MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Drogowe światełko w tunelu

Wiadomości: Region
Środa, 19 lutego 2020, 6:00
Aktualizacja: Czwartek, 20 lutego 2020, 6:22
Autor: KSON
Fot. Użyczone/Archiwum KSON
O problemach dojazdu i potrzebie dobrego połączenia drogowego z Wrocławia do Jeleniej Góry zużyto hektolitry atramentu. To najważniejsze połączenie drogowe dla Kotliny Jeleniogórskiej, ponieważ na węźle wrocławskim zbiegają się autostrady i drogi szybkiego ruchu, pozwalające na szybki dojazd prawie z całej Polski.

Od kilku lat ruch na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia wzrastał wręcz lawinowo i przez to czas przejazdu systematycznie się wydłużał. Doszło już do tego, że absolutnie nie można zaplanować czasu, bo stał się on bardzo płynny – od 100 do nawet 200 minut, w zależności od dnia i godziny, a turyści i mieszkańcy, którzy mają sztywne terminy i boją się, że nie zdążą (np. odlot z lotniska we Wrocławiu) wybierają boczne drogi, aby nie stać w kilometrowych korkach na autostradzie A4. W latach poprzednich najbardziej newralgicznym odcinkiem był odcinek Bolków – Kaczorów, ale dzisiaj jedzie się w wolno przemieszczjących się kolumnach praktycznie do Wrocławia.

Nareszcie pojawiło się światło w tunelu i zadziwiające jest, że mało kto w Kotlinie Jeleniogórskiej zwrócił uwagę na to, że pod koniec ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) opublikowała na swojej stronie rozwiązanie, na które wszyscy czekaliśmy.

Uruchomiono procedurę związaną z przedłużeniem drogi szybkiego ruchu S5, która na dzień dzisiejszy kończy się we Wrocławiu w kierunku węzła Bolków. Czyli bezpośrednio z autostradowej obwodnicy Wrocławia pojedziemy wspólną drogą S5 i S8 do węzła w Sobótce, a stamtąd już do Bolkowa. To najlepsze ze względów społecznych i gospodarczych rozwiązanie, które wszystkich powinno zadawalać. Będzie ona łączyła, bowiem Wrocław z trzema potężnymi generatorami ruchu: Kotliną Jeleniogórską, Wałbrzychem i Świdnicą.

Można jedynie żałować, że wszystko dzieje się tak późno. Jak wynika bowiem z opublikowanego przez GDDKiA harmonogramu, planowana data decyzji środowiskowej to maj 2023 roku, a planowana data wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) to wrzesień 2026 roku, więc prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2027 roku. Jest to bardzo optymistyczny wariant, ponieważ najczęściej w wariancie realizacji inwestycji wybranym przez GDDKiA czas potrzebny na przygotowanie i uzyskanie decyzji administracyjnych wynosi ok. 8 lat.

Opinię na temat przydatności tego rozwiązania wyraził m.in. Grzegorz Sokoliński z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Poręby.

To paradoks – mówi pan Grzegorz - aby Kotlina Jeleniogórska, w której znajduje się ponad 50% całej bazy noclegowej Dolnego Śląska miała tak słabą dostępność komunikacyjną, a przecież dodatkowo trzeba uwzględnić fakt, że planowanych i rozpoczętych inwestycji hotelarskich w naszym regionie jest ogromna liczba. Generujemy ogromny ruch turystyczny i statystycznie jest to trzeci po powiecie Tatrzańskim i Kołobrzegu ośrodek ruchu turystycznego w Polsce.

Przedłużenie autostradowej obwodnicy Wrocławia, czyli (A8) na południe w S8 do węzła Sobótka skąd, jako S5 prowadzi do węzła Bolków – Sady Dolne do S3, a S8 od węzła Sobótka dalej w kierunku Kłodzka znacznie skróci czasowo drogę do Wrocławia – połowę drogi będziemy jechali drogą szybkiego ruchu.

Dobrą informacją jest także to – mówi Grzegorz Sokoliński – że zatwierdzona została również przebudowa odcinka DK3 Bolków - Jelenia Góra, to też jest już w planach, a dokumentacja jest w trakcie przygotowań. Co prawda zakłada się w tej koncepcji, że tylko w miejscach newralgicznych będzie trzeci pas, ale zdecydowanie to rozwiązanie poprawi komfort dojazdu do Kotliny.

To teraz wszystkie ręce na pokład! Trzeba zmobilizować wszystkie siły samorządowe i parlamentarne i dążyć do maksymalnego skrócenia tych terminów, o ile tylko jest to możliwe ze względów technicznych i proceduralnych.

