MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Drogi do domu – w piątek pod Szrenicą

Wiadomości: Szklarska Poręba
Wtorek, 27 września 2016, 7:33
Autor: UM–PR
Fot. Organizator
W ramach Programu Rezydencji Artystycznych A–i–R Wro pochodząca ze Szklarskiej Poręby artystka Karolina Błażejczak wybrała się ze swoją mamą Elżbietą w podróż po Dolnym Śląsku. Efektem jest projekt złożony z reportażu literackiego, serii krótkich filmów wideo i zestawu fotografii archiwalnych. Z rezultatami będzie można zapoznać się 30 września o godz. 18.00 w Cafe Park Esplanada w Szklarskiej Porębie.

Elżbieta Błażejczak w latach 1978-1994 brała udział w budowie dróg w okolicach Gryfowa Śląskiego, Świeradowa Zdroju, Barcinka, Rybnicy, Zgorzelca, Czerniawy oraz leśnych tras w Nadleśnictwie Szklarska Poręba.

Wyprawa po trasach, które budowała m.in. Elżbieta, stała się pretekstem do przywrócenia wspomnień o Dolnym Śląsku, latach 80. i okresie transformacji. Elżbieta Błażejczak i jej współpracownicy stają się naszymi przewodnikami po Polsce sprzed 30 lat.

24-letnia artystka wybrała się z mamą w dokumentalną podróż w czasie i przestrzeni. Karolina Błażejczak dzięki opowieściom mamy przywołała czasy, których sama nie pamięta i próbowała zrozumieć rzeczywistość i przeżycia jej matki, kiedy ta ostatnia była dwudziestokilkulatką.

W stworzeniu przekonującego obrazu ostatniej dekady PRL-u na Dolnym Śląsku pomogli przyjaciele i koledzy z pracy Elżbiety, z którymi spotkała się artystka. Efektem jest zbiór reportaży literackich zilustrowanych archiwalnymi zdjęciami. Całości dopełniają krótkie filmy dokumentujące wspólne wyprawy artystki i bohaterki, matki i córki, kobiety urodzonej w wolnej Polsce i jej matki, dorastającej w czasach PRL-u, a zarazem pracującej w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie przy fizycznej budowie dróg. Co wynikło z tych spotkań? Czemu one służyły? Jak wyglądały drogi do domu wszystkich bohaterów reportażu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukać będziemy podczas spotkania w Cafe Park Esplanada.

Po spotkaniu będzie można także odnieść książkę „Drogi do domu” do domu. Za darmo.

Rezydencja „Drogi do domu” zorganizowana została dzięki Programowi Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rezydencję realizowała Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza (www.fundacja-karpowicz.org).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Przebudowa chodnika

Miastu na urodziny

Minka na sobotni wieczór

Powrót Bitwy o Basztę

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
271
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%