MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Droga krzyżowa radnego Mroza

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 grudnia 2008, 19:03
Aktualizacja: Piątek, 19 grudnia 2008, 21:28
Autor: Mar
Druga sesja, dzień po wczorajszym posiedzeniu rajców, przeznaczona była na gospodarkę odpadami, zamianę gruntów oraz poprawki w uchwale o sprzedaży lokali komunalnych. Ale najwięcej emocji wywołał pod koniec posiedzenia krzyż, który w poniedziałek pojawił się w sali obrad.

Nikt nie chciał powiedzieć oficjalnie skąd się najważniejszy symbol chrześcijański wziął w sali obrad. Jednak w kuluarach mówiono o radnym Krzysztofie Mrozie, który podobno w taki sposób usiłuje wejść w łaski kościelnych osobistości.

- Radny wymyślił sobie, że jak będzie gorliwym pomocnikiem proboszcza, to w zamian dostanie poparcie kościoła w wyborach, do których kampania zacznie się już za półtora roku. Dlatego podjął się zawieszenia krzyża w prawie konspiracyjnych okolicznościach, choć wystarczyło powiadomić radnych. Nikt by się nie sprzeciwił a odbyłoby się to w sposób kulturalny i demokratyczny – powiedziała nam osoba pragnąca zachować anonimowość.

Radny Józef Zabrzański, który zabrał głos pod koniec sesji, wyraził ubolewanie, że nikt nie powiadomił radnych o zamiarze powieszenia krzyża w sali. – Że jest tutaj wręcz się cieszę, bo teraz zasiadający tutaj radni oprócz respektowania prawa, będą musieli brać pod uwagę bojaźń przed Sądem Bożym, jednak uważam, że jego powieszenie powinno się odbyć uroczyście, a nie po kryjomu – powiedział.

- Pomysł powieszenia krzyża wyszedł od grupy radnych do której i ja należę, ale nie mogę powiedzieć kto to był – mówił zdenerwowany radny Krzysztof Mróz – Trzynastego grudnia w obecności mojej, radnego Huberta Papaja, radnej Anny Ragiel i radnego Ireneusza Łojka w kościele pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego odbyła się uroczysta msza z poświęceniem tego krzyża, ufundowanego przez radnych. Za zgodą i wiedzą przewodniczącego Papaja krzyż został powieszony w poniedziałek, a we wtorek rano, jacyś nieuprawnieni do tego ludzie zdjęli go ze ściany! To jest oburzające i zamierzam wyjaśnić kto im wydał takie polecenie.

- Nie mam nic przeciwko krzyżowi na ścianie, ale uważam, że sposób w jaki się na niej pojawił nie licuje z powagą symbolu oraz miejsca – odpowiadał radny Jerzy Lenard – chciałbym też wiedzieć, którzy z radnych byli w tym komitecie, kto się złożył na krzyż?

Pytania zwisły w próżni a radny Mróz udawał, że nie zostały zadane. Zaprotestował też radny Józef Sarzyński, który pytał, dlaczego inicjatorzy bali się dyskusji i zrobili to potajemnie, jakby sami nie wierzyli, że radni zgodzą się na umieszczenie chrześcijańskiego symbolu na ścianie.

Wtedy z miejsca zerwała się radna Zofia Czenow i wychodząc z sali ze złością rzuciła w stronę spierających się radnych – za kilka dni święta a wy zachowujecie w sposób oburzający – i wyszła z sali.
Gdy coraz bardziej zezłoszczony radny Mróz usiłował polemizować prowadząca obrady, wiceprzewodnicząca Anna Ragiel ogłosiła koniec sesji i wyłączyła mikrofon radnego.

Wiemy, że w najbliższych dniach do prezydenta miasta trafi interpelacja radnego, który zapyta, jak prezydent zamierza realizować zapis o równości wyznań w Polsce i gdzie w sali mogą zostać powieszone symbole innych kościołów, których wyznawcy chcieliby je umieścić na sali obrad.

