MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Drezdeńczyk w jeleniogórskich autobusach

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 marca 2017, 8:21
Aktualizacja: Czwartek, 2 marca 2017, 7:36
Autor: ZR/MZK
Fot. Użyczone/MZK
Przyjechał do Jeleniej Góry, by zobaczyć autobusy MZK, bo jest fanem komunikacji. Wcześniej był między innymi na Węgrzech, na Słowacji, na Ukrainie, Litwie, w Rosji i w Czechach. Nazywa się Till Menzer, mieszka w Dreźnie, ma 16 lat i jest uczniem 10 klasy gimnazjum.

- Moim hobby jest fotografowanie transportu publicznego: tramwajów, autobusów, trolejbusów oraz pociągów - mówi. - Interesują mnie przede wszystkim państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Uważam, że są najpiękniejsze na naszym kontynencie, a mieszkający w nich ludzie chętnie pomagają turystom. Poza tym można zobaczyć w nich takie autobusy czy tramwaje, które od dawna nie jeżdżą już po ulicach niemieckich miast.

Till w Polsce był już siedem razy, zawsze przyjeżdżał do nas koleją. Odwiedził Bielsko-Białą i Częstochowę, ponieważ w obu tych miastach kursują jeszcze Ikarusy 280 (w Jeleniej Górze ostatni wyszedł z eksploatacji w roku 2009). Do Legnicy pojechał, by przejechać się Neoplanem. W Jeleniej Górze był już trzykrotnie: oglądał Solarisy, Jelcze i Volvo.

- Widziałem też MAN-a SG 292 nr boczny 770 na linii nr 6, ale, niestety, bardzo krótko. Muszę więc obejrzeć go raz jeszcze. Jeździ po waszym mieście od 1988r. Nie jest jednak najstarszym eksploatowanym autobusem w Polsce. Najstarszy kursuje w Częstochowie - od 1982r. To Ikarus 280. MAN SG 292 ciekawi mnie, gdyż jest to dziś bardzo rzadko spotykany już model - mówił. Till obejrzał także MAN-a 232, którym przejechał się z Wojanowa do Goduszyna.

