MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Drożej autobusem z Jeleniej Góry do Wrocławia

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Piątek, 17 lutego 2012, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 18 lutego 2012, 8:12
Autor: Agrafka
Wzrost cen paliwa jest głównym powodem droższych biletów zarówno w jeleniogórskich PKS–ach, jak i w firmie przewoźniczej „Krycha”. Ceny biletów na trasie Jelenia Góra – Wrocław wzrosły od początku lutego o średnio 4 złote.

Nad wzrostem cen biletów ubolewają szczególnie jeleniogórscy studenci, lecz i turyści są zaskoczeni. Bilet ulgowy u przewoźnika „Krycha” kosztuje teraz 24 złote, a wcześniej kosztował 20 zł. Koszt biletu całego po podwyżce to 29 zł (przed podwyżką 25 zł).

Również PKS podwyższył swoje ceny. Bilet ulgowy kosztuje tu 24 zł, a cały 30, podczas gdy jeszcze w styczniu bilet bez ulgi kosztował jedynie 26 zł. Warto przypomnieć, że od grudnia bilety na jeleniogórskie kursy PKS nie są już sprzedawane na dworcu PKS we Wrocławiu i można je nabyć w tym mieście jedynie u kierowcy autobusu. Bilety można nadal nabyć na dworcu autobusowym w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Głosy za strajkiem?

