MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Drobne, ale konsekwentne wsparcie remontów zabytków

Wiadomości: Region
Czwartek, 29 marca 2018, 9:53
Aktualizacja: Piątek, 30 marca 2018, 8:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jak już informowaliśmy, Sejmik Dolnośląski zdecydował o przeznaczeniu 5 milionów złotych na ratowanie zabytków na terenie województwa. Subregion jeleniogórski zostanie wsparty kwotą ok. 1,7 mln zł, z czego większość zabytków to obiekty sakralne, ale kolejne etapy prac będą się mogły odbyć m.in. na Zamku Chojnik czy w Bukowcu.

Marszałek Cezary Przybylski wraz z radnym wojewódzkim Markiem Obrębalskim, spotkali się z jeleniogórskimi dziennikarzami, aby obwieścić radosną nowinę. Choć wsparcie na poszczególne obiekty nie jest zniewalające i nie pozwoli na pokrycie wszystkich potrzeb. Dofinansowania opiewają na kwoty od 20 tysięcy złotych do 120 tysięcy. - Kolejny raz z dochodów własnych województwa przeznaczamy 5 milionów złotych na ochronę zabytków. To duża kwota, ale też region jest bogaty w zabytki - podkreślił Cezary Przybylski.

Obiekty, które otrzymały dotacje muszą być atrakcjami otwartymi na zwiedzających. Wsparcie trafi zarówno do samorządów, parafii, jak i prywatnych właścicieli, ale właśnie z tym warunkiem - ogólnodostępności. - Dolny Śląsk obfituje w obiekty sakralne, stąd taka ich liczba na liście wybranych projektów - tłumaczy C. Przybylski.

Jak poinformował Marek Obrębalski, który był członkiem komisji rozdzielającej środki, złożonych było ponad 300 wniosków, z czego 165 dostało dofinansowanie. - Wnioski opiewały na 32 miliony złotych, więc musieliśmy dokonać skrupulatnej oceny i selekcji - podkreślił były prezydent Jeleniej Góry. Wnioskodawcy starali się także o środki z samorządów gminnych oraz ministerialnych, zatem montaż finansowy z wkładem własnym pozwoli na kolejne etapy prac ochronnych.

Dla porównania, M. Obrębalski podał, że Małopolska, gdzie jest równie dużo zabytków, w tym roku przeznaczyła na ten cel 2,7 mln zł.

Lista obiektów z Jeleniej Góry i okolic:
- PTTK Sudety Zachodnie – III etap ratowniczych prac budowlano-konserwatorskich korony murów pallacium Zamku Chojnik (30 tys. zł)
- Muzeum Karkonoskie – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w domu C. i G. Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (80 tys. zł)
- Gmina Wleń – zabezpieczenie ruin zamku we Wleniu, etap IX (30 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela – kontynuacja prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym. Etap 2. Obraz wraz z ramą i jej otoczeniem (25 tys. zł)
- Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego – kontynuacja ratunkowej rekonstrukcji dachu budynku głównego Kolegium Jezuickiego. 2 cześć Etap III – zakończenie (50 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela – remont awaryjny dachu kościoła w Starej Kamienicy (50 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela – remont dachu i wieży, odwodnienie i izolacja ścian kościoła pw. św. Barbary w Małej Kamienicy (40 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina - prace konserwatorskie i restauratorskie empory wraz z kolumnami i obrazami prawej strony nawy w kościele w Sobieszowie (25 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Erazma i Pankracego – ratunkowa konserwacja dwóch kaplic grobowych wbudowanych w nawę południową d. kościoła parafialnego (20 tys. zł)
- Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich w Pałacu Ciechanowice przy XVII-wiecznej dekoracji malarskiej ściany sali nr V pierwszego piętra (20 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny w Rybnicy – wymiana drenażu opaskowego wokół kościoła (25 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze – prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła. Konserwacja XVIII-wiecznej empory – kontynuacja prac (25 tys. zł)
- Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Erazma i Pankracego – kaplica św. Anny w Jeleniej Górze. Kontynuacja prac konserwatorskich przy zabytkowych organach. II etap – zakończenie (20 tys. zł)
- Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych – kontynuacja prac konserwatorskich w Pałacu Ciechanowice: dekoracje malarskie ściany sali nr VI pierwszego piętra (25 tys. zł)
- Fundacja „Freski Ciechanowskie”- Pałac Ciechanowice – dekoracje malarskie ścian sali nr VII pierwszego piętra (10 tys. zł)
- Fundacja „Freski Ciechanowskie” - Pałac Ciechanowice – prace konserwatorskie i restauratorskie drzwi polichromowanych w Pałacu Ciechanowice (5 tys. zł).

Ogłoszenia

Czytaj również

Uszkodzenie gazociągu przy Karkonoskiej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Żłobek z wyróżnieniem

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 29-03-2018 12:14
Moglibyście dofinansowac remont tych obdrapanych tynków na Pl Ratuszowym oraz podcieni .Plac Ratuszowy jest brudną smutną wizytówką miasta.
~ 29-03-2018 17:15
do: ~ (12:14)
Czy te kamienice aby na pewno jeszcze są miejskie? Czy może miasto zgodnie z panującą tendencją sprzedawania wszystkiego pozbyło się tych kamienic podobnie, jak lokali na 1 Maja? Teraz ani nie ma wpływu na opustoszałe lokale, ani na stan elewacji kamienic. Brawo rządzący Łużniak i Zawiła. Ręce same się składają do oklasków.
~waz 29-03-2018 12:29
Czy poza kościołami nie ma innych zabytków ? A co z "pałacykiem" na Zabobrzu ?
~jelgora 29-03-2018 13:19
do: ~waz (12:29)
Ratuszowi nie złożyli nawet wniosku. Marazm, lenistwo
~MiK 29-03-2018 20:46
Czyli Sejmik Dolnośląski sypnął trochę drobnych na tacę kościoła katolickiego.
Justyna Lewandowska 30-03-2018 6:49
Szkoda, że zabobrzański "zameczek" został pominięty :/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Na Polanie praca wre!  

Harcerze z nową siedzibą

Ulica Krakowska gotowa

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
43
Tak
30%
Nie
63%
Nie wiem
7%