Czytaj również

Cmentarzysko drzew

30. Ro(c)k bez kurtyny

Rowerem przez Amerykę Południową

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 1-03-2017 8:33
w kryśce znajdzie też egzemplarz
~YetiZdalekiejKamczatki 1-03-2017 8:49
16 lat i stać go na podróżowanie po świecie, żyć i nie umierać a Polak musi ok. 1000zł PLN za mieszkanie co miesiąc plus to co zostanie z reszty pieniędzy przeznaczyć na jedzenie przez cały miesiąc zarabiając
~YetiZdalekiejKamczatki 1-03-2017 8:51
... mniej niż 2000zł...
~foxtra 1-03-2017 9:01
A 12 letni Portugalczyk juz 7 razy odwiedził Jelenią Górę aby poczytać najbardziej bzdeciarski portal informacyjny na świecie jakim jest jelonka. Czy tam u was pracują dorośli i myślący ludzie?
~ 1-03-2017 9:01
kto jemu funduje te wypady ?
~Zdzich 1-03-2017 9:27
Szkoda że nie zachowano 694.
~zaboberek 1-03-2017 9:38
do: ~foxtra To po jakiego grzyba tu wchodzisz i popełniasz idiotyczne wpisy?
~ 1-03-2017 9:42
A moze owy drezdenczyk napaja sie tym , ze moze zobaczyc i zfotografowac autobusy ktore z przyczyn konca resursu ( wyeksplatowania) oraz wymogow bezpieczenstwa zostaly w Niemczech wycofane .? Dziwne te jego hobby.🚌🚍
~Taka prawda 1-03-2017 9:47
Kto jemu funduje? W Niemczech juz w 15 roku życia rozpoczyna się tzw Lehre - nauka zawodu w szkole i praktycznie. Wynagrodzenie do ok 900 EUR, więc jak mieszka jeszcze u rodziców to - spokojnie podróż na Wschód moze opłacić. Jego zainteresowania mogą później miec związek z jego zawodem - a więc chłopak ma naprawdę głowę na miejscu. U nas młodzież do lat 19 nie za bardzo jest jeszcze zorientowana na zawód. To jest niestety wyższość niemieckiego kształcenia zawodowego nad polskim. Może to się wreszcie zmieni.
~Andrzejek 1-03-2017 10:48
To niemożliwe, aby MAN SG 292 jeździł po Jeleniej od 1988 roku, choć niewykluczone, że został wówczas wyprodukowany. Sprostujcie to.
~do głąbów wyżej 1-03-2017 11:28
Zaczęły się gorzkie żale nieudaczników,nawet jakby wam ktoś dał 1000 euro miesięcznie w wieku 15lat to itak byście siedzieli w domu i robili to samo,czyli wypłakiwali się na Jelonce.Dlaczego?Bo taki już wasz zas.. charakterek,narzekać,biadolić i zazdrościć innym.
~cenio 1-03-2017 12:15
Świetne hobby, z zapałem. Ma chłopak poukładane i to jest ważne
~Off top 1-03-2017 12:21
Może dostaje pieniądze od rodziców, którzy go wspierają. Lepiej mieć takie zainteresowania; interesować się innymi krajami, zwiedzać i się uczyć, niż wpaść w złe towarzystwo. Kto wie, może chłopak wiąże swoją przyszłość z transportem, chce zostać inżynierem, a może i kierowcą autobusu?
~Gość 1-03-2017 12:28
Żeby tylko on. Dużo jest takich miłośników. Ja bardzo lubię wyjeżdżać na wschód właśnie po to żeby po prostu się przejechać :)
~B+ 1-03-2017 12:43
Ktoś się dziwi, że taki młody i stać go na podróże.Nie ma co się dziwić, że młodych ludzi z tzw.europy zachodniej stać na podróże skoro w Niemczech czy Holandii uczeń praktykant np. w dyskoncie, markecie dostaje więcej jak u nas pracownik etatowy sklepu.
~opi 1-03-2017 14:29
Lubi skanseny więc witamy w Jeleniej Górze:)
~Obeznany 1-03-2017 16:49
W 1988 roku taki autobusy jak #770 były niedostępne dla tej częśc Europy. Owszem MAN #770 został wyprodukowany w 1988 ale w MZK jest od 2008 roku, kupiony jako używany.
~jnnn 1-03-2017 17:59
w sumie jak ma patrzeć na islamistów przejmujących władze w niemczech to niech lepiej przyjeżdża i patrzy na autobusy
~OMG 1-03-2017 18:10
Czy już naprawdę nic się nie dzieje w Jeleniej Górze czy poziom "Jelonki" tak nisko upadł?
~max 1-03-2017 19:14
Niemcy w mieście, dobrze że nie w czołgach.
~paradise 1-03-2017 20:01
szacun dla drezdeńczyka!
~Lio 1-03-2017 21:02
NRD-owiec Trabantem do Jelonki przyjechał.
~@^@ 1-03-2017 21:10
Myślę, że trabanty jak i małe fiaty są teraz w cenie.
~do @jnnn 1-03-2017 21:22
No, jakbyś zgadł..W Dreźnie jeden syryjski artysta ustawił instalację: trzy w pionie ustawione autobusy przed kościołem Frauenkirche. Miało to nawiązac do Aleppo, gdzie taki autobusy ustawiono dla ochrony cywilów. Politycy byli zachwyceni, dopóki nie wyszło, że to islamiści ustawiali te autobusy a sam artysta jest co najmniej podejrzany. Ale stoja tam chyba nadal http://www.bild.de/regional/dresden/kunst/aleppo-busse-in-dresden-bleiben-stehen-50449544.bild.html
~brumm 2-03-2017 7:10
niech ktoś uświadomi chłopaka, że ten MAN nie jeździ u nas od 1988 :)
~Zdzich 2-03-2017 8:34
Chłopak wie o tym,autor tekstu namieszał :)
~grumpy 2-07-2017 20:56
fajny gosc, pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śladami jeleniogórskiej wyprawy na Annapurnę

Wsparcie dla polsko – czeskich projektów

Szukają odznaczonych orderem Virtuti Militari

Teraz oświetlenie

Celtycki poranek

Sonda

Czy wszyscy młodzi do 26. roku życia powinni być zwolnieni z podatku PIT?

Oddanych
głosów
884
Tak
38%
Nie
55%
Nie mam zdania
7%