Celtycki poranek

W śmieciach miasto tonie

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~ 17-02-2012 8:31
super... na szczęście jak się wisada na zabobrzu to czasami kierowcy się zatrzymują i proponują podwózkę do wrocka za 15-20 zł za osobę, także bardziej się oplaca niż pksem albo krychą :d
~Łukaszekkkkk 17-02-2012 8:31
Już od pierwszej podwyżki taniej wychodzi pojechać autem w 2 osoby... PKS sam się pogrążył...
~Sceptyk 17-02-2012 8:35
Śrubki przykręcają z każdej strony... coraz bardziej coraz bardziej... już gwintu zaczyna brakować.... a kiedyś się śrubka przekręci.... i to nie długo...
~MIKA 17-02-2012 9:10
Z Kowar do Karpacza 7 kilometrów bilet PKS 6 złotych to naprawdę wielka przesada.
~Franek 17-02-2012 9:12
TEŻ KORZYSTAM Z ICH USŁUG PKS-u i KRYCHY NO NIESTETY TANIEJ WYJDZIE AUTEM NA GAZ KTÓREGO AKURAT NIE MAM TO MOŻE NA STOPA ZA DOPŁATĄ MNIEJSZĄ JACYŚ KIEROWCY BĘDĄ ZABIERAĆ PODRÓŻNYCH ZAWSZE TO TANIEJ..... NIESTETY TRZEBA SZUKAĆ ALTERNATYWY BO PENSJA OD KILKU LAT NAM NIE ROŚNIE... Dla diabelnie rosnących cen paliw najlepszą alternatywą jest prąd. Czyli miejskie tramwaje trolejbusy. Niemcy za darmo ciągli prąd z rzek do turbin, mowa tu o fabrykach papieru których już niema. Teraz tez by można było ciągnąć za darmo prąd z rzeki i zasilić w mieście trakcję tramwajową lub trolejbusową nie mówiąc o domach prywatnych.
~nie 17-02-2012 9:14
No to się k..a zaczyna. Glosowaliście - to macie - muzea, pomniki, rauty, spektakle, asystentów prezydenckich, nowe stadiony itd...
~kierowca 2 17-02-2012 9:16
Nic nam nie pozostało, jak tylko oczekiwać zakończenia remontu linni kolejowej do Wrocławia, wówczas PKS i KRYCHA będą wozić powietrze.
~Rex 17-02-2012 9:20
PKS TOUR JELENIA GÓRA To NAJDROŻSZY PRZEWOŹNIK W POLSCE!!!! Trochę jeżdżę czasami po Polsce i nawet można sprawdzić to w internecie bilety kosztują zależnie od kilometrów średnio 2-3 złote mniej. Choćby PKS Kłodzko, Świdnica itd. Ktoś z PKS-u wmawiał że u nas są wysokie góry i autobus więcej spala dlatego tyle kosztują bilety. Tylko że w Zakopanem są o wiele większe góry a tam o dziwo bilety duuuużo tańsze.... Co tu dużo mówić PKS TOUR JELENIA GÓRA To NAJDROŻSZY PRZEWOŹNIK W POLSCE!!!!
~aa 17-02-2012 9:22
Masakra, oni chyba chca naparwde odciac jelenią od reszty świata... bedziemy siedziec tu bez jakikolwiek perspektytw, szkoły zamykają, ośrodki kultury zamykają... Pan Zawiła historyk, bibliotekarz sam strzela samobója do własnej bramki...
~ 17-02-2012 9:34
REX ma rację - Ceny PKS Jelenia Góra na trasie Wrocław-JG to porażka. Jest autobus PKS Tomaszów Mazowiecki którym przejazd kosztuje 6 zł mniej (bez ulg 24 zł). W dwie strony różnica jest już znaczna 12 zł piechotą nie chodzi. Najfajniejsze jest to, że "nasz" PKS nie wpuszcza konkurencji na dworzec - autobus się zatrzymuje na Podwalu na przystanku dla MZK. Tańszy jest też PKS Sieradz. Jakoś im się opłaca. A likwidacja sprzedaży biletów w kasach Dworca Wrocław jest ogromnym utrudnieniem.
~nie 17-02-2012 9:47
No to się k..a zaczyna. Glosowaliście - to macie - muzea, pomniki, rauty, spektakle, asystentów prezydenckich, nowe stadiony itd...
~xyz 17-02-2012 9:52
Te ceny to skandal! Studenci studiujący zaocznie we Wrocławiu mają niezły problem. Teraz zamiast 40PLN w dwie strony płaci się 50. Żenada.
~ 17-02-2012 9:55
w tym kraju już niema na kogo glosować wszystkie te partie zrobią to samo a może jeszcze gorzej
~ilis 17-02-2012 10:02
jak potrzebujecie jechać na week do szkoły do wrocka to piszcie na loqwa@wp.pl, śmigam autem i mam zawsze jakieś wolne miejsca :)..cóż PKS niech wozi się sam %)