Dla Kotliny Jeleniogórskiej jest to jedyna szansa utrzymania tempa rozwoju, tak dla biznesu turystycznego, jak i społeczno-gospodarczego funkcjonowania regionu.

Jest już zdecydowana poprawa połączeń kolejowych m.in. z Wrocławiem. Na dzień dzisiejszy aż się prosi, aby przywrócić połączenie kolejowe Jeleniej Góry z Berlinem. Od 2 lat jest ku temu ogromna szansa poprzez wybudowanie mostu na Nysie, co daje możliwość odtworzenia tego połączenia w trakcji elektrycznej przez Węgliniec. Berlińczycy historycznie przecież przyjeżdżali w Karkonosze, a gdy się weźmie pod uwagę, że tylko około 30 % mieszkańców tej aglomeracji posiada własne samochody, to pewne jest, że będą korzystali z szybkiego zbiorowego transportu, czyli z wygodnych kolei, które możemy im zaproponować.

Podobnie Saksonia była takim miejscem, z którego historycznie mieszkańcy przyjeżdżali w Karkonosze. Wjazd do Kotliny od strony Zgorzelca jest dalej utrudniony, poprzez zaniechanie wykonania obwodnic na drodze krajowej nr 30. Zapomniano także o problemach Szklarskiej Poręby i ruchu komunikacyjnym z południa. A to ważny element, ponieważ jak wykazują statystyki, coraz więcej Czechów przyjeżdża w polskie Karkonosze. Dlaczego? Bo zdaniem samorządowców mamy tańszą i lepszą ofertę hotelową, gastronomiczną i trasy narciarskie. To szczególnie atrakcyjne dla np. mieszkańców Pragi, dla których nie stanowi różnicy czy przy-jadą do Harrachowa czy do parę kilometrów dalej położonej Szklarskiej Poręby i Kotliny Jeleniogórskiej. Jednak poważnym problemem jest przejazd przez Szklarską Porębę - miasto szczególnie w sezonach turystycznych jest zakorkowane.

Czy jest szansa na alternatywną drogę przez Szklarską Porębę?

Są takie plany, oparte o histo-ryczną koncepcję Sudetenstrasse, (Dolnośląski odpowiednik Alpenstrasse) – mówi Grzegorz Sokoliński. - GDDKiA złożyła wniosek do Ministerstwa na obwodnicę Szklarskiej Poręby. Niestety wniosek ten nie przeszedł i jest to też wyzwanie dla wszystkich sił samorządowych i parlamentarnych, aby ten ważny odcinek drogi stał się faktem.

Między innymi o sprawach dostępności Kotliny Jeleniogórskiej traktować będzie kolejne, marcowe spotkanie Karkonoskich Inicjatyw Obywatelskich. Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. Michał Bobowiec – członek zarządu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i dr Arkadiusz Babczuk – ekspert w zakresie finansów samorządowych.

Twoja reakcja na artykuł?

45
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
1
2%
Złości
9
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Patriotki – terrorystki w BWA

