MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Droga do Niepodległości – wystawa w Piechowicach

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 4 marca 2016, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Piechowicach otwarto wystawę pt. „Droga do Niepodległości”. Wystawę i wernisaż zrealizowano w ramach projektu edukacyjno–historycznego skierowanego do mieszkańców Miasta Piechowice. Przybyłych powitał burmistrz Witold Rudolf oraz dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury Anna Kalisz. Część artystyczną poprowadził Edward Wryszcz.

Autorem wystawy jest pan Zbigniew Nawrocki z Lubawki. Zgromadził on setki zdjęć i dokumentów ukazujących terror lat powojennych. Z przedstawionych materiałów możemy nie tylko dowiedzieć się o tym, jak wyglądało w okresie powojennym życie osób, które nie zgadzały się z narzuconą rzeczywistością, ale także dowiedzieć się czegoś o nich samych. Bo do tej pory nawet nie wiedzieliśmy, że tacy w ogóle istnieli. Przez dziesiątki lat byli oni przedstawiani jako zwykli bandyci, jako ludzie wyjęci spod prawa. I tak też ich traktowano. A tymczasem dzisiaj, po ujawnieniu stosownych dokumentów okazuje się, że byli to prawdziwi patrioci, którzy za Ojczyznę gotowi byli oddać to co mieli najcenniejszego – swoje życie.
Dlatego warto obejrzeć wystawę, która będzie prezentowana do 19 marca. Składa się na nią 48 ekranów oraz umieszczonych na nich 660 kart.

Podczas otwarcia pracownik Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Łukasz Sołtysik wygłosił referat pt. Niezależny teatr „Scena Czterdzieści i Cztery” na tle nielegalnej działalności Solidarności Jeleniogórskiej. Teatr ten powstał w Jeleniej Górze w roku 1983 i działał do roku 1988. Za jego założycieli uważa się Renatę Jasińską-Nowak, Andrzeja Nowaka, Iwonę Stankiewicz i ks. Tadeusza Rusnaka, który udostępnił zespołowi kościół św. Wojciecha na Zabobrzu. W niedługim czasie grono aktorskie zasiliły osoby zwalniane z internowania. Z teatrem tym związani byli: Andrzej Piesiak, Władysław Niegosz, Ryszard Kulesza, Edward Wryszcz, Ryszard Matusiak, ks. Jerzy Gniatczyk z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Teatr ten przedstawił wiele niezapomnianych spektakli, m. in.: Jeźdźcy Apokalipsy, Wyznanie wiary, Testament (na motywach kazań ks. Jerzego Popiełuszki), Betlejem polskie według Lucjana Rydla. Ostatnim spektaklem był wieczór poetycki Jestem drogą. Jego premiera miała miejsce w kościele św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu.

Podczas wernisażu przypomniano teatr Scena Czterdzieści i Cztery pokazując kilka scenek. Wykonano także wiele znanych wierszy i piosenek, a na koniec pan Franciszek Kopeć (Przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność) uhonorował Renatę Jasińską-Nowak i ks. Tadeusza Rusnaka.

Jako ostatni wystąpił Franciszek Batory, brat nieżyjącego już Józefa, porównując w swojej mowie Żołnierzy Wyklętych do rycerzy, dla których cenniejsze nad życie było dobro Ojczyzny. Prosił obecną młodzież, by zachowała pamięć o nich w swoich sercach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyczekiwana premiera w ZTA

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sadzą las

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~masakra 4-03-2016 18:51
czerwona planeta, czerwone miasto i czas na zmiane w czerwonej Jeleniej i czerwonej okolicy !!! Wiwat,wiwat,wiwat prezydent Andrzej Duda, niech zyje,zyje nam i wiatr zmian na lepsze przyniesie nam !!! SLYSZELISCIE CZERWIONKI „ Wnd of change”-Scorpions?
~ 4-03-2016 19:49
Ale walnięty tu już lekarz nic nie zrobi tylko utylizować !!
~zaboberek 5-03-2016 15:50
Do 19:49. Tak masz rację,na pewne stany fizyczne i duchowe najlepsi specjaliści nie pomogą!
~real 5-03-2016 17:10
wystawa tyle warta co list " masakry,"krótkookresowe ogłupianie ludzi przy pomocy pseudonaukowego IPN'
~masakra 5-03-2016 17:28
Podsumowanie, wystarczyly mi dwa dni , zeby ukazac jak czerwone gazety z czerwonej kotliny Czerwona Gora , z czerwonymi redaktorami tej gazety pozwalaja obrazac i ponizac PREZYDENTA RZECZY POSPOLITEJ czerwonej , zgnilej populacji tego ... padolu!! BOG, HONOR, OJCZYZNA? Narod niby polakow potrzebuje zaboru Rosyjskiego, zeby znowu poczuc co to znacuy byc smieciem II sortu!!
~re masakra 5-03-2016 20:49
sugeruję wyjazd do Bolesławca

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Niedziela w muzeum

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
698
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%