~jg 17-02-2012 10:16
ale refleks autora tekstu - podwyżki istnieją już od jakichś 10 dni a dopiero teraz piszą o tym - BRAWO dla redakcji zaś dla przewoźników zaszczyt zachłanności - bo ceny paliwa stoją na podobnym poziomie od jakichś 2 miesięcy (różnica może 10 groszy na litrze w jedną lub drugą strone). To nie koszta to zachłanność...
~Do 9.55 17-02-2012 10:28
Nie wszystkie! Tylko PiS walczył z korupcją i rozpoczął systemowe zmiany. Wtedy zaczął się wzrost gospodarczy i była szansa na lepsze życie. Widać, że wielu to przeszkadzało... No, a potem byl Smoleńsk... Dzisaj podziękujcie sobie, drodzy mieszkańcy Czerwonej Doliny, sobie, Tuskowi i Komorowskiemu. By żyło się lepiej.... Niektórym...
~melfior 17-02-2012 10:31
PALIWO PODROŻAŁO O 50GR A ONI PODWYŻSZAJĄ CENY BILETÓW O 4ZŁ. TO JEST ZACHŁANNOŚĆ A NIE ZWIĄZEK Z PODWYŻKĄ PALIWA. A CHADŻY ZWYCZAJNIE W ŚWIECIE PATRZY NA PKS, JAK TEN PODWYŻSZA TO U SIEBIE CHADŻY RÓWNIEŻ, BO SIĘ DOROBIĆ NIE MOZE. I W TAKI OTO SPOSÓB KONKURENCJA ŚMIESZNA JEST BO RAPTEM ZŁOTÓWKĘ TANIEJ MA. LUDZIE JA Z ZASADY CHODZĘ NA PKS, ZEBY WŁAŚNIE TAKIM CWANIAKOM NIE DAĆ ZAROBIĆ.
~student 17-02-2012 11:11
Ja ostatnio sie skusiłem niepotrzebnie na Kryche bo odjeżdżala wczesniej 20 minut i zamiast normalnym autobusem który widziałem juz podstawiony na PKS pojechałem śmiesznym busem z kolanalmi pod pachami przez całą droge... porażka
~x do 9;55 17-02-2012 11:15
Sorki kolego ,chodziło mi o Mohera z 10;28
~Ktos 17-02-2012 11:26
Paliwo to tylko jeden składnik ceny. Doliczcie sobie jeszcze e-myto. i wam wyjdzie. zrozumcie zanim zaczniecie narzekać.
~speed44 17-02-2012 11:58
zeby jezdzili wg rozkladu i nie byli tacy chamscy co niektorzy. zle ta firma mi sie kojarzy gdy tak dbaja o pasazerow. Mimo zgloszen i skarg dyrekcja nic nie robi w tym kierunku a to jest blad.
~oburzony 17-02-2012 13:34
TO JEST ZWYKŁY KARTEL, TYLE, ŻE NIEFORMALNY, A KARTELE SĄ ZABRONIONE PRZEZ PRAWO!!! DZIWNYM TRAFEM ZAWSZE, JAK PKS PODWYŻSZA CENY BILETÓW, AUTOMATYCZNIE ROBI TO KRYCHA. W CIĄGU KILKU MIESIĘCY BILETY PODROŻAŁY O 50% (JESZCZE W CZERWCU UB.R. BILET NORMALNY DO WROCŁAWIA KOSZTOWAŁ 20 ZŁ)! CZY PALIWO W TYM CZASIE PODROŻAŁO O 50%??? PKS SIERADZ MA BILET NA TEJ TRASIE ZA 22 ZŁ. IM PALIWO NIE PODROŻAŁO??? LUDZIE, ZŁÓŻMY ZAWIADOMIENIE DO ODPOWIEDNICH URZĘDÓW, (NP. UOK), ZBIERZMY PODPISY - NIECH SIĘ ZAJMĄ TĄ SPRAWĄ! TAKI KARTEL MOŻE WINDOWAĆ CENY W NIESKOŃCZONOŚĆ, KONKURENCJA IM NIE ZAGROZI, BO NAWET GDYBY KTOŚ INNY WSZEDŁ NA TĘ TRASĘ, SĄ SILNI I GO WYKOŃCZĄ (POPRZEZ CHWILOWĄ OBNIŻKĘ CEN). JUŻ TERAZ CENY SĄ DUŻO WYŻSZE NIŻ REALNA WARTOŚĆ USŁUGI, CO WŁAŚNIE WIDAĆ PO INNYCH PKS-ACH!
~nie pojete.. 17-02-2012 15:44
inne pks jakoś nie podnisoły cen biletów- tylko jak zwykle jelenia góra... nie ma to jak podnosic teny biletow jak disel jest tanszy... jakie zaczy tylko w jg
~dokładnie 17-02-2012 16:37
Mało, że kolana pod pachami. Ostatnio jechałam busem o 6- z zamarzniętymi szybami OD ŚRODKA !!! Już nie mówiąc o szarżach kierowców na trasie. Nawet ziemniaków nie powinno się tak wozić.
~staś 17-02-2012 17:18
...........olewać Krychę i jeżdzić PKSem !!!!!
~hhh 17-02-2012 17:26
hi hi hi hi hi a na jeleniogórskim pks-ie w myjni ropa handluja to i bilety drozeja hi hi hi hi hi hi hi
~didaskalia 17-02-2012 17:55
Co tydzień jeżdżę jeleniogórskim PKS, nie do samego Wrocławia, ale miejscowość po drodze. Jak zawsze za ulgowy płaciłam 9 zł, to po podwyżce było najpierw 15,20, potem 16, a teraz 18,40! Jak dla mnie - osoby uczącej się i niepracującej - to bardzo duży skok ceny.
~didaskalia 17-02-2012 17:58
