowiek częściej jest br...em, syfiarzem i niechlujem.
~eco 30-07-2020 11:06
MPGK publikuje na swojej stronie harmonogram odbioru odpadów segregowanych. Pięknie, tylko że... wprowadza w błąd mieszkańców i żółte wory leżą przy posesjach po dwa tygodnie i upiększają miasto. Tak, miasto, a przynajmniej ul.Wolności od MPGK w kierunku Cieplic. Harmonogram przewiduje odbiór szkła i plastyku co dwa tygodnie w czwartek (z zastrzeżeniami - dni wolne, święta). Mieszkańcy wystawiają worki w środę wieczorem, żeby jak najkrócej szpeciły otoczenie. Faktycznie odbiór odbywa się w środę i te upiększenia czekają kolejne dwa tygodnie na utylizację. Przy glównej ulicy naszej wioski. HARMONOGRAM! do aktualizacji. Za to m.in. MPGK dostaje nasze pieniądze. I to niemałe.
~x 30-07-2020 11:23
do: ~eco (11:06)
Coś pier.dzielisz,żółte wory latem są odbierane raz w tygodniu. Ale może mieszkasz na jakiejś dziwnej dzielni to wszystko możliwe.
~eco 30-07-2020 12:02
do: ~x (11:23)
Przejedź się ul. Wolności i zobacz ile worów leży przy bramach i ogrodzeniach. Ale tak, masz rację. Latem jest odbiór cotygodniowy. Sprawdziłem. Właśnie przed chwilą dolożyłem do zalegającego od 10-u dni jednego wora dwa kolejne. Dziś jest termin odbioru. 30.07. Napiszę kiedy znikną ! :-)
~Taka prawda 30-07-2020 11:15
To ze śmieci są wywożone do lasu jest to wina tylko i wyłącznie urzędników, którzy zgotowali nam ten los. To oni podwyższyli za opłaty tak wysoko że płacimy za wywóz śmieci więcej niż sam Niemiec. Mało tego śmieci są wywożone dwa razy rzadziej niż wcześniej, mało tego oni specjalnie nie przyjmują wszystkiego. Mało tego oni te posegregowane śmieci na wysypisko wrzucają do jednego kotła i na tym się kończy segregowanie. Jak ktoś nie wie o co chodzi to chodzi o pieniądze by nas wyskubać co do grosza.
~Hi hi hi 30-07-2020 13:20
do: ~Taka prawda (11:15)
Przypominam że to PO Tfuska wprowadzała ustawę śmieciową
~sa 30-07-2020 11:28
Kasę brać na d...e leżeć i karać ot taki kraj ściemniaczy.
~ 30-07-2020 15:12
Zadzwoń do M.P.G.K i usłyszysz od Pani sekretarki że Pani prezes jest nieobecna bo jest na wiecznym dobrze płatnym urlopie,Pan kierownik jest nieobecny i niewiadomo gdzie jest ale napewno w firmie go niema a ja Pani sekretarka nic wam nie mogę pomóc ale proszę zadzwonić jutro aby usłyszeć dokładnie to co uśłyszeliśmy dzisiaj.BRAWO --- M.P.G.K smutne to ale PRAWDZIWE.
Cowtrawiepiszczy 30-07-2020 22:01
do: ~ (15:12)
Pani prezes szykuje się na nowe stanowisko w Wodniku :P
marek15440 30-07-2020 19:40
Jakies 2 miesiace temu probowalem oddac do MPGK 2 kanistry 5l po oleju silnikowym znalezione przy ul Orkana ale mi sie nie udalo i wrocily tam gdzie byly. Pani w MPGK zapytala czy jestem umowiony i czy mam dowod ze oplacam wywoz smieci. Nie bylem ani umowiony ani nie milem kwitu. Brawo MPGK i panujacy nam milosciwie Pan Prozniak!
~kibic 30-07-2020 21:12
Bezwzględnie karać podrzucających śmieci do lasów.Tylko teraz problem wynikł.Strach się wybrać z laską na plenerek,a pogoda kusi.hehe
~poiu' 31-07-2020 8:43
Czekam , kiedy "Jelonka" zajmie się opisywaniem spraw z Teksasu lub Kamczatki i zacznie reformować ONZ. Jak nie wojewoda opolski, to jakiś nieudacznik z rządu. Mam wrażenie, że jedynym celem tego artykułu jest wyłącznie lansowanie tego "wynalazka" Wosia. A zakup fotopułapek, dronów i kamer będzie następną aferą na miarę maseczek i respiratorów rodziny Szumowskich. Zakup będzie bez przetargu, a jeśli będzie przetarg to ustawiony tak jak samochodu dla administracji celno-skarbowej i wszystko utajnione nawet przed pisimi posłami. A może uzależnić pensje - a bezwarunkowo premie - leśników (bo są absurdalnie wysokie) od czystości lasów ?
~456 31-07-2020 10:00
Musi się mentalność ludzka zmienić, bo ręce opadają jak nastolatki na kocyku biwakują i rozrzucają puste opakowania i puszki za siebie, a na zwrócenie uwagi że to czyjś teren jest tylko odzywka w stylu "jak mu to przeszkadza to niech śmieci posprząta". Ciekawe czy w szkole czy w domu się takiej kultury nauczyły. Chodzę po okolicznych lasach i od lat jakiegoś leśniczego itp. pracownika nie spotkalem.
~Zbyszek47 31-07-2020 11:13
A jak wygląda nadzór UM WOŚ nad tym, co wyrzuca się na teren byłej odlewni żeliwa Fampy przy ul. Kilińskiego? Zamiast uporządkować teren w samym śródmieściu, na wzór byłego targowiska rośnie kolejny wstyd, bo nie ma pomysłu na rozsądne zagospodarowanie
~hg 4-08-2020 11:32
śmieci na wysypisku nie wrzucaja do jednego wora tylko co sie da segregują i wszystko jest sprzedawane plastik szkło papier metal nawet gabaryty w całości na tira idą i jadą do zmielenia a potem gdzieś do spalenia. nie wyrzucajcie do lasu lepiej przy ogrodzeniu wysypiska zostawić
~Zwierz 4-08-2020 19:41
Kary powinny wzrosnąć 1000 krotnie nie tylko za śmiecenie. A jak nie stać płacić to przymusowa praca społeczna do odpracowania długu - licząc stawkę najniższą krajową.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Senator zachęca do głosowania na maszty

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Docenili grupę wieńcową

Pod tym samym niebem

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
947
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%