Zanim doszło do sporu o krzyż, radni przyjęli program gospodarowania odpadami w latach 2009-2011, w uchwale o sprzedaży lokali komunalnych z upustem 99 % usunęli nieaktualne zapisy, a w sprawie zamiany gruntów miejskich na prywatne, na których położono do oczyszczalni ścieków, radni pozwolili prezydentowi na tryb bezprzetargowy. Chodzi tu głównie o zamianę hektara terenu którym dysponuje Castorama

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Bobry na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~wow 17-12-2008 19:32
widze że radny mrozik chyba totalnie oszalał! Ale mu się nie dziwie wszyscy w budowlance mieli polew z niego tak jak chłopaki z wlatcy móch z zajkowskiego ha ha ha
~paklum♣ ҉ 17-12-2008 19:35
najlepiej niech tam wszystko powieszą jedno obok drugiego: i gwiazdę Dawida, i krzyż, i księżyc, i sierp razem z młotem, i niech się przestaną zajmować tematami zastępczymi, ale wezmą się w końcu za to do czego ich powołano
~RS 17-12-2008 19:36
Najpierw ktoś "p...ł", teraz wieszanie krzyża w konspiracji.... co się temu człowiekowi stało. Chociaż to może jedyny sposób, żeby zaistnieć ?
~paklum♣ ҉ 17-12-2008 19:46
Czy tego p. Mroza to nie można jakoś wykolegować z tego PIS-u? Przecież on im tylko opinię psuje, zawsze z czymś wyskoczy jak gumka z majtek, zachowuje się jak taki koń trojański, rozsadza wszystko od środka; a P. Józef Zabrzański to chyba ma tam najwięcej rozsądku i oleju w głowie.
wfal 17-12-2008 20:00
Taaaaa. I oto nasi radni są! Wielki problem (zastępczy) znaleźli. Kto powiesił krzyż? Padło pytanie i gorliwie zajęto się rozwiązaniem bieżącego problemu. "Może Pan? Nie mam nic na przeciwko ale tak potajemnie?" No i jakoś czas obrad zleciał, pieniążki się wzięło ..... a krzyż? Cóż ....
wfal 17-12-2008 20:02
A godło Jeleniej Góry to kto powiesił? Pytam się ja. Może należy wyjaśnić i tę sprawę?! A kwiaty na stołach? Może to też komuś w wyborach ma służyć?
~s. 17-12-2008 20:34
Rozdział kościoła od państwa.
~Zdziwiony. 17-12-2008 20:44
Jeśli rzeczywiście pan przewodniczący Rady Papaj pozwolił powiesić ten krzyż i to uczyniono ,to dlaczego Radni mieli pretensję do Radnego Mroza? Najlepiej w tej sytuacji zachowała się pani Radna Czernow. A nasi Radni widocznie już zaczęli prowadzić jakąś grę .Czyżby chodziło tutaj o ogłoszony konkurs przez Jelonkę na ocenianie pracy radnych.
~Kasandra 17-12-2008 20:53
Oj, będzie się działo...Upadek tej Rady będzie bolesny z powodu panującej obłudy. Oto radny Mróz, który ma pełne usta mo...lnych sloganów i jest prawdziwym naprawiaczem podłego świata oraz strażnikiem wielkiej pieczęci wszelkiej dokumentacji o charakterze dydaktyczno-wychowawczym dziś pokazał, co to jest" prawdziwa" etyka. Hańba, krecia robota, brak szacunku do pozostałych radnych, lekceważenie podstawowych norm współżycia, brak taktu, po prostu kundlizm. Co na to przewodniczący Rady? Że niby nie wie, kiedy to się stało? Jak nie wie, co dzieje się za jego plecami na terenie Rady,to czas na rezygnację. Przewodniczący winien nad wszystkim panować!
rymcycymcy 17-12-2008 21:12
Trzeba przemyśleć, czy krzyż nie powinien wisieć wyżej niż na poziomie jelenia ? To powinno być ułożone kaskadowo. Jeleń najniżej, nad jeleniem lata orzeł, a Jezus najwyżej. A pod jeleniem Mróz ...sie rozumie ;)
~m&m 17-12-2008 21:16
To dobrze i dla PO , SLD i Wspólnego Miasta ,że PiS ma takiego fajnego gościa ( wiernego ucznia Ks.Rydzyka) jakim jest dzielny Mróz. Róbcie tak dalej a jeszcze niżej zjedziecie w notowanich. Brawo! Tak trzymać!
~ 17-12-2008 21:17
piana ubita kasa przytulona. (to nie małe są pieniądze) znam takich co przez cztery lata samochody pospłacali remonty domów porobili -z tej lewej kasy. oby do następnej sesji, kadencji....