Na szczęście jest jeszcze PKS Brzeg, który jest o wiele tańszy (do swojej miejscowości płacę 12 zł, a PKS Jelenia Góra liczy mi 18.40).
~ 17-02-2012 18:08
Absurd co to cen jeleniogórskiego PKSu widać najlepiej na trasie Karpacz - Jelenia Góra. Bilet na tej trasie kosztuje 9 zł, natomiast Karpacz-Kowary 6zł a Kowary-Jelenia Góra 7 zł; przed podwyżka było odpowiednio 7,60 ; 5 zł i 5,40. Dodatkowo PKS nie posiada ulgi na bilety jednorazowe dla młodzieży szkolnej.
~mad 17-02-2012 18:46
To kupcie sobie autobus i wozcie ludzi taniej. wezcie sprawy w swoje rece zamiast tyle biadolic. dla bezrobotnych to pomysl na fajny biznes ale jek zwykle beda marudzic ze im sie nie oplaca. co za ludzie.
~look 17-02-2012 18:46
...żądam przyspieszenia remontu trasy kolejowej do Wrocka......choć pewnie też ceny biletów podniosą....
~wola 17-02-2012 18:53
Krycha do Wrocławia też jest droga i jeszcze strach jeździć bo bus się może rozlecieć.Jazda tymi busami to ekstremalne przeżycie i tyle musimy jeszcze płacić.Skandal !!!!
~ 17-02-2012 18:58
zastanawiające jest dlaczego inni przewoznicy nie podniesli cen biletów? 9 zł z Jeleniej Góry do Karpacza to znaczna przesada.
~do 18:58 17-02-2012 19:20
Nie ma konkurencji, to i bilety drogie. Jakby wszedł prywatny przewoźnik, to PKS spuściłby ceny, nawet poniżej kosztów - do momentu wykończenia prywaciarza (wiadomo: PKS duża firma, może sobie odbić na innych trasach. Prywaciarz, jak ma jedną-dwie linię - już nie). Kiedyś przecież PKS i Kry-Cha też się żarły ze sobą na linii do Wrocka - i bilety były taniutkie. Później obie firmy doszły do porozumienia, że bardziej opłaca się współpraca i lepiej doić klienta - wspólnie. Dlatego teraz żaden prywaciarz nie chce się pakować do walki z PKS-em, bo wie, jak skończy. Krysze się udało, ale mało który prywaciarz ma taki potencjał, jak Kry-Cha w tamtym czasie. dlatego rację ma "Oburzony", że trzeba walić do urządów, konieczne są odgórne uregulowania, bo za chwilę będziemy płacić nie 30, a 50 zł.
~kolejorz 17-02-2012 19:22
Pociąg na trasie Jelenia Góra-Wrocław Gł. kosztuje 22zł. normalny , studencki 11zł. czas przejazdu 3h10min.-3h25min. Opłaca się ponadto pociągiem wygodniej jest toaleta.Pociągi do Wrocka z Jeleniej G. odjeżdżają o 6.30,7.40,10.39,14.50,17.22,19.01 . O godz. 10.39 i 19.01 skład jest wagonowy z przedziałami 6 i 8 osobowymi. Fajna jest taryfa promocyjna ,,Ty i raz ,dwa,trzy" polega to na tym ze pierwszy bilet kupuje się w cenie normalnego lub przysługującej ulgi a następne osoby nie posiadające ulg mają bilet tańszy o 30% . Czyli pierwszy biler normalny 22zł.a drugi 15.40 + 37.40zł. PKS,Krycha 2bilety 58-60zł. i co gdzie taniej ??
~Madmix 17-02-2012 20:20
Po prostu musimy zebrać się trochę wcześniej, naładować telefon ipoda i w drogę na pociąg ;)
~przewoźnik 17-02-2012 20:50
Przeczytałem wszystkie komentarze i pisząc szczerze w każdym jest ziarenko prawdy. Jednak jako reprezentant podobnej branży nie mogę patrzeć na pewne ograniczone osądy. Znam ludzi, którzy twierdzą, że transport to tylko kokosy, dlatego zapraszam na spędzenie tylko jednego dnia, by przekonać krzykliwych jaki to dobry chleb. Ilu pasażerów tyle opinii. Szkoda, że podwyżek upatruje sie tylko w cenie paliw a viatoll? podatek od transportu? ubezpieczenie, które musi być z najwyższej półki by przy niegroźnej stłuczce mieć nie miec na karku "poszkodowanych" umiejących świetnie wykorzystać takie sytuacje do wytargania odszkodowania i wiele wiele innych kończąc może groteskowo ale na płynie do szyb i podłóg bo przecież przy takiej rotacji trzeba na okrągło "latać na mopie", życzę więcej empatii