Będzie nowa siedziba ODK

Śmierć na żwirowni

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~zwykla_baba 19-02-2020 6:11
Piszę aby cośkolwiek napisać coby zakochani w Papaju lub Łużniaku nie wyskoczyli tu z głupimi komentarzami. Miłej środy życzę wszystkim 😘
~Człowiek koń 19-02-2020 8:06
do: ~zwykla_baba (6:11)
To akurat zasługa Senatora Mroza!! To on pcha region do przodu!!
~No, tak 19-02-2020 12:22
do: ~Człowiek koń (8:06)
Zażyłeś dopalaczy, że tak włazisz do doopy Mrozowi?
~??? 19-02-2020 18:26
do: ~zwykla_baba (6:11)
Biedroń już pojechał
~Papaj Papajem 19-02-2020 18:38
do: ~zwykla_baba (6:11)
Ale chciałbym wiedzieć co dla "Kotliny" zrobili lub załatwili dotychczasowi prezesi KARR-u? Jak kształtuje się efektywność ich pracy mierzona stosunkiem wartości efektów ich pracy do wielkości pobieranego wynagrodzenia i kosztów utrzymania tej instytucji. Mam wrażenie że koszty utrzymania przewyższają osiągnięte efekty.
~Mieszczuch 19-02-2020 21:44
do: ~zwykla_baba (6:11)
Dwie duże aglomeracje Jelenia Góra (ruch turystyczny) i Wałbrzych (ruch przemysłowy) a S-3 pędzi polnymi drogami ! . S-3 miała lecieć od Świnoujścia do Jeleniej Góry i połączyć góry z morzem. Chyba komuś się linijka przesunęła ... i mamy połaczenie morza z Jaworem, Bolkowem, Kamienną, Lubawką i Bąkowem Wielkim Ja cierpię dolę miszczowie infrastruktury , ja na ich miejscu bym się wstydził
~gggg 19-02-2020 22:53
do: ~zwykla_baba (6:11)
Niestety dla Kotliny Jeleniogórskiej jedyną dobrą wiadomością byłaby taka, że S5 zostanie przedłużona nie tylko do Bolkowa, ale i do Jeleniej Góry, a docelowo do Zgorzelca. Tylko droga o parametrach ekspresowych jest w stanie rozwiązać nasze problemy komunikacyjne. Obwodnica Bolkowa na szczęście umożliwia dobudowę drugiego pasa. Tak też przyszłościowo należy modernizować dalszą drogę w Karkonosze.
~Mieszczuch 20-02-2020 16:27
do: ~zwykla_baba (6:11)
Czyli bez zmian w Jeleniej Górze wszystko 20 lat póżniej niż u innych, tak było z galeriami , teraz z drogami . Szkoda że kosztem byłego miasta wojewódzkiego rozkwitł Zgorzelec , Bolesławiec potem będzie Kamienna Góra , Lubawka ... dłuuugooo długooo nic i może w 2050 roku kiedy u innych będą budować czteropasmowe autostrady u Nas będzię ekspresówka ! Brawo
~Nikodem Próżniak 19-02-2020 6:13
Oczywiście, że pojawiło się światełko w tunelu. Tym światełkiem jest współpraca Huberta Papaja z senatorem Mrozem. Jestem pewny, że ten duet jest w stanie poprawić infrastrukturę drogową naszego regionu. Po latach zaniedbań i marginalizacji coś zaczyna się dziać! Gdy Hubert zostanie prezydentem to na 100 procent Wielka Obwodnica Jeleniej Góry stanie się faktem!!! #prezydentPapaj
~Anonim+ 19-02-2020 10:20
do: ~Nikodem Próżniak (6:13)
Czyli - nigdy!
~Mieszczuch 21-02-2020 7:01
do: ~Nikodem Próżniak (6:13)
Na rozwój miasta wpływają trzy rzeczy 1.Infrastruktura drogowa 2.Przemysł/handel 3.Szkolnictwo w Jeleniej Górze priorytety są inne 1.Biedomarkety 2.Apteki 3 Żabki
~ 19-02-2020 6:17
A kiedy Pasiecznik czy Chmieleń????Tam nawet chodników nie ma wszędzie
~500- 19-02-2020 16:21
do: ~ (6:17)
no właśnie to samo chciałem wspomnieć - a co z obwodnicą Pasiecnzika i Chmielenia, a g.. ochodzi mnie jakiś Bolkóf czy inny VVrocłaf. Droga od granicy do Jeleniej, którą kiedyś naprostowano i zrobiono obwodnice np. Olszyny Lubańskiej, Radionowa, a dalej CO SIĘ PYTAM ??? dosłownie potrzebne parę kilometrów drogi żeby zrobić obwodnicę PAsiecznika i Chmielenia a tu wielkie G. Jak zwykle decyzje polityczne, bo najwyraźniej na obwodnicy Psiecznika i Chmielenia nie zrobią kapitału politycznego, za mało elektoratu.
Holender40 19-02-2020 6:39
Do Wro-cławia ty-lko po-cią-giem.
~Kier 19-02-2020 10:50
do: Holender40 (6:39)
a-lbo wo-zem
~ 19-02-2020 6:46
