MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Drogowskazy z przeszłością pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 15 listopada 2013, 7:11
Aktualizacja: 7:14
Autor: Org
Fot. Anna Więckowska
Osobliwe drogowskazy stanęły w Szklarskiej Porębie. Łączą w sobie historię Szklarskiej Poręby, artystyczną wizję współczesnej rzeźbiarki i polsko– czesko–niemiecką specyfikę miasta pod Szrenicą.

Zainspirowane zostały twórczością Helmuta Benny z lat 20’ ubiegłego wieku - niemieckiego artysty urodzonego w Harrachovie. W latach 1925-1930 stworzył drewniane drogowskazy. Żartobliwe w formie cieszyły się olbrzymią popularnością. Dzięki działalności Helmuta Benny Szklarska Poręba zyskała niekonwencjonalny wystrój tworzący małą architekturę, ciekawy wyróżnik o lokalnym, karkonosko-izerskim charakterze.

Mieszkańcy Szklarskiej Poręby zainspirowani starymi pocztówkami postanowili przywrócić tę niezwykłą atrakcję turystyczną. Po blisko 100 latach od powstania pierwotnych drogowskazów powstały podobne, ale nie takie same znaki. Współczesne drogowskazy, inspirowane historycznymi, zostały wykonane przez artystkę z Karkonoszy Ewę Jonas-Wojtowicz.

Od razu stały się nową atrakcją Szklarskiej Poręby. Turyści zaintrygowani przystają przy nich, a mieszkańcom podoba się ich niekonwencjonalny wygląd odbiegający od sztampowych drogowskazów. 13 sztuk wskazuje drogę do najciekawszych atrakcji w mieście, a jeden w ramach współpracy transgranicznej stanął po czeskiej stronie w Harrachovie.

Można je zobaczyć przy dworcach kolejowych: Szklarska Poręba Górna, Średnia i Polana Jakuszycka, skwerach przy ul.: ul. Jedności Narodowej 4, Radiowej Trójki , Turystycznej oraz Dolnej Stacji Wyciągu na Szrenicę, na Szrenicy, na parkingu przy Wodospadzie Szklarki, w Szklarskiej Porębie Dolnej przy ul. Piastowskiej, na Zakręcie Śmierci, Stacji Turystycznej ORLE, przy Muzeum Mineralogicznym i w centrum Harrachova.

Drogowskazy powstały w ramach projektu Oznakowanie atrakcji turystycznych Szklarska Poręba, Harrachov - Označení turistických atrakcí Szklarska Poręba, Harrachov zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Terytorialnej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na lata 2007 -2013, Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Nisa-Nysa. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFRR oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 24 287,59 euro.

W trakcie realizacji projektu powstała mapa szlaków turystycznych Szklarskiej Poręby i Harrachova w czterech wersjach językowych. Kolejnym działaniem była organizacja dwóch wystaw zdjęć wielkoformatowych pn. „Historyczne drogowskazy w nowej odsłonie”, na których zaprezentowano zdjęcia starych i nowych drogowskazów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest nowych 58 zakażeń

Remont wiaty na finiszu

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Pizza 15-11-2013 7:43
Oby tylko kochani ludzie ich nie zdewastowali
~ 15-11-2013 9:22
Nie zdewastowali??? Te znaki to prowokacja, Niemiecka propaganda LGBT. Nie na to place podatki zeby mi, to propaganda!!! 23 miliony za drewniane znaki, zkodzieje i agitatozy z Niemiec. Tylko czekają na moja ziemie, ale ja im tej ziemi nie oddam. O nie
~Edi 15-11-2013 9:25
Przy dworcu w górnej powinna być jeszcze jedna strzałka: kierunek Wysoki Kamień, a w średniej zamiast Dolina Szczęścia ( bo ta nazwa turystom nic nie mówi) kierunek muzeum C i G Hauptman. Znaki są ciekawe i co najważniejsze duuuże i widoczne.
Vikusia 15-11-2013 9:29
Bardzo dobrze ze beda niemieckie drogowskazy. Tutaj gdzie mieszkam, sa same niemieckie i jakos to nikomu nie przeszkadza. Oby tylko ich polska paologia nie wykonczyla.
~jakitaki 15-11-2013 10:12
no nie źle, to chyba najdroższe drewniane drogowskazy na świecie, średnio po 7500 zł sztuka, a w tej cenie to mogły by one być co najmniej z granitu, a nie z drewna, które długo nie wytrzyma działania pogody, albo wandali...
CН.W.D.P. 15-11-2013 10:13
MI SIĘ NIE PODOBAJĄ... SKORO NIEMIECKIE, TO POWINNY BYĆ SUROWE W FORMIE, A TE JAKIEŚ PODRABIANE, BOWIEM NIEMOŻLIWE, ŻEBY NIEMIEC TAKIE RZECZY ROBIŁ. NIEMCY, TO JEST PORZĄDNY NARÓD!! I TYLE...
~ 15-11-2013 11:40
Tujowa kolorystyka- przez to ,niezależnie od formy rzeźbiarskiej, kojarzą się z superkiczami liczyrzepopodobnymi jakich pełno straszy w Karpaczu i Szklarskiej...
~ 15-11-2013 12:43
Trudno powiedzieć czy rzeczywiście kolorystyka znaków jest taka, czy tak wyszła na zdjęciach. Autorka fotografii chciała być cool i podbiła kontrast, a saturację podciągnęła na maksa. Cukierkowe obrazki dla idiotów.
~do 09:29 15-11-2013 14:04
Ty podszywaczu! (Czyli CHWDP)-jezeli juz piszesz, pisz jakos bardziej dowcipnie, czy cös, bo twoje wpisy w moim imieniu sa smetne i nudne, jak...Osiedle Robotnicze!Pozdr. Viki.
CН.W.D.P. 15-11-2013 17:50
JA JUŻ WŁAŚNIE TU GDZIEŚ MÓWIŁEM, IŻ TO NIE TY NA PEWNO, Vikusiu, TYLKO KTOŚ PODSZYWA SIĘ, BOWIEM JAŁOWE TE WPISY SĄ, A TY PRZECIEŻ NIENAWIŚĆ WYRAŻASZ WE WPISACH SWOICH I WYZYWASZ NAWET, A NA PEWNO OBRAŻASZ... ALE MI TEGO WPISA SKASOWALI NA PODSTAWIE REGULAMINU I TEGO TEŻ PEWNIE, BO WIADOMO...
~turysta 15-11-2013 21:51
Zacznijmy od tego, że niemieckie drogowskazy były kolorowe i dowcipne. Widać to na przykładzie do dzisiaj zachowanych drogowskazów po niemieckiej stronie Sudetów. Te nasze, szklarskoporębiańskie są jednokolorowe i z prostackim humorem, bardziej przypominają zakopiańską cepelię niż dawne niemieckie wegweisery. Pomysł był dobry, wykonanie do kitu (jak często u nas).
Piipi Jelonkowa 15-11-2013 22:42
..do - [~Pizza ] .. nie wierzysz ludziom ?? .. BUM,BUM .. to piorun z Nieba, ktorzy .. w y p r z e d z i ludzi !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
842
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%