~Kodeks 17-02-2012 21:03
Jest pelno kierowcow ktorzy jezdza w pojedynke do Wroclawia mysle ze gdyby tak chociaz jednego zabrali za dyche lub 15 to im by po kosztach wyjazd bylby mniejszy tylko trza to jakos z organizowac by mialo rece i nogi
~ska 17-02-2012 21:44
a pamiętam jak jeszcze 3 lata temu jeździło się z Jeleniej do Wrocławia za 15zł(ulgowy)... to były czasy..
~@kolejorz 17-02-2012 22:24
Ale co ty porównujesz pociągi osobowe z autobusami pośpiesznymi??? Pojedź sobie do Wrocławia pociągiem pospiesznym - wiesz, ile zapłacisz? 36 zł. Na dodatek o godzinę dłużej. I co, gdzie taniej?
~@przewoźnik 17-02-2012 22:30
To jak wytłumaczysz fakt, że wszystkie inne PKS-y mają bilety dużo tańsze? Jeżdżą na powietrze i nie płacą podatków?
Piipi Jelonkowa 17-02-2012 22:41
..do - [~@Przewozik] .. bo jelonkowy autobus stojac na czerwonym swietle lub w korku .. zuzywa wiecej paliwa ! ~WIADOMO ..duze miasto
~przewoźnik 17-02-2012 23:14
do @przewoźnik ano tak, że np. PKS Sieradz czy Brzeg zanim dojedzie do Jeleniej Góry ma po drodze kilkanaście lub kilkadziesiąt przystanków, na których ma wiecej mozliwości zarobku. Jadąc na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia i z powrotem przystanków jest duzo mniej. Poza tym linia zwykła jaką jest m.in. Krycha nie ma prawa skorzystać z ulg ustawowych do biletów jednorazowych a linia pośpieszna jaką realizuje wskazany PKS Sieradz już tak. Ludzie zapoznajcie się głębiej z tematem!!!! Nie mam zamiaru bronić interesu objeżdżanych tutaj przewoźników ale nie znając podstaw tego typu działalności nie wrzucajcie tylko obwiniajacych ich opisów. Poza tym do Waszej świadomości - jeżdżąc z prywatnymi osobami życzę Wam powodzenia w razie np. wypadku... tyle w temacie
~ja 17-02-2012 23:53
a miesięczne bilety zdrożały z dnia na dzień o 20 zł !!!! Rozbój w biały dzień !!!!!!! Chory kraj, żeby nagle podwyżka miesięcznego była o 20 zł !!!!
~elvi 18-02-2012 0:27
Ja ostatnio jeżdżę PKP 10.78zł, może i jedzie 3,5h ale przynajmniej da się poczytać książkę i nie ma obawy że przyjdzie się i nie będzie miejsca do siedzenia. Polecam
~Armen 18-02-2012 1:16
Dlaczego nie ma zniżek dla studentów na bilety jednorazowe w autobusach , a w pociągach są . Panie Prezydencie Komorowski obiecywał Pan znizki dla wszystkich studentów , a nie tylko tych korzystających z PKP. Piszmy do naszych Posłów o wprowadzenie zniżek na autobusy
~@przewoźnik 18-02-2012 13:28
Nie pisz głupot. PKS "Jelenia Góra" też ma linie dalekobieżne. Poza tym wcale nie jest powiedziane, że bardziej opłaca się puścić autobus na długą trasę na cały dzień czy w tym czasie obracać nim kilkukrotnie na krótszych trasach. Wręcz przeciwnie: zauważ, że cennik przeważnie jest regresywny (czyli na długich trasach za 1 km płaci się coraz mniej), poza tym na linii J.G. - Wrocław występują wyjątkowo duże potoki pasażerskie. W PKS-ach też nie ma ulg ustawowych na bilety jednorazowe. Ceny paliwa, płynu do mycia szyb, ubezpieczenia etc. na pewno nie poszły w górę o 50% w ciągu kilku miesięcy, a to oznacza że albo wcześniej ceny były dumpingowe (poniżej kosztów), co jest niezgodne z prawem, albo teraz jest to rozbój w biały dzień, co też jest niezgodne z prawem (kartel, utrudn. konkurencji).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Muzeum w pałacu

30. Ro(c)k bez kurtyny

Trwa remont mostu w Siedlęcinie  

Ekodopłaty pod Szrenicą

Posadzą drzewa przy muszli koncertowej

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
870
Tak
38%
Nie
55%
Nie mam zdania
7%