Oczywiście Hubert Papaj dzięki swoim rozległym kontaktom, negocjuje z Unią Europejską przedłużenie autostrady do Szklarskiej Poręby. Iwonka Krawczyk mimo że zajęta walką o stanowisko prezesa MPGK dzielnie go wspiera w ramach swoich rozległych kontaktów w PiS.
~pout 19-02-2020 20:17
do: ~ (6:46)
Nie M.P.G.K. tylko MZK. W. Stasiak trzyma się mocno układu, zaś A. Buśko nie ma takich pleców
~rsz 19-02-2020 6:46
Do autora "artykułu". Piłeś, nie pisz. XD
~xxx 19-02-2020 7:09
pytanie dlaczego S5 kończy się w Bolkowie i nikt... powtarzam NIKT nie zabiega o to, by przedłużyć ją do Jeleniej Góry? Droga S8 będzie prowadzić, do samej kotliny kłodzkiej, widać można. Pytanie drugie co z drogą do Zgorzelca? Znowu wypada nam się cieszyć, jak zwykle trochę przypadkowo. A tzw wąsy Przybylskiego skończą się na jednym. Gdzie są władze miasta? Jak zwykle chętniej udzielają się w kapanii wyborczej PO niż w żywotnych sprawach miasta. Efekt jest jaki jest.
~ 19-02-2020 10:24
do: ~xxx (7:09)
Zobacz najpierw jak położona jest Jelenia Góra, a jak Wałbrzych i Świdnica. Wszyscy posłowie, nawet PiS, chcieliby pochwalić się że "załatwili' przyzwoity dojazd do granicy, ale to jest ciężka sprawa
~xxx 19-02-2020 7:11
wypada nam sie cieszyć, że zyskujemy trochę przypadkowo , bo Wałbrzych i Świdnica załatwiły sobie drogę ekspresową. Sami nic nie potrafimy załatwić.
~idę do kosmetyczki 19-02-2020 9:41
do: ~xxx (7:11)
Wszystkie większe miasta w województwie zabiegają o inwestycje, dofinansowania. Jelenia Góra na naszych oczach staje się zadupiem Dolnego Śląska. Najpierw omija nas S3, a teraz trasa S5 dojedzie do tych miejscowości, które o to zabiegały. Duma włodarzy Jeleniej zabije to miasto całkowicie.
~Aaaaaq 19-02-2020 7:50
Edycja tekstu to jedno, ale lepsze warunki narciarskie tu niż w Czechach? Kino panie, kino 😀
~c 19-02-2020 8:35
do: ~Aaaaaq (7:50)
Tu nie ma żadnych warunków narciarskich. I nie jest to spowodowane brakiem śniegu.
~c 19-02-2020 8:36
do: ~c (8:35)
Czesi z Pragi jadący na narty do szklarskiej Poręby. Redaktor spotkał choć jednego? Ja mijam Szklarską i jadę do Harrachova.
~WJ 19-02-2020 7:51
Dopiero rząd PiS zauważył problem, winni jesteście sobie sami mieszkańcy bo głosowaliście przez 30 lat na Grzecha, Rycha którzy budowali np. wyciagi bez zezwolenia itd a nie drogi !!1
~Człowiek koń 19-02-2020 7:58
Możemy dziękować jedynie SENATOROWI Mrozowi i posłom PiS ziemi jeleniogórskiej!! To ONI PCHAJĄ to wszystko do przodu. To dzięki NIM region wychodzi z zapaści.
~Yabadabadoooo 19-02-2020 18:11
do: ~Człowiek koń (7:58)
Myślę, że to jednak zasługa ubiegłorocznych protestów pod Bolkowem prezydenta i pani poseł
~Mieszkaniec 19-02-2020 8:24
A co ma ten niedorozwój do gadania Sprzedał Szkllarską pod apartamenty a telazotwiera mordę żul
~c 19-02-2020 8:34
Ale długi ten tunel, chyba nie dożyję jego końca.
~Zwykły Janusz :) 19-02-2020 9:01
Kiedy obwodnica Szklarskiej Poręby się pytam ?
~ 19-02-2020 9:24
Co z południową obwodnicą Jeleniej Góry, nie zostanie dokończona, przynajmniej w jakiejś realnie bliskiej perspektywie czasowej? W miejscu, gdzie według planów sprzed kilkunastu lat miała przecinać ulicę Wolności i dalej biec w kierunku Trasy Czeskiej w zeszłym roku wybudowano dwa nowe markety. Czyżby włodarze miejscy już dawno postawili na niej przysłowiowy krzyżyk, że nawet nie ubiegają się o rządowe wsparcie finansowe aby ją dokończyć?
~Nikodem Próżniak 19-02-2020 9:56
do: ~ (9:24)
Południowa obwodnica to przeszłość!! Papaj stawia na budowę północnej, nawet kosztem budowy tunelu!!
~ 19-02-2020 10:06
do: ~Nikodem Próżniak (9:56)
Hubert Papaj, dzięki swoim rozległym kontaktom, negocjuje budowę tunelu pod Śnieżką. Początek inwestycji 1 maja 2020.
~Grzesiek_5 19-02-2020 15:15
do: ~ (10:06)
to już było za czasów populisty Roberta Prystroma :)
~Eeeee 19-02-2020 18:01
do: ~ (10:06)
chyba 1-go kwietnia