~ 17-12-2008 21:17
piana ubita kasa przytulona. (to nie małe są pieniądze) znam takich co przez cztery lata samochody pospłacali remonty domów porobili -z tej lewej kasy. oby do następnej sesji, kadencji....
~Zetor 17-12-2008 21:33
Czernow jak tchórz wyszła z sali.
wupe 17-12-2008 21:44
Mróz robi to co powiedział jego wódz: "Jarosław Kaczyński ujawnia w "Rzeczpospolitej" plan Prawa i Sprawiedliwości na przyciągnięcie nowych zwolenników. "Punktem dotarcia dla naszych działaczy, posłów, senatorów jest parafia" - mówi prezes PiS w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"."
~M-A-S-A-K-R-A !!! 17-12-2008 22:12
Nasi Radni zachowują się jak dzieci sprawne inaczej! Mróz poraża swoim "intelektem". Papaj się szarogęsi, mając gdzieś opinie Rady. Teraz inna grupa Radnych ufunduje inny krzyż, poświęcony na innej mszy w innym kościele przez innego księdza (?) i cichcem powiesi obok. Radny (Wiklik zapewne) zapyta gdzie powiesić inne symbole. Część Radnych wyjdzie z sali obrad zabierając swoje zabawki. Inni Radni posiedzą (ziewając) i zainkasują kolejną dietkę. Karuzela się kręci. Tylko tego miasta żal.
~YY 17-12-2008 22:26
brawo Pani Radna Czernow.
~dżony 17-12-2008 22:48
No to mamy kłótnię w nowym kole PO z Cieplic (obaj w są w zarządzie tego koła - Papaj przewodniczy - zdrajca z Samoobrony). Radny Papaj z Radnym Lenardem wezmę się za bary teraz. A swoją drogą to ciekawe czemu Radny Lenard tak nagle wstąpił do PO skoro tyle miesięcy tego nie robił? Może się nam Pan pochwali Panie Jerzy - przecież wiadomo, że Pan tutaj zagląda. Pozdrawiam dżony :)
playmen-piotr 17-12-2008 22:58
Jeżeli mamy, rozdział państwa od Kościoła, to symbole religijne powinny być w miejscach kultu, a nie w urzędach czy instytucjach państwowych. Czym wytłumaczyć, jeśli nie brakiem szacunku dla konstytucji, tak powszechną i wręcz oficjalną wszechobecność religii katolickiej w organach państwa, i to państwa świeckiego! Dla mnie, jest to niedopuszczalne i sprzeczne z prawdziwą istotą chrystianizmu.
~jelgór 17-12-2008 23:40
panie przewodniczący, prosze nie pozwolić, aby radni licytowali się na głupie pomysły, proszę im dać więcej pracy, bo widać nudzą się
~Stefan112 17-12-2008 23:40
Panie Radny Mróz gratuluje kolejnej inicjatywy, dzięki której mieszkańcom naszego miasta będzie się żyło jeszcze lepiej. Proponuje jeszcze dla radnych Pisu zainstalować klęczniki.
~Hebans 18-12-2008 0:08
W takim miejscu krzyż - przeciez jest to miejsce obrad urzedu miasta czyli calej spoleczności o różnych wyznaniach , więc jak mozna ponizać inne wyznania czy uczucia i narzucając czyjeś symbole w/g wlasnego uznania w miejscu spolecznie wspólnym apolitycznym, i neutralnym religijnie. Powieszony krzyż , jest przeciez symbolem tragedii i nieszczęścia. Dlaczego ktos ma ogladać w urzędzie symbol wiszącego przybitego gwozdziami do krzyża cierpiącego czlowieka - jakie to ma wartości wychowawcze ,dlaczego ten okrutny akt morderstwa ma codziennie przypominać ludziom ich wykolejenia w minionych wiekach.. Nie jest to przeciez nic pożądanego do nasladownictwa i uzmyslawianiu nowemu pokoleniu o okrucieństwach bliznich.Jednocześnie takim krzyzem ,baszcześci sie uczucia innych wyznawcow i ateistow.Czy juz u nas brakuje ludzi myslących z poczuciem zasad równości spolecznej ! Nie uwierzę że w Jelonce , zaczynaja dominować świry, bo reszta wemigrowala.
~do Zetor 18-12-2008 0:31
Czytam te Wasze wpisy i się nie mogę nadziwić ,a nie długo zbliżają się święta jak stwierdziła pani radna Czernow.I ja uważam ,że dobrze zrobiła wychodząc z takiej sesji,widać ,że ma klasę. A jestem ciekaw wielu postowiczów tak się tu oburza, a gdzie wielu z Was będzie 24 grudnia? Czy Wy tacy odważni tu na łamach Jelonki nie zasiądziecie wspólnie z rodziną do stołu wigilijnego można by pomyśleć ,że co innego myślicie a co innego robicie.Nie byłem za panią Czernow ,ale obserwując jej poczynania w Radzie widzę ,że tylko ona pracuję i zachowuję się na 6. A jeśli chodzi o Mroza przynajmniej coś próbuję robić , a nie tylko udawać i brać za nic pieniądze ( raz wychodzi mu to lepiej raz gorzej). A tak na marginesie czytając artykuł zauważyłem ,że tylko on się przyznał ,a jeszcze w sprawę był zamieszany Papaj, Rygiel,Łojka dlaczego więc wszyscy zaatakowali tylko pana Mroza !!!
~kgb 18-12-2008 8:33
Symbole są ważne-ale ważniejsza jest postawa wobec nich!
~trzeźwomyśliciel 18-12-2008 9:16
Wbrew pozorom Pan Mróz wie co robi.Kapitał polityczny można zbić także na mocherowych beretach.Najpierw akcja z "gejem - przewodnikiem", teraz akcja "krzyż".Brawo Panie Krzysztofie za cwaniactwo polityczne. Ma Pan czas wymyślać te intrygi,siedziąc za PIS owskie pieniądze w biurze PISu i pierdząc w taboret. Z wielkim ubolewaniem przyjmuję fakt, że jest Pan pierwszu z PIS u, który już zasiada w nowej radzie miasta. Tylko Zabrzańskiego żal w tym "doborowym towarzystwie" !!!
~do 00:31 18-12-2008 9:20
Czernow nie pokazała żadnej klasy wychodząc z sali! Jej obowiązkiem jest uczestniczyć w obradach do końca (nawet takich idiotycznych obradach). Ona po prostu znalazła pretekst, żeby wrócić na swoje podwórko. A jeżeli chodzi o Mroza, to może niech on już nie próbuje !!! niech już nic nie robi !!! niech bierze te pieniądze za darmo !!!
~ 18-12-2008 10:26
Do: Dżony. Po pierwsze, nie ma koła z Cieplic, jest koło nr 2 (w kole są osoby z całej Jeleniej Góry, a nawet spoza). Zresztą osoby z Jeleniej Góry funkcjonują jeszcze w dwóch innych kołach (tzw. środowiskowych). Po drugie, nie ma żadnej kłótni. Pewnie Pan nie uwierzy, ale na temat krzyża wcale nie rozmawialiśmy. Osobiście nie podoba mi się tryb załatwienia sprawy przez P. Krzysztofa Mroza. Wyrażenie zgody na zawieszenie krzyża jest zupełnie czymś zupełnie innym niż ściśle utajniony pomysł, aby symbol religijny pojawił się na sali obrad. Ja dowiedziałem się o tym podczas mszy (z okazji rocznicy stanu wojennego) i byłem szczerze zdziwiony informacją, że jest to inicjatywa Rady. Dlatego nie potrafię znaleźć powodu, w imię którego mielibyśmy się „brać za bary”. Ale dość o tym. Dlaczego wstąpiłem do Platformy? Bo miałem dość pytań dlaczego tego nie robię. A tak na poważnie. Była to decyzja, nie ukrywam, trudna i trwała nie kilka miesięcy, ale kilka lat. Dlaczego trudna? Bo w polityce nie ma zwycięzców. Każdy, kto w nią wejdzie, zostanie uchlapany błotem. Czy wobec tego warto? Nie warto. Ale z drugiej strony ktoś powinien. Tak się w moim życiu złożyło, że akurat to co w chwili obecnej robię, jest zgodne z moim wykształceniem kierunkowym (ukończyłem Akademię Ekonomiczną w Krakowie – specjalność gospodarka regionalna i miejska). Moje poglądy na gospodarkę były i są liberalne. Natomiast w sprawach społecznych i światopoglądowych jestem konserwatystą. Jednocześnie nie jestem radykałem. Wobec czego najbliższa (i w zasadzie jedyna) jest Platforma. Co to znaczy „nagle”? Dlaczego zawsze jest nie w porę? Uważam, że było w porę. Deklarację złożyłem 11 listopada, tj. w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla liberalno-konserwatywnego demokraty, za jakiego się uważam, jedną z najważniejszych rzeczy jest wolność - liber (łac.) – wolny. Proszę nie słuchać plotek. Zazwyczaj nie są one prawdziwe. Zresztą, zawsze można się spotkać i porozmawiać. Pozdrawiam. Jerzy Lenard.
~Lola 18-12-2008 11:41
Dziecinada z promocją,żałosny spektakl i dziwne,że nikt nie zauważył ,jak lisy komusze się zachowują,jak pięknie unika polemiki,jednoznaczny w poglądach na ten temat,radny Józef S. i chwalona za najbardziej czerwoną garsonkę,kanclerz-radna M.
~Muszkieter 18-12-2008 12:12
Czy to są radni - czy grupa pajacow bez wyobraźni zabiegających o rozglos i punkty na kolejną kadencję radnych , bo widzą przed soba czarne chmury ich przyszlości , jak utracą te blazeńskie zajęcia ,czy nie wiedzą , że maja wiele innych znaczących a zaniedbanych problemow związanych z rozwojem gospodarczym miasta, bezpieczeństwem, w walce ze zlodziejstwem i brudem , budowa nowych dróg itp. Widać z tego że niektorym odbija palma a niektorym krzyż. Nieudaczniki lączcie się !
~ZS 18-12-2008 12:13
A najważniejszy jest Bóg.
~akt 18-12-2008 12:14
A wy myślicie, że zawsze jest tak jak opiszą..
~Witkacek 18-12-2008 12:24
Pomyslodawcom krzyży, możemy wyspawać taki 200 kilogramowy i zalozyć na grzbiet i niech drepczą z nim wkolo ratusza a salę urzedu miasta niech pozostawi bez tych dekoracji , bo ja utrzymujemy z naszych ciężko wypracowanych podatkow. Nie jest to miejsce dla klaunów.
~ms 18-12-2008 14:02
Proponuje oprocz krzyza umiescic na sali obrad szubienice - to dopiero zdyscyplinuje radnych
~Złamał Konstytucję! 18-12-2008 14:10
Mróz a z nim cały PiS bazuje na babciach, dziadkach moherowych i ludziach kiepsko lub bardzo kiepsko wykształconych. Towarzystwo moherków musiało za młodu sporo nagrzeszyć, dlatego teraz usiłują się dostać do nieba przez nietolerancję i nienawiść do innych wyznań. Nie wierzę, że to się Panu Bogu spodoba. Raczej sobie Mróz w niebie zaszkodził, niż pomógł. A jeśli wykorzystuje symbol krzyża instrumentalnie, do swoich prywatnych celów, to bardzo źle! Dla nas Polaków niedoścignionym wzorem jest świeckość państwa francuskiego. Mimo tej świeckości, Pan Bóg hojnie obdarowuje Francuzów doczesnymi dobrami. Po za tym Mróz złamał Konstytucję i gdyby było to normalne państwo prawa już za tego jegomościa brałby się prokurator.
~kk 18-12-2008 14:12
Krzyz to tylko symbol taki sam jak maskotka problem w tym ze za takim symbolem jak krzyz chowaja sie karierowicze a nie ci ktorzy go uznają
~BC 18-12-2008 15:05
Lola pisze: "dziwne, że nikt nie zauważył, jak lisy komusze się zachowują, jak pięknie unika polemiki, jednoznaczny w poglądach na ten temat, radny Józef S. i chwalona za najbardziej czerwoną garsonkę, kanclerz-radna M." BO TO SĄ SZCZWANE LISY! Ich tratwa tonie, więc najlepiej się przyczaić i przeczekać. Rudy Józef i kanclerz-radna zbyt dużo mają do stracenia. A krzyż na ścianie sobie wisi. Nikomu to nie szkodzi.
~dżony 18-12-2008 20:36
Dziękuję Panu, Panie Jerzy Lenard za obszerny komentarz - pozdrawiam.
~dżony 18-12-2008 20:37
A teraz co do krzyża. Czekam aż w sali obrad pojawi się teraz gwiazda Dawida oraz Półksiężyc. W imię akcji CoeXisT - a więc współgrania trzech największych religii świata - powinny się pojawić wszystkie trzy symbole religijne - czego będą się domagał ;)
~ruina 18-12-2008 21:03
krzyżykowe oszołomy pchają się wszędzie, żenujące... talibów z plecakami wypchanymi dynamitem potępiacie a ekstremizm KK chwalicie. to się nazywa obłuda.
~Ted 20-12-2008 23:20
Z artykułu jasno wynika ,że była to grupa Radnych nie rozumiem dlaczego wszyscy atakujecie tylko Radnego Mroza ? Czy dlatego ,że się przyznał ,a reszta siedziała cicho !!! Po takich wydarzeniach widać jasno jacy ludzie nami rządzą , jednym słowem tchórze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niewybuch w Złotoryi

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Zebrali 3 tony odpadów

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%