~Sendomir12 19-02-2020 10:02
Drogowa chała! Jedyne sensowne rozwiązanie, to przedłużenie ekspresówki z Bolkowa przez Jelenią Górą do Zgorzelca. Reszta rozwiązań to zmarnowane pieniądze i czas!
~Hekatomba 19-02-2020 10:28
Ale brednie aut-or chy-ba po-pił
~Wytyk 19-02-2020 13:06
do: ~Hekatomba (10:28)
Jelenio-górskiej, auto-stradowej, za-planować, Sobót-ka, zakła-da, Grze-gorz. Nie popisał się, popił albo się nabrał jakiegoś świństwa, w każdym bądź razie na pewno nie czytał co nagryzmolił
~Real 19-02-2020 13:18
A po co drogi robić? Dojazd do naszych kurortów jest taki sam jak w czasach cesarza, jedynie wozy konne jeździły po drogach, automobilów nie było prawie wcale, jedynie tylko kolej znikła. Kolejne przykłady jak rządzą włodarze wybrane przez Burakenvolk.
~Qw 19-02-2020 14:19
Papaj i Mróz macie 100% poparcia tylko jeden warunek ####DOKONCZCIE POLODNIOWA OBWODNICĘ JELENIEJ GÓRY którą to już w planach mieli Niemcy przed wojna
~Ani 19-02-2020 14:28
Jelenia jako jedyne miasto w Polsce, gdzie władza miasta broni się od dokończenia obwodnicy kierunek Czechy Niemcy. Pajace z ratusza wytlumaczcie czemu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~MarekWanys 19-02-2020 14:35
TO ABSTRAKCJA... może prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2027 roku
~Grzesiek_5 19-02-2020 15:14
Własnie dostałem zajadów ze śmiechu na wieść o tym, że mamy lepsze trasy narciarskie i Czesi jadą do nas. Cytuję: "coraz więcej Czechów przyjeżdża w polskie Karkonosze. Dlaczego? Bo zdaniem samorządowców mamy tańszą i lepszą ofertę hotelową, gastronomiczną i trasy narciarskie. To szczególnie atrakcyjne dla np. mieszkańców Pragi, dla których nie stanowi różnicy czy przyjadą do Harrachowa czy do parę kilometrów dalej położonej Szklarskiej Poręby i Kotliny Jeleniogórskiej" Co wy tam jecie w tej redakcji?
~I 20-02-2020 18:08
do: ~Grzesiek_5 (15:14)
Zdziwiłbyś się ilu Czechów do nas przyjeżdża. Nie koniecznie na narty. Baza hotelowa faktycznie o wiele lepsza, jedzenie bardzo im smakuje i o wiele lepsze ceny i obsługa. Tylko trzeba się trochę dowiedzieć, a nie myśleć stereotypami sprzed 10 lat. Mniej kompleksów życzę.
~Tomi 19-02-2020 16:33
Dlaczego Jelenia Góra jest taką dziurą ? Ponieważ rządzą tu tacy jak Łużniak, wcześniej Zawiła, Obrębalski, Pani Zofia Czernow, wszystko SLD oraz PO. Ale ludzie z czerwonej doliny jak nazywaja Jelenią Górę tak wybierają, więc komuna rządzi.
~speed50 19-02-2020 16:58
oni nie umieja drog naprawic w Jeleniej a co mowic poza nia!!!
~Na serio 19-02-2020 18:20
Popatrzcie jak skomunikowana jest Legnica czy powiatowy Bolków. Nasuwa się pytanie: co przez lata robili nasi wybierani przedstawiciele ?
~chłopski fizolof 19-02-2020 18:59
do: ~Na serio (18:20)
Bolków powiadasz? Powiatowy powiadasz?
marek15440 19-02-2020 20:41
To wszysko wina Tuska i PiS
~aaa 19-02-2020 23:58
Gdzie tu dobra wiadomość? że wszystko kończy się na Bolkowie? Bo ta modernizacja drogi Bolków Jelenia to jakaś porażka!
~Kunegunda 20-02-2020 23:58
Dlaczego S5 nie jest od razu planowana do Jeleniej Góry ? Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy poseł lub senator, który ma biuro w Jeleniej Górze.
~Cieplik 21-02-2020 20:01
Obwodnicę to coś bardzo dobrego,ale jest drugie dno,Maciejowa ,Bolków mogą być bardzo omijane ,już widać pierwsze ruchy,nie długo zamkną duże sklepy bo zakłady już się powoli wyprowadzają,oby nie .
~Cieplik 21-02-2020 20:05
A droga W 3 była przewidziana jako droga dla Czechów aby nie jeździli przez Niemcy i omijali nasze porty,jak by co i od początku nie przez Jakuszyce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Politycy komentują wynik wyborów

Kiedy zegar wróci na "Majówkę"